Day: March 12, 2018

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Дупло голо

Македонија одамна не памети вака лоши економски резултати. Да потсетам, негативен економски резултат имаше за време на воената криза во 2001. година, кој имаше рефлексии врз 2002. година. Минатата 2017. година, дојдовме до нула. Успешно ја поминавме светската економска криза и секогаш со раст на БДП помеѓу 2% и 4.5%, а минатата 2017-та од планирани […]

КРВТА НИВНА ЌЕ ВИ БИДЕ НАЈСКАПОТО ВИНО ШТО СТЕ ГО ПИЕЛЕ: Социјалните мрежи вријат по овој статус за сиромаштијата во Македонија!

Гозба По бурек сабајлево во локалната пекара. Додека чекав да се допече симитката, влегува човек во работничко одело. Имаше преку 50. Засушена вар и бетон на неговите чевли. Прастари, со врвките во различна боја, кафена и сина. Валкано капче на главата. Избраздено лице со длабоки брчки. Уште подлабоки пукнатини на грубите раце со крвави рани […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СИНДИКАТОТ ИЗБРКАН ОД РАБОТА: Поради откривање на скандали во ЕЛЕМ, избркан претседателот на КСС

Не сум бил 3 дена на работа и тоа беше причина за отказ од Агенцијата за катастар на недвижности. Јас сум претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати за тоа е известен директорот на таа агенција. Во одговорот на мојата жалба пред судските органи кажува дека не бил информиран за мојот ангажман како претседател на КСС […]

(Видео)КАКО ПРОТЕКУВААТ ИНФОРМАЦИИ ОД МВР: Дали во МВР има системски пропусти и протекување на информации за ПИ мерки?

Кому се му се достапни информациите кое лице е под посебни истражни мерки? Оваа дилема се отвора откако советник на министеротот Спасовски беше уапсен под соменение дека му поткажал на лице кое било под ПИ мерки дека е под истрага. Правните експерти се децидни дека според Законот за кривична постапка советникот на министерот Спасовски не […]

(Видео)ДОСТА Е НАСИЛСТВО И ЦЕНЗУРА ВРЗ НОВИНАРИ: Насер Селмани повика да се стави крај на насилството и цензурата врз новинарите

  • March 12, 2018
  • Коментари
Како една од причините за денешниот протест на новинарите пред Владата на Република Македонија се навредите и заканите врз претседателот на здружението на новинари на Македонија Насер Селмани од страна на Беќир Асани, висок партиски функционер од ДУИ кој нападна службено лице – жена полицајка пред неколку дена само поради тоа што си ја вршела […]

ПРОДОЛЖУВААТ ПРИТИСОЦИТЕ ВО АД „ЕЛЕМ“: Раководството на АД „ЕЛЕМ“ се заканува на претседателот на синдикатот – или напушти или ќе го растуриме синдикатот

Како синдикат баравме од Владата на Република Македонија да направи усогласување на платите по вертикала, но наместо тоа почнаа притисоците врз синдикатите во Конфедерацијата на слободни синдикати вели претседателот на КСС, Благоја Ралповски во емисијата „Алфаскоп“. Тој додава дека први на удар со ваквите притисоци била синдикалната организација на АД ЕЛЕМ, и дека целта е […]

СВЕДОКОТ НА СЈО ЈА ПОСРАМОТИ КАТИЦА: Една држава не може да функционира со блиндирани возила стари и по 20 години

Влатко Ѓошевски, сведокот на СЈО кој во критичниот момент на набавката на возилото бил налачник на возниот парк и механички работилници и член на Комисијата за набавка на мерцедесот, рече дека до тогаш МВР располагала со 2 блиндирани возила од марката „мерцедес“. Тие возила биле од 1996 година или од 1998 година со поодмината километража. […]

ЗЕКИРИ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БЕКИР АСАНИ: Времето на насилниците од ДУИ е завршено!

Потпретседателот и пратеник на владеачкиот СДСМ, Мухамед Зекири, го осуди насилничкото однесување на високиот функционер Бекир Асани од коалицискиот ДУИ, кој нападна полицајка и го навреди претседателот на Здружение на новинари на Македонија, Насер Селмани, кому брат му и му се закани. „Времето на насилниците од ДУИ е завршено и секој кој ќе го прекрши законот […]

КАТИЦА ЈАНЕВА ЌЕ ГО ГОНИ АИВО ОРАВ: СЈО отвара истрага за „Актор“ и ќе го гони амбасадорот на ЕУ?

  • March 12, 2018
  • Коментари
Со оглед на подгревањето на атмосферата за отворање на истрага околу случајот Актор, прашање на време е кога ќе бидат покренати и првите постапки против меѓународни претставници. Според сознанијата на Инфомакс, истражителите ангажирани од СЈО се нашле на голема мака соочени со притисокот да процесуираат уште еден случај поврзан со грчката компанија Актор. Од една […]

ТАЈНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Сириската армија пронајде фабрика за производство на хемиско оружје

  • March 12, 2018
  • Коментари
Според извештаите на сириската армија, милитантите во Источна Гута планирале провокација и напад со хемиски оружје за да го обвинат Дамаск. Сириските владини сили пронајдоа тајна работилница за производство на хемиска оружје при заземањето на селото Афтрис во Источна Гута откако милитантите се повлекоа од селото, изјави полковникот на Сириската арапска армија, Фруз Ибрахим. “Веројатно, […]
Страница 1 од 41234 »