Day: April 3, 2018

СЕГА КОЈ Е КРИВ, НИКОЈ?: Предлог крај за комедијата наречена стихозбирка на Агенција за млади и спорт

Наизглед бескрајното префрлање на вина, бегање од одговорност, посочување на прстот кон друг, за на крајот граѓаните да не знаат од кого да бараат одговорност, предизвика вистинска драма во врска со скандалот со издавањето на збирката стихотворби под покровитлство на Агенцијата за Млади и спорт   За ситуацијата да биде подраматична, и покрај барањата на […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кого лажете?

Денес новоизмислената функција – Национален координатор за НАТО – организирал трибина. Национален координатор, кој би можел друг освен Стево Пендаровски. Си се собрале сите истомисленици и подлизурковци, странски платеници и американски слуги. Не викаат некого кој што има спротивно мислење од нивното туку, си се викнале сите што дуваат во иста тиква па кажуваат приказни, […]

РИМСКИ ТОПОНИМИ: Римјаните порано Јадранот го нарекувале Македонско море

Страбон бил историчар, географ и филозоф кој живее во I век пред нашата ера. Роден е 63-та дина п.н.е. во Амазеја (денешна Амазија во Турција), која била резиденција на кралот на Понт.   Неговата мајка била Грузијка која потекнувала од кралската лоза на Митридат VI, кралот на Понт. Страбон, кој се родил откако земјата потпаднала […]

КОЛУМНА НА СОЛЗА ГРЧЕВА: Животот дојде и пројде

За постарите генерации кои се сеќаваат на прочуеното Радио Ереван кое пласираше најдобри вицови за комунизмот, следниов виц ќе ги пренесе во нашата сегашност. Го прашуваат Радио Ереван: “Кога ќе биде подобро како што ни ветивте”? Радиото одговара: “Па веќе беше подобро”. Потполно исто е со прочуениот реформски концепт на Владата, спакуван во низата 3-6-9. […]

5.000 ВОЈНИЦИ НА ГРАНИЦАТА СО РУСИЈА: Американската војска ќе испрати 5.000 војници во балтичките земји

Повеќе од 5.000 американски војници ќе учествуваат во воените вежби во балтичкиот регион, изјави Доналд Трамп на крајот на состанокот со лидерите на Литванија, Летонија и Естонија „Повеќе од 5.000 американски војници ќе се придружат на мултинационалните сили во воените вежби ‘Сајбер Страјк’, кои се најголемите вежби од ваков вид во балитчкиот регион“, се наведува […]

КОНТРОВЕРЗНАТА БИОГРАФИЈА НА ЈУЛИЈА СКРИПАЉ: Ќерката на отруениот разузнавач работела во американската амбасада, можен осомничен во труењето!

  • April 3, 2018
  • Коментари
Не е исклучено кариерната врска и професионалните познанства на ќерката на бившиот полковник на ГРУ да помогнат во расвелтувањето на додатните околности во инцидентот во Солзбери Телеграм каналот „Дејли Меш“ изнесе интересни факти за биографијата на Јулија Скрипаљ, која, според британските власти, се опоравила пред неколку дена по инцидентот во Солсбери. Ќерката на бившиот полковник […]

(Видео)ЛОЗАНО СО ПЕСНА ЗА СИТЕ ОНИЕ КОИ ЗАМИНАА ОД МАКДОНИЈА: Новата песна на Лозано ќе ви ги разбуди емоциите!

  • April 3, 2018
  • Коментари
„Километри“ е новото музичко остварување на еден од нашите најдобри машки изведувачи, Влатко Лозаноски – Лозано. Песна на која како автори повторно се потпишува братско-сестринскиот тандем Лазар и Магдалена Цветковски. -Текстот на песната е доста емотивен и сигурен сум дека во неа ќе се пронајдат многу луѓе, особено оние кои не живеат повеќе во својата […]

ЗБИРКАТА ГИ СКАРА КОЛЕГИТЕ: Членот на комисијата во АМС Јаначовски тврди дека Каевски ја крие вистината за да си ја зачува фотелјата!

  • April 3, 2018
  • Коментари
Ова веќе станува невкусно. Нова прес-конференција и пак истата песна. Виновна била комисијата, пишува на својот Фејсбук профил Тихомир Јанчовски, член на комисијата која денеска од страна на директорот на АМС, Дарко Каевски беше обвинета дека е одговорна за настанатиот скандал со издавање на Збирка поезија за млади поети од издавачаот Агенција за млади и […]

ФОТОГРАФИИ ОД НАПАДОТ НА СЕДИШТЕТО НА „ЈУТЈУБ“: Вооружен маж отвори оган пред седиштето на една од најголемите светски комапнии

Пукотници се слушнале во главниот објект на Youtube во Сан Бруно, Калифорнија, јавува БиБиСи Возила на итната помош се на местото на настанот, а полицијата ги предупреди граѓаните да не се движат во тој реон. Компанијата Google, која го поседува Youtube соопшти дека истажува можен „инцидент со пукотници“. Неколку работници во компанијата пријавиле пријавиле присуство […]

КОСОВО ПРЕД ИНТЕР-АЛБАНСКИ СУДИР: Ривалството помеѓу Тачи и Харадинај може да предизвика судири во Приштина!

Рамуш Харадинај има власт, но нема моќ. Од друга страна, Тачи има моќ, но има ограничена власт. Со самото тоа што има моќ, значи дека има и луѓе во сите важни структури. Меѓутоа, тоа не значе дека ќе успее да го оттргне својот најголем политички ривал Притаен судир на двајцата најсилни косовски Албанци околу политичка […]
Страница 1 од 1012345 » ...Последно »