Day: March 5, 2018

ПАНАМА МУ ГО ОДЗЕМА ХОТЕЛОТ НА ТРАМП: Името на Трамп отстрането од зградата на хотелот во Панама

  • March 5, 2018
  • Коментари
Со полициска придружба и судии, сопствениците на објектот во Панама во кој се наѓаше хотелот на американскиот претседател Доналд Трамп, денес ја превземаа контролата над истиот, додека тим безбедносни претставници на организацијата на Трамп ја напушти зоната, а работниците веќ го симнаа името на Трамп од хотелот Со оваа акција на панамската влада, решен е […]

ИТАЛИЈАНЦИТЕ СИ ГО ВРАТИЈА БЕРЛУСКОНИ: Откако видоа дека левичарите се само демагози, Италијанците изгласаа крајни десничари

Поранешниот италијански премиер и лидер на конзервативната партија Форца Италија (ФИ), Силвио Белускони вечерва соопшти дека е подготвен да учествува во формирањето на нова влада на Италија на коалицијата на десниот центар. Ваквата изјава Берлускони ја даде по средбата со лидерот на десничарската и антиимигрантска партија Лига, Матео Салвини, која заедно со неговата ФИ и […]

РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ ДО БУГАРИЈА: Вашата земја како и Балканот го ослободи Русија, ниту Полска ниту Литванија

Поглаварот на Руската православна црква остро одговори на настапот на бугарскиот претседател Румен Радев на парадата по повод на прославата на 140. годишнината на ослободувањето на земјата од турско ропство Рускиот патријарх Кирил во неделата служеше по повод 140. годишнината од ослободувањето на Бугарија од јаремот на турското ропство на литургија во Соборниот храм Александар […]

БИТКАТА НА ЕДНА ХРАБРА МАЈКА: Мицоски ја сподели приказната за Весна со 200 евра прехранува три деца и сопруг стечаец

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера имаше свое обраќање на настанот во организација на Унијата на жени, по повод претстојниот празник 8-ми март. Тој пред големиот број на жени во публиката ја сподели приказната на Весна, мајката на три деца, која живее во страв дека не може да го прехрани своето семејство. -Преку моите контакти […]

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ УТРЕ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ: Неизвесен статусот на 35.000 амандмани

Пратеникот Талат Џафери за утре за напладне го закажа продолжението на 32-та седница на која на дневен ред е и третото читање на Законот за употреба на јазиците. На овој закон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 35.000 амандмани. Засега е неизвесно дали пратениците утре ќе расправаат за амандманите и како ќе се надмине оваа ситуација која […]

ШАТОРИ ПРЕД ВЛАДА: Од утре штрајк пред влада и камп на вработените во „Еурокомпозит“

Вработените во Еурокомпозит од утре ќе кампуваат пред Влада. Тие и денеска го блокираа патот Прилеп Градско. Бараат итна средба со премиерот Заев бидејќи како што велат на вицепремиерот Анѓушев не му веруваат. Засега не добиле конкретна понуда од Владата поради што барањата ќе ги кажат во Скопје – пренесува Сител Вицепремирот Анѓушев денеска само […]

ГРЧЕВ СО ПОЛОВИНА УСТА: Ќе предложиме отстранување на албанските споменици од „Скопје 2014“

Координаторот на работната група за ревизија на проектот „Скопје 2014“, Мирослав Грчев во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека тие имаат ист однос кон сите споменици, без разлика дали се македонски или албански. -Околу плоштадот во рамки на Скопје 2014 има три албански споменици. Сите три се поставени од општината, а не од Собранието […]

ГИ ЗБУНИ ФЕСТИВАЛИТЕ: Шилев ги прекрсти скопските фестивали „Пиволенд“, „Виноскоп“ и „Баскерфест“

На денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје е донесена одлука за промена на имиња на традиционалните манифестации. Со оваа одлука „Фестивал на виното Вино – Скоп 2018“ се преименува во „Вински фестивал“, проектот „Гурмански викенд во Скопје – Пиволенд“ ќе се вика „Пивски фестивал“, а познатиот „Баскерфест“ е преименуван во „Организирање на манифестација […]

СОБРАНИЕТО „ШТАМПА“ ОДЛУКИ: СДСМ и ДУИ не го третираат Собранието како највисок законодавен дом, туку како место каде се вршат пазарења

СДСМ и ДУИ денеска уште еднаш потврдија дека Собранието не го третираат како највисок законодавен дом на граѓаните туку место каде што се вршат пазарења за партизација на институциите од страна на двете структури, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Денеска СДСМ во тело кое што треба да биде независно, професионално и непристрасно постави членови на правен комитет […]

ПРЕТЕПАН БРАНКО СИНАДИНОВСКИ: Основачот на верската заедница на православни Албанци во Македонија, истпан во скопски Аеродром

Бранко Синадиновски, основачот на Верската заедница на православните Албанци во Македонија е нападнат денеска на пладне. Алсат М дознава дека Синадиновски е нападнат физички од две непознати лица. Случајот е пријавен во полиција, која го истражува мотивот. Како што дознава Алсат М, Синадиновски е физички нападнат во близина на неговиот стан во населба Аеродром. Тој […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »