Day: March 15, 2018

НАРОДОТ ГО ГУБИ ТРПЕНИЕТО: Запален автомобил на пратеник, протести пред домот на друг, уредник пречекан со пцовки на улица…

Запален автомобил на пратеничка која гласала за законот за двојазичност, протести пред домовите на пратениците, незадоволни граѓани на улиците низ Македонија, закани кон перјаници на власта кои го оправдуваа изгласувањето на законот за двојазичност. Ова се само дел од настаните кои го одбележаа денот по насилството во Собранието, кога на 14-ти март 2018 година беше […]

СИТЕ ПРОЦЕДУРИ СЕ ПРЕКРШЕНИ: Џафери требало да го врати законот уште како предлог поради европското знаменце

Професорката Гордана Силјановска во вечерашното гостување во емисијата „Ноќно студио“, која се емитува на телевизија Телма, зборуваше за сите прекршени правила и елементи на Деловникот на Собранието, како и за насилно изгласување на Законот за употребата на јазиците во Собранието од страна на пратениците на СДСМ и владејачкото мнозинство. Според Силјановска процедурата е гаранција за […]

ДИЕТАТА НА КРАЛИЦАТА МАРГАРЕТ: Данската кралица ја откри нејзината диета – за 9 дена пет килограми помалку

  • March 15, 2018
  • Коментари
Неодамна кралицата Маргарет стана вистинска ѕведа бидејќи ја откри својата тајна во исхраната. Оваа неверојатна диета дава ефикасни резултати за кратко време. Забранети производи се: леб, шеќер, брашно, алкохол… Дозволените производи мораат да се јадат свежи или готвени на пареа, без шеќер и сол. Диетата на кралицата вклучува многу вода и зелен чај, а морате […]

ПОЛИЦИЈАТА ГИ ШТИТИ ОД СОПСТВЕНИТЕ ЧЛЕНОВИ: Членови на СДСМ се закануваат дека ќе упаднат во Бихаќка?!

Според извори од СДСМ деновиве партијата ќе бара засилено полициско обезбедување во цивил, но не да ги штити од гневни граѓани и вмровци, туку од сопствените членови. Како што се зборува во текот на вчерашниот и денешниот ден стотина активисти и членови на СДСМ се јавувале и испраќале пораки до централата за да пренесат личен […]

ТЕЛЕФОНСКА ИЗМАМА: Ако ве бараат од овој број не кревајте – следи измама!

  • March 15, 2018
  • Коментари
Ако проверите од каде е овој повик, ќе видите дека ве бара „некој“ од Тонга, мала островска држава во Океанија. Не одговарајте на овој повик и не ѕвонете назад, се работи за измама која може да ве чини многу! Тамошните власти и телекомуникациски компании се информирани за овој проблем и пренесуваат дека работат на случајот. […]

КОЛУМНА НА ГОРАН АНЧЕСКИ: Хипноза или што и да е

Што ментален склоп имаат пратениците од СДСМ и независните да се прават недоветни, слепи при очи, глуви при уши? Дали се хипнотизирани од функцијата пратеник или се хипнотизирани од квалитетот и квантитетот на влијанието на оние што треба да ги заштитат? А треба да се запрашаат, кого штитат и за која цена, кој добива, а […]

(Видео)СРАМ И АРАМ ДА ВИ Е ШТО ГО ПРОДАДОВТЕ ЈАЗИКОТ: Ќерка на Македонски револуционер за предавството на државата

99-годишната Елена од Берово, со солзи во очите и со слика во рацете од нејзиниот роден татко кој животот го дал за Македонија: “Срам да им е што си играат со нашата држава, пет години страдав за Македонија ама никогаш не сум се покајала, Да живее Македонија”, вели баба Елена.   https://www.facebook.com/RepublicMacedonia/videos/1994177107276917/

ПРОТЕСТИ И ВО ПРИЛЕП: Прилепчани излегоа на улиците на протест против двојазичноста!

Прилепчани и вечерва самоиницијативно излегоа на протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците. “Не сакаме двојазичен Прилеп”, “За ова не беа избрани властите”, “Во Прилеп само на МАКЕДОНСКИ”, беа дел од пораките кои ги упатија насобраните граѓани, кои повеќе од еден час протестираа на главната крстосница во центарот на градот и на плоштадот […]

Кралицата официјално го одобри бракот на принцот Хари и Меган Маркл

  • March 15, 2018
  • Коментари
Кралицата Елизабета официјално му даде дозвола на нејзиниот внук, принцот Хари, да се ожени со Меган Маркл. Во писмото што кралицата го испратила до Државниот совет на Обединетото Кралство го потврдила одобрението свадбата на принцот Хари и Маркл да се одржи во мај оваа година. Агенцијата „Ројтерс“ наведува дека потегот на кралицата е формалност затоа […]

СНИМКА ОД ПРОТЕСТОТ ВО ВЕЛЕС: Велешани протестираа пред домот на пратеникот Панче Иванов од СДСМ

Стотина граѓани се собрале пред домот на пратеникот на СДСМ од Велес, Панче Иванов, за да протестираат поради тоа што тој гласал за законот за двојазичнот. Со скандирање „Уа, предавни“, „Како мислиш да излезеш“, „Си ја оцрни фамилијата“, „Клетва до седмо колено“ вечерва поголема група на граѓани протестираа поради како што велат „предавството на македонскиот […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »