Day: March 7, 2018

ДИЈАСПОРАТА ДОНИРАШЕ 116.000 ДОЛАРИ: Македонците во Канада на донаторски банкет собираа пари за одбрана на националните интереси

Викендов во соборниот храм на Македонската православна црква “Свети Климент Охридски“ во Торонто, во организација на Светскиот Македонски Конгрес – Канада, Македонското меѓународно движење за човекови права, Организацијата Обединети Македонци -Канада и Здружението “Андон Лазов Јанев Ќосето“ во Торонто, обединети во Македонската координативна мрежа – Канада, како и македонските православни црковни општини и Македонската заедница […]

СКАПИ ВИНА И БИФТЕЦИ НА СМЕТКА НА МВР: Оливер Спасовски ги укинува сите додатоци за сменско работење на сите полициски службеници!

Оливер Спасовски продолжува со катастрофално лошото водење на Министерството за внатрешни работи. Неможејќи да се откаже од удопствата на ресторанските и хотелски услуги и репрезентативни трошоци, Спасовски одлучи да скрати врз грбот на полициските службеници кои одат во сменско работење   Целокупните додатоци на плата за сменско работење во МВР се укинати заедно со прекувремените […]

(Видео)МИСЛА ОД ПРЕД 20 ГОДИНИ, АКТУЕЛНА ДЕНЕС: Што зборуваше г.г. Михаил пред 20 години!

  • March 7, 2018
  • Коментари
Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Михаил пред повеќе од 20 години говорел за тоа што денес се случува во Македонија. “Не можеме ние да си дозволиме, во нашата држава, во Македонија, малцинства да се ставаат со нас. Ние сме домаќините! Тие живеат со нас! Ние имаме почитување за нив, се’ што е нивно, а тие […]

РЕВИЗИЈАТА ГИ ПОКОСИ АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ: Пет од седум антикорупционери си поднесоа оставки поради корупција

Пет од седум членови на антикорупциската комисија поднесоа оставки до Собранието. На претседателот на Комисијата, Игор Тантуровски, и експретседателот Горан Миленков утрово им се приклучи и Жаклина Дамчевска, а по неа во текот на денот оставки поднесоа и членовите Сејди Халили, Жаклина Дамчевска и Фарие Алиу. Оставките во Комисијата следубаат кога ревизорскиот извештај на УЈП […]

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА МОСАД: Протекоа тајни детали за израелските воени системи и тактики

  • March 7, 2018
  • Коментари
Официјален документ со кој се откриени класифицирани информации за израелски воени системи, кои никогаш претходно не биле јавно споменати, наводно биле откриени поради според ИДФ “сериозна грешка во безбедноста на информациите”. Протечените информации се потпишани Министерството за одбрана на Израел односно од министерот за одбрана Авигдор Либерман , а класифицирани информации се во врска со […]

„ЛЕВИЦА“ ГО СМЕТААТ ЗАЕВ ЗА „МАЛИ ЏОКИЦА“: Апасиев ги коментира хировите на Зоран Заев

Во јавноста не запираат реакциите поради високите патни трошоци кои се исплаќаат на пратениците. Од 20-те пратеници кој земаат највисоки патни трошоци, дури 10 се од владеачката СДСМ не сметајќи ги коалиционите партнери на СДСМ. На првото место по исплатени патни трошоци е Алија Камберовски, коалиционен партнер на СДСМ, додека на второ е Мира Стојчевска […]

СТРУКТУРИ ОД ВМРО-ДПМНЕ ИМААТ „КОНТРА-БОМБИ“ ЗА ЗАЕВ: Провладиниот апологет тврди дека структури на опозицијата му спремаат „бомби“ на Заев

Сашо Орданоски во колумна на „Цивил“ пишува дека има сознанија дека високиот ешалон на поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ со своите најлојални вработени во државните институции му подготвува контра бомби на премиерот Зоран Заев. -Наводно, високи претставници на првите ешалони на власта од поранешниот режим, особено од неговите безбедносни структури (овие кои не се во или […]

АКО СЕ МАЖИ ТРЕБА ДА ИЗЛЕЗАТ ОД ВЛАДАТА: Зијадин Села ги повика ДУИ да ја напуштат владата која ја формирале само поради законот за јазици!

Алијансата за Албанците го нарекува предавство на СДСМ повлекувањето од Законот за употреба на јазиците, пренесува АлсатМ. Зијадин Села денеска потсети дека сегашната влада е формирана токму со условот за донесување на Законот за употреба на јазиците и оти пратениците на Алијансата биле гарант за мнозинството во Парламентот. – Овие политички игри на СДСМ ми […]

НАСЕР СЕЛМАНИ ДОБИВАЛ ЗАКАНИ: Братот на Бекир Асани, Бејтула му се заканувал на Селмани затоа што објавил дека тепал полицајка!

Братот на Бекир Асани, Бејтула Асани му се заканувал на претседателот на ЗНМ, Насер Селмани – потврдуваат од ЗНМ. Селмани добил порака на Фејсбук со заканувачка содржина, а од здружението велат дека случајот е пријавен во полиција. Заканите доаѓаат откако Селмани на својот Фејсбук профил напиша дека правната држава клекна пред еден силеџија, за случајот […]

КОСОВО ГИ РАСИПА ЕВРОПСКИТЕ ЧАСОВНИЦИ: Часовниците во Европа доцнат поради Косово

  • March 7, 2018
  • Коментари
Веќе неколку недели, дигиталните часовници во Европа доцнат. Неочекуваниот извор на проблемот се Косово и Србија, чии оператори на електричната мрежа не можат да се договорат. Радио часовниците и тајмерите на микробранови и рерните во последниве неколку недели во Европа доцнат. Причината е проблемот во координацијата помеѓу операторите на електричните мрежи на Косово и Србија. […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »