Day: March 9, 2018

КРИВИЧНА ПРИЈАВА: Сопственик на хотел затаил 4 милиони денари данок

  • March 9, 2018
  • Коментари
Сопственик на струшки хотел е осомничен дека затаил данок од околу 4 милиони денари, информираше МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава за даночно затајување против осомничениот К.Ш.(58) од струшкото село Ложани.   За истото дело приајвена е и фирмата ТДУТУ „Шуми-81“ Струга ДООЕЛ село Калишта. Инспектори од Управата за јавни приходи […]

ЈАКИМОВСКИ СО ДЕТАЛИ ЗА 27.АПРИЛ: Пратениците од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ имале наредба да бидат мирни и да не предизвикуваат инциденти!

„Јас само што се вратив од работа, кога гледам на телевизија дека нешто ќе се случува со парламентот. Се консултирав со еден од моите пратеници, кој ме информираше дека нешто очигледно ќе се случува. Она што јас му сугерирав беше дека ако имаат намера да изберат претседател на Собранието дека тие треба дури и физички […]

ХРАНАТА КАКО ЛЕК:Кремаста компир салата која ги доведува хормоните и штитната жлезда во нормала

  • March 9, 2018
  • Коментари
Хипотиреозата и хипертиреозата се најчести пореметувања на штитната жлезда, а двете ги искусила сертифицираниот тренер за холистичко здравје и основач на сајтот “Hormones Balance”, Магдалена Вселаки. Таа најпрвин заболела од Гравесова болест (автоимуно нарушување кое предизвикува хипертиреоза), а седум години подоцна ѝ била дијагностицирана Хашимотова болест (автоимуно пореметување кое предизвикува хипотиреоза). Пред шест години, таа […]

ДОДЕКА МАЈКАТА СЕ ПОРОДУВА, МОРА И ТАТКОТО ДА ГИ ПОЧУВСТВУВА ИСТИТЕ БОЛКИ: Околу тестисите му е врзан канап и жената го повлекува секој пат кога ќе има контракции

Потомците на древните Ацтеки во централен Мексико сметале дека и мажот треба да ги почувствува породилните болки. Во текот на бременоста мајките можат да бидат многу емотивни, па и помалку необични. “Сочувствителната бременост” или синдромот Кувада е обичај каде мажите ги имитираат породилните болки кај жената. Овој обичај е распространет ширум светот, но има и […]

БУРМИТЕ СЕ МИНАТО:Пирсинг на прстот е новиот тренд во светот на венчавките

Трендовите во светот постојано се менуваат, без разлика од која област доаѓаат, но некои трендови започнуваат да ги надминуваат границите на нормалата. Најновиот тренд во светот на венчавките е замената на бурмите со пирсинг. Секоја личност на различен начин ги покажува своите обврзувања кон партнерот, па додека некои од нив сакаат да купуваат дијаманти или […]

СИМБОЛОТ НА БИТОЛА ЌЕ ИЗГОРЕШЕ:Негрижата на властите предизвика пожар во офицерски дом во Битола

  • March 9, 2018
  • Коментари
Вечерва пожар го зафати Офицерскиот дом во Битола, еден од најубавите архитектонски зданија на Широк Сокак. Според информации од терен, се дознава дека објектот подолг период е без обезбедување, запуштен и оставен без адекватна заштита и грижа. Пожарот се случил откако бездомник влегол во објектот и запалил оган да се загрее, по некое време огнот […]

СДСМ НЕМА СО ШТО ДА СЕ ПОФАЛИ: Доколку не се говори за промена на името со што ќе се пофали владата на СДСМ?

Претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5, жестоко ја критикуваше владата на СДСМ за политиките кои ги води на секое поле. Тој истакна дека во претпоставена ситуација кога би се ставил мораториум и би се забранило во јавноста медиумите да се говори за промена на името, ниту би имало за […]

ПРИВЕДЕН СОВЕТНИК НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Шеќеринска расчистува со кадрите на Спасовски, шарените од улица на суд за поткуп!

Висок функционер во Министерството за внатрешни работи, советник на министерот Оливер Спасовски попладнево, околу 16 часот, е приведен под сомение за поткуп, неофицијално дознава Република од извор од МВР. Како што дознавме се работи за лицето Драган Симоновски, инаку советник на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседател на дисциплински комисии во МВР. Истиот е приведен […]

САД нудат пет милиони долари за информација за лидерот на талибанците во Пакистан

Соединетите Американски Држави понудиле награда од пет милиони долари за информација за лидерот на екстремистичката талибанска група во Пакистан, Мулаху Фазлулаху. Оваа екстремистичка група со децении води бунт во Пакистан, пренесува „Ројтерс“. Веста за паричната награда стигна во моменти на влошување на односите меѓу САД и Пакистан, кога пакистанскиот министер за надворешни работи е во […]

АЛИ АХМЕТИ НЕ ПОПУШТА: Ако нема закон за јазици, ќе нема ни Влада!

Недоразбирањата меѓу владините партнери ДУИ и СДСМ со секој поминат ден само се продлабочуваат. Владини извори брифираат дека партијата на Али Ахмети и натаму не попушта и законот за употреба на јазиците го смета за завршена работа. Од друга страна, социјалдемократите бараат време преку дијалог да се обидат да се договорат со ВМРО-ДПМНЕ која, пак, […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »