Day: March 3, 2018

ЕВРОПСКАТА УНИЈА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ГАС: Руски гас ќе ја снабдува ЕУ се додека судот во Стокхлом не го раскине договорот со украински „Нафтогас“

Рускиот министер за енергетика Александар Новак денес на потпретседателот на Европската комизија задолжен за енергетика Маерк Шефовиќ му пренесе дека тразитот на рускиот гас преку Украина во Европската Унија е сигурен, односно, додека судски не биде раскинат договорот помеѓу руски „Гаспром“ и украински „Нафтогас“, ништо не е загрозено Шефовиќ денес телефонски го побарал својот колега […]

„НЕВЕСТА НА САТАНАТА“: Британските медиуми со предлози за новото хиперсонично оружје на Русија

  • March 3, 2018
  • Коментари
Британскиот таблоид „Метро“ предложи своја варијанта за име на новото хиперсонично оружје за системот „Авангард“. Весникот предлага системот да го добие името „Невеста на сатаната“ Во четвртокот за време на обраќањето пред Федералното собрание рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија прави нови типови на оружја, меѓу кои и системот „Авангард“. Станува збор за ракети […]

ГУГЛ ГИ ИЗНЕРВИРА БУГАРИТЕ: Светскиот интернет пребарувач им го честиташе „Денот на ослободувањето“ како „Ден на жената“

Најголемиот светски интернет пребарувач Гугл направи гаф кој едни ги налути, а други ги насмеа до солзи! Гугл денес на бугарскиот домен наместо Денот за ослободување од Турците, на Бугарите им го честиташе како Ден на жената! Така што денес бугарите имаа чудно изненадување денес. Подоцна Гугл ја исправи грешката, но веќе беше доцна сите […]

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ИДНИНАТА: Колку чини копањето на биткоини? Во кои земји е најпрофитабилно копањето?

  • March 3, 2018
  • Коментари
Бројот на криптовалути во светот се зголеми на 2.000, при што нови се појавуваат речиси секоја недела. Сепак,биткоинот се уште е лидер кога станува збор за цената и популарноста. Среде неодамнешната биткоин треска, многумина беа во искушение да ги земат своите заштеди од под душеците и да се приклучија во редовите на крипто-инвеститори. Други крипто […]

ОРЕЛОТ ПОКАЖУВА КОЈ КОМАНДУВА СО ОВАА ДРЖАВА: Бекир Асани, напаѓачот на полицајката со скандалозен статус на Фејсбук

Бекир Асани од ДУИ, напаѓачот на повредената полицајка на Битпазар, на Фејсбук пишува дека поставениот споменик на двоглавиот орел во општина Чаир покажува кој наредува во оваа држава. -Орелот во Скопје покажува кој командува во оваа држава и на кого му припаѓа оваа земја. Орелот се врати во своето гнездо во скопската нацинална гордост и […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Шеќеринска vs. Полицајката

Каде и да отидеш вчерашната полициска брука се коментира. Особено глупирањето на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, и јавното преставување пред камери на понижената и псорамотената полицајка. Нема да бидам ниту зајадлив ниту злобен, само ќе зборувам со факти. Ќе направиме паралела помеѓу старецот од 72 години кој ја повлече за коса Шеќеринска, и […]

СЕ ЗАПАЛИ АВТОМОБИЛ ВО ЧАИР: „Стокец“ се запали во движење во Чаир

  • March 3, 2018
  • Коментари
Автомобил марка „Застава 101“ попладнево се запали додека се движеше по улицата „Цветан Димов“ во Чаир Како што изјавија за МИА од МВР, пожарот избувнал во 17:40 часот додека А.Т.(1991) го управувала своето возило. Пожарот набрзо потоа бил изгаснат, а во гаснењето помогнале граѓани. Нема повредени во инцидентот.

„ПАЈАКОТ“ СЕУШТЕ АКТУЕЛЕН: Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по вчерашната бламажа на МВР

Реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат по вчерашната бламажа на МВР, откако по состанокот со повредената полицајка, истата го смени исказот и изјави дека Асани не ја нападнал туку самата се удрила од возило на пајак-службата.  

СЕ УНИШТУВА ЗЕЛЕНИЛОТО ВО КАРПОШ: Богоев сече дрва во Карпош на чие место ќе изникне зграда!

Поранешниот директор на центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицковски повторно со критики до поранешните свои сопартиијци. Овој пат со критикика до градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев. Имено тој во предизборието ветуваше мораториум на градењето во општината. СДСМ за време на кампањата за локалните избори ветуваше дека ќе се запре со сечењето на дрвата во […]

СТОТИНА ЛИЦА ВО ЕДЕН ДЕН ПОСТАВЕНИ НА ФУНКЦИЈА: Кои се луѓето кои Шилегов ги назначи за членови на Управни одбори

Над стотина лица во четвртокот се назначени за членови на Управните и Надзорните одбори на јавните прептријатија и градинките на територија на град Скопје, пишува порталот Денешен.мк. Претседателката на Советот, Љубица Јанчева, одби да ги даде на увид на јавноста биографиите на личностите кои се назначија за членови, а советничкото мнзоинство на СДСМ ги изгласа. […]
Страница 1 од 512345 »