Day: March 16, 2018

ПРИЛЕПЧАНИ СЕ САМООРГАНИЗИРААТ: Локалните медиуми најавија нов протест во Прилеп за утре точно напладне

Прилепчани за утре со почеток од 12 часот најавија нов протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците во центарот на градот. Охрабрени од вечерва кога голем број граѓани излегоаа и го кренаа гласот против воведувањето двојазичност во нивниот град, веќе за утре најавуваат уште помасовен протест. Пораките кои ќе бидат пренесени и утре […]

ФРЧКОВСКИ ВИНАТА ЈА ПРЕФРЛА КАЈ ДУИ: Цената на ароганцијата на ДУИ за Законот за јазици ќе ја плати СДСМ

Професорот Љубомир Фрчкоски во вечерашното гостување на телевизија 21 рече дека ДУИ покажала ароганција и нечувствителност при инсистирањето сега и ваков каков што е, да се усвои Законот за јазиците. -Постои извесна ароганција на ДУИ, која сите ги изнервира. Начинот на кој го буткаа Законот покажа една таква нечувствителност. Таквиот пакет на „земи или остави“, […]

(Видео)КОГА ШИЛЕГОВ БЕШЕ УБЕДЕН: Се сеќевате кога Шилегов зборуваше дека ќе нема двојазичност?

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, како пратеник тврдеше дека во Македонија нема да има двојазичност – а како градоначалник на Скопје двојазичноста ќе ја спроведува. Според законот, кој според експертската јавност беше донесен на насилен и нелегален начин од страна на СДСМ и ДУИ, Град Скопје ќе биде целосно двојазичен а двојазични ќе бидат и […]

ИСТРАЖИТЕЛ НА СЈО НУДЕЛ 100.000 ЕВРА НА СВЕДОЦИ: Началник во УБК како истражител на СЈО нудел 100.000 евра поткуп на сведок за лажна изјава

Началникот на единицата за техничка поддршка во УБК, Насер Селмановиќ, е првиот обвинет за „Незаконито влијание врз сведоци“, дело, кое наводно, го сторил во корист на Специјалното јавно обвинителство. Началникот во Петтата управа на МВР е обвинет дека нудел поткуп на едно лице, а со цел да се појави како сведок во постапка пред суд […]

ОРУЖЈЕ ВО ПЛЕНАРНАТА САЛА: Кој дозволи оружје во пленарната сала на Собранието кога се гласаше Законот за двојазичност?

Кој дозволи и дали некој ќе понесе одговорност за присуството на неовластени вооружени лица во пленарната сала на собранието на Р. Македонија за време на донесувањето на неуставниот закон за двојазичност, во моментот кога поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски имаше вербална расправија со пратеникот Талат Џафери? Камерата на Инфомакс ги регистрираше лицата како и […]

ХИТ ОГЛАС: Снаа продава свекрва

  • March 16, 2018
  • Коментари
На еден форум неодамна се појави оглас кој стана хит во регионот. Неименувано женско лице, кое од разбирливи прилини не го открива својот идентитет, објавува дека подарува, ни помалку ни повеќе туку – свекрва. На еден форум неодамна се појави оглас кој стана хит во регионот. Неименувано женско лице, кое од разбирливи прилини не го […]

ЗАЕВ ГО ПРЕКРСТИ ТУРСКИОТ ПРЕМИЕР: Нов гаф на Зоран Заев, овој пат со името на Бинали Јилдирим

Премиерот Заев денеска оствари средба со МАТТО Стопанската комора на Македонија и Турција, а премиерот успеа да се посрамоти и пред турските бизнисмени. Заев заборавил со кого се сретнал при посетата на Турција, дури и му го заборавил името на турскиот премиер Бинали Јилдирим, кого го нарече Илдирај. Новата легендарна изјава на македонскиот премиер е […]

ПИЈТЕ ГО ПРВОТО УТРИНСКО КАФЕ СО КОКОСОВО МАСЛО: После 20 дена ќе имате резултати какви што не сте очекувале

  • March 16, 2018
  • Коментари
Покрај тоа што има убав вкус, кокосовото масло има благотворно дејство на здравјето и изгледот: ја зајакнува косата, кожата е понежна и хидрирана, а може да Ви помогне и во процесот на слабеење. Сè што треба да направите е секое утро во првото утринско кафе да додадете кокосово масло и да ги следите резултатите. Кокосовото […]

БУГАРСКИ ТУРИСТИ ОСТАНАЛЕ БЕЗ ПАСОШИТЕ: На бугарски туристи им исчезнале пасошите во полициската станица Ново Село

Секторот за внатрешни работи и професионални стандарди при МВР истражува како исчезнале десет пасоши на бугарски туристи кои биле на карневалот во Струмица, а кои влегле и излегле од земјава без патни исправи, дознава „Нетпрес“. Од МВР не ја демантираа ниту ја потврдија информацијата. Според информациите на „Нетпрес“, настанот се случил на 17 февруари на […]

ПРОТЕСТ И ПРЕД ДОМОТ НА ТАТЈАНА ПРЕТНОВИЌ: Драчевчани се собраа на протест пред домот на пратеничката од СДСМ од Драчево

Вечерва покрај протестите пред домовите на пратениците од СДСМ во Прилеп, Кети Смилеска и Хари Локвенец протест има и пред домот на пратеничката Татјана Прентовиќ во Скопје во Драчево. Околу 100-тина граѓани вечерва протестираат пред домот на пратеничката, а забележливо е и зголемено полициско присуство покрај полицајците кој го штитат домот на пратеничката. Протестите пред […]
Страница 1 од 1012345 » ...Последно »