Month: March 2018

(Видео)ДРАМАТИЧНА Е СОСТОЈБАТА ВО ОХРИД: На удар на циклонот Алексеј, ветрот се засилува, езерото го поплави крајбрежјето и плоштадот!

Циклонот „Алексеј“ започна да добива на интензитет. Јужниот ветер кој попладнето дуваше со умерена сила во Охрид, вечерва се засили. Под вода се делови од кејот и улицата „Коста Абраш“ пред Капетанијата на пристаништата, кои ги заплискуваат бранови од преполентото езеро, што е вообичаено при вака висок водостој. Водата повторно навлегува во угостителските објекти на […]

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО КИСЕЛА ВОДА: Мерцедес удрил во постојката и се превртел на кров

  • March 31, 2018
  • Коментари
Тешка сообраќајна несреќа вечерва околу полноќ се случи во населбата Кисела Вода на булеварот „Борис Трајковски“ – пренесе Курир Според информациите на Курир од терен, автомобил „Мерцедес“ со штипски регистерски ознаки, најверојатно прво удрил во автобуската постојка, по што продолжил да се движи во паркот зад неа удирајќи во бандера и на крај се превртел […]

(Видео)ОХРИД ПОД ВОДА, ОТСЕЧЕН СТАРИОТ ПАТ КОН СТРУГА: Алармантно во Охридско-Струшкиот регион, ЕЛЕМ не го отвара истекот на Црн Дрим

Силниот ветер од циклонот “Алексеј” кој беше најавен долж Охридско-струшкото крајбрежје и вечерва предизвикува големи бранови во Охридското езеро – пренесува локалниот портал „Охрид1“ Според информациите стариот патен правец Охрид-Струга, во близина на аеродромот е пополнет со вода и ѓубре кои го исфрлаат големите бранови од езерото. Граѓани информираат дека езерото е на само еден […]

ГОЛЕМА БОЛКА: Малата Јана ја загуби битката со немилосрдната болест – трогателно писмо на нејзиниот татко

Малата Јана ја загуби битката со немилосрдната болест. Девојчето со ангелски лик за кој Македонија се сплоти по хуманиот апел, за жал, не е повеќе меѓу нас. На малата Јана Здравевска од Велес родена на 25.07.2015 година на 1 годишна возраст и беше дијагностицирано AML (акутна мијелоидна леукемија). На клиниката за детска онкологија во Скопје […]

ПОПЛАВЕНО СТРУШКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ: Охридското езеро се прелеа и во Струга

  • March 31, 2018
  • Коментари
Ситуацијата на струшкото крајбрежје во моментов е доста сложена, јавува Алсат телевизија.   -Поплавен е поголем дел од машка плажа, дел од паркот, импровизираното пристаниште и шеталиштето крај устието. Се поплавија просториите на ЕК Снегар но со навремената акција на едриличарите и Пожарната единица од Струга, состојбата се врати под контрола, објави телевизијата. Со голема […]

(Видео)ДЕТАЛИ ЗА ГРАБЕЖОТ: Две лица облечени во бело, вооружени со „Калашњикови“ влетале во казиното, испукале два куршуми и побегнале

Некаде околу 22.00 часот во казино лоцирано на бул.Партизански Одреди, во близина на крстосницата помеѓу трговскиот центар Лептокарија и поликлиниката „Букурешт“ се случила тешка кражба во казиното „Астра“, дознава „Инфомакс“   Според првичните информации, во казиното влегле две лица облечени во бели алишта со фантомки на главата, а и двајцата носеле автоматски пушки „Калашников“. Кражбата […]

МЕЛАНИЈА ТРАМП ВО ЛЕСНО ЛЕЛЕАВ ЦРНО БЕЛ ФУСТАН ВО ЦЕНТАР НА ВНИМАНИЕТО

  • March 31, 2018
  • Коментари
Првата дама на САД, Меланија Трамп, се појави во лесен летен фустан на дизајнерот Адам Липс. Креацијата чини 1000 евра. Фустанот ја нагласуваше половината на Трамп, искомбиниран со црни салонки. Меланија Трамп, по повод празникот, ја посетила детската болница на Флорида, а на децата им подарила подароци.

ГОЛЕМ ГРАБЕЖ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ: Вооружени со калашњикови влетале во казино кај Лептокарија

  • March 31, 2018
  • Коментари
Пред околу еден час, во казиното „Астра“ во близина на трговскиот центар Лептокарија две маскирани вооружени лица влетале со автоматски пушки и го ограбиле казиното, информираат станари   Според информациите, напаѓачите имале автоматски пушки „Калашњиков“, а набрзо по влезот во казиното излегле со богат плен. На лице место има големо полициско присуство. Наскоро со повеќе […]

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: На авион на „Визер“ му откажал моторот пред слетување на скопскиот аеродром

  • March 31, 2018
  • Коментари
На пет минути пред слетување на скопскиот аеродром откажал мотор на авион на „Визер“ кој летал на релација Базел – Скопје ноќта меѓу четвртокот и петокот, во 00:15 часот, но слетал безбедно, потврдија за МИА од Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) и од М-НАВ. Пилотскиот екипаж ја направил стандарната процедура во таква ситуација, извршил кружења […]

ПАЈАЦИТЕ ПРАВАТ `РШУМ ВО ЦЕНТАР: ПОЦ крева автомобили 24/7, во Чаир не смеат да помислат

И овој викенд продолжува расчистувањето на хаосот и проблемот со неправилото паркирање во Дебар Маало и Градски Парк, информираа од општина Центар. „Акцијата за отстранување на сите непрописно паркирани возила во Дебар Маало и Градски парк, денеска се спроведува од страна на ЈП ПОЦ, ЈП „Градски паркинг“, СВР Скопје и комуналните инспектори на општина Центар. […]
Страница 1 од 19412345 » 102030...Последно »