Day: April 2, 2018

БАЛКАНСКИТЕ ПАТИШТА НА ОРУЖЈЕТО: Како се вооружуваше УЧК со оружје од ЈНА и војните кои се водеа на Западот!

Пиштол купен за 250 до 500 евра на црниот пазар на Балканот, може да се продаде по цена од 3.000 до 5.000 евра во земјите како што е Шведска Европската агенција за заштита на границите „Фронтекс“ во април оваа година предупреди на опасноста од шверцот со оружје од Балканот. Во нивниот извештај се наведува дека […]

ФЕНОМЕНАЛНА ИЗВЕДБА: „Ајде вино пијам“ во изведба на студентите од турскиот универзитет „Богазичи“

Убава акапела изведба на една наша песна на студентите од турскиот Универзитет Богазичи. Под видеото си пишува .. Овој пат, наместо студениот воздух од Балканот, еве една македонска народна песна која ќе допре до вашите срца. Уживајте …

МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА СО БАРАЊЕ: Градоначалникот на Овчарани (Мелити) со барање до грчката влада македонскиот да биде официјален јазик во Грција

Во сите образовни институции (основни училишта и гимназии) во општината Мелити (Овчарани) да се учи на македонски јазик. Сите топографски имиња на територијата на општината да бидат двојазични и сите официјални ознаки на јавните објекти да имаат написи на грчки и на македонски јазик. Ова се двете главни барања на градоначалникот на општината Овчарани во […]

ОД КОМПЈУТЕР ДО ДРВО ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ: Што е следно, јаже за секој родител?

Не запираат реакциите по најавата за проектот за „персонализирано дрво“ за секое новородено дете во Скопје, кој вчера го соопшти градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов Реагираше и новинарот и екс-уредник на дневниот весник „Дневник“ Дарко Јаневски кој на својот профил запраша која следна небулоза ќе се промовира како проект. „Едно време беше книга за […]

РУСИЈА ЌЕ РАЗБИВА ТЕРОРИСТИЧКИ ЌЕЛИИ НА БАЛКАНОТ: До крајот на оваа година Русија би можела да испрати разузнавачки тимови на Балканот

Пред крајот на минатата година министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров најави интензивирање на борбата во Европа преку разузнавачко теренска работа со цле да се спречи формирање на терористички ќелии во Европа кои сосема сигурно ќе се свртат и против Русија. Москва најверојатно ќе испрати свои воени единици на Косово, но и на […]

КУЛТОТ ЗА ЛАКИ ЛУЧИЈАНО: Кој бил, што правел и зашто е еден од најпознатите мафијаши во историјата

  • April 2, 2018
  • Коментари
На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол – Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превезен на гробиштата Свети Јован. Kовчегот е закопан во семејната гробница Луканија, во присуство на федерални агенти, новинари, детективи и полицајци – плус двајца ожалостени. Починатиот кој беше во ковчегот животот го […]

КОЈ ЌЕ ЈА МАСИРА ДЕСКОСКА: Министерката за образование вработува масер како соработник за јавни набавки

Министерството за образование и наука распишало оглас за вработување на помлад соработник во секторот за Јавни набавки на оваа институција. Во „посебните услови“ е наведено дека се бара лице кое поседува 6Б квалификации од правните науки, политичките науки или кинезиологија. Се поставува прашањето која е потребата во секторот за јавни набавки да се вработи кинезиолог, […]

НОНЕ СЕ ВРАТИ ДОМА: Еве кого Ноне маскираше за Априлијада

  • April 2, 2018
  • Коментари
Некогашната македонска пејачка, најпрошетаната велешанка Ноне Неделковска, се врати дома… Се разбира, привремено, на куса пауза до следната прекуокеанска тура. Во родниот Велес времето го користи да ги наполни батериите, да се види со пријателите, ама не ги пропушта ниту настаните и збиднувањата во градот, па така беше и за денот на шегата – Први […]

ПРОЕКТОТ НА ШИЛЕГОВ ГИ ЗОВРЕ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Фотографии од бебиња во саксии, до црн хумор – ова се реакциите на социјалните мрежи

Новиот проект на градоначалникот на Скопје за доделување на „персонализирано дрво“ за секое новороденче во главниот град, предизвика лавина на коментари и шеги на сметка на Шилегов   Со бројки пак се јави еден од најактивните Фејсбуковци, Кристијан Јандриоски кој се обиде преку факти и бројки да го спореди овој банален, како што вели, проект […]

ВО АДМИНИСТРАЦИЈА ИМА И НЕПИСМЕНИ: Речиси 500 лица вработени во администрација се без образование!

Најголемиот дел од вработените во јавната администрација во Македонија имаат средно или високо образование, покажуваат податоците од Регистарот за вработени во јавниот сектор во Македонија, кој го изготви Министерството за информатичко општество и администрација. Но, не е мал ниту бројот на оние кои се вработени во јавниот сектор без никакво образование. Според последните податоци, до […]
Страница 1 од 912345 » ...Последно »