Day: March 14, 2018

ИВАНОВ МОЖЕ ДА ГО БЛОКИРА ЗАКОНОТ: Со т.н. „џебно вето“ до комплетно блокирање на Законот за јазици

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша Законот за употреба на јазиците кој денеска беше донесен во Собранието на Република Македонија и го испрати кај претседателот Ѓорѓе Иванов да го потпише. Законот за јазиците беше изгласан денеска во Собранието со 64 гласови „за”. Пред Собранието сѐ уште има демонстранти кои протестираат против овој закон. Тие […]

ГРУЕВСКИ ЛАВОВСКИ: Груевски лавовски му се спротивстави на неуставното донесување на Законот за јазиците, со чаша вода

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се собраа на говорницата и почнаа да го бараат да се политува нивното демократско и деловничко право да расправаат по поднесените амнадмани. Најжесток од сите беше експремиерот Никола Груевски, кој истури вода на електронскиот систем за гласање, со што […]

ГОЛЕМА ПРОСЛАВА ВО ТЕТОВО: Се слави двојазичноста во Тетово и во албанските средини

Голема прослава по повод изгласувањето на законот за двојазичност вечерва се одржува во културниот центар во Тетово, пренесуваат локалните портали на албански јазик Прославите се одржуваат и на отворено, а на социјалните мрежи честитаа и низа на екс-терористи на УЧК кои се „бореле за ова“ со пушки низ планините. Меѓу нив беше и градоначалникот на […]

ДВОЈАЗИЧНИ ФАКТУРИ, ПОШТЕНСКИ МАРКИ, ФАКТУРИ: Законот за двојазичност ќе ја преуреди Р.Македонија

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 64 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја надгледуваат примената на законските одредби. Законот стапува на сила веднаш по објавувањето во Службен весник. Од тогаш […]

Изјавите на Џафери дека не го интересираат никакви реформи и напредок, туку само носење на овој закон, се скандалозни

Скандалозна е изјавата на претседателот на ДУИ и пратеникот Џафери, дека него не го интересира ништо никакви реформи, никаков напредок на оваа држава, туку го интересира само носењето на овој закон, како да живееме во различна држава, одговори лидерот на ВМРО – ДПМНЕ на едно од новинарсите прашања поставено по неговата вечерашна прес – конференција. – […]

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАИР: Како автохтони луѓе во овие земји нè радува триумфот на природното право на албанскиот јазик

Градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу го честиташе донесувањето на Законот за употреба на јазиците велејќи дека речиси секој лист во нивната национална историја е напишан на одлучувачки датум за зачувување на националните вредности во март. „Март како месец на големите национални одлуки и победите постигнати со крв и пот, нас Албанците во Македонија нè […]

ГАРАНЦИИТЕ НЕ БЕА ИСПОЧИТУВАНИ: Иванов ќе ги активира гаранциите на Заев?

По денешното изгласување на Законот за употреба на јазиците, со свое обраќање во јавноста излезе и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Тој истакна дека во периодот на доделувањето на мандатот на сегашниот премиер, во неколку наврати јасно и јавно укажал дека прашањето на употреба на албанскиот јазик не смее да го загрози уставното уредување […]

СНИМКА ОД ОБРАЌАЊЕТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Нема да го дозволам ова – јас нема да го потпишам указот за двојазичност!

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, преку соопштение вели дека нема да го потпише Указот за законот кој денеска беше изгласан во Собранието. -Како Претседател на Република Македонија јас ова нема да го дозволам. Затоа, нема да потпишам Указ за прогласување на закон кој е донесен на ваков начин. Закон со кој се злоупотреби европското […]

ЃОРЃЕ ИВАНОВ НЕМА ДА ГО ПОТПИШЕ УКАЗОТ: Претседателот на државата изјави дека нема да го дозволи ова!

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, преку соопштение вели дека нема да го потпише Указот за законот кој денеска беше изгласан во Собранието. -Како Претседател на Република Македонија јас ова нема да го дозволам. Затоа, нема да потпишам Указ за прогласување на закон кој е донесен на ваков начин. Закон со кој се злоупотреби европското […]

ЧЕСТИТКИ ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТА ОД КОСОВО: Претседателот на собранието во таканаречената држава Косово честитше двојазичност!

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во исполнувањето на Охридскиот договор и постигнување на високи стандарди за остварување на човековите права, кои според него се потребни во […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »