Day: April 7, 2018

(Во живо)ЦЕЛОВЕЧЕРНА ЛИТУРГИЈА ВО ОХРИД: Велигденската литургија од црквата Св. Богородица – Каменско во Охрид

  • April 7, 2018
  • Коментари
Велигденската литургија од црквата Св. Богородица – Каменско во Охрид со цел афирмација на дел од културните наследства што ги поседува градот Охрид кој е познат во светот како Балкански Ерусалим. Преносот е самоиницијатива на црквата Св. Богородица – Каменско и 2С Студио Easter eve 2018 live from Ohrid, Maceodnia Во Живо Велигден од ОхридСв. […]

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден- Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово точно на полноќ е објавено во сите храмови на Македонската православна црква. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред […]

МЕЃУ НАРОДОТ НА НАЈГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК: Мицкоски со народот пред Соборен храм го одбележува Воскресението Христово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва заедно со народот пред Соборниот храм го одбележува Воскресението Христово. Велигденска литургија Велигденска литургија Posted by infomax.mk on Saturday, 7 April 2018

(Во живо)ВЕЛИГДЕНСКА ЛИТУРГИЈА: Следете во живо директно од Соборниот храм во Скопје

Следете ја во живо Велигденската литургија директно од Соборниот храм Св.Климент Охридски во Скопје, каде што ќе биде изложен и благодатниот оган. Велигденска литургија Велигденска литургија Posted by infomax.mk on Saturday, 7 April 2018

ГЛУТНИЦИ КУЧИЊА НАПАЃААТ ЛУЃЕ: Над 30 напади од улични кучиња само во март во Скопје, пред три дена каснати уште тројца скопјани!

Се поголем број кучиња има на скопските улици, особено во попладневните и вечерни часови. Трчаат во глутница, напаѓаат минувачи особено се нафрлаат врз оние кои носат ќесе во рака или пак возат велосипед. Освен во Аеродром, голем број агресивни кучиња има и на Плоштадот Македонија. Иако градоначалникот на Скопје, најави решавање на проблемот со кучињата […]

БУЈАР ГО НЕМА ДА КАЖЕ НЕШТО: Османи намерно ги закочува реформите во Република Македонија за да и помогне на Албанија!

Николоски во гостувањето во „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија постави директно прашање до Бујар Османи, кој раководи со секторот за Евро интеграции во Владата. Вицепремиерот за евро интеграции во владата на Република Македонија, Бујар Османи без одговор околу тврдењата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, дека тој во договор со министерот за надворешни работи […]

КОЛУМНА НА ЗЛАТКО ПЕРИНСКИ: Заробена држава

Теоретичарите ќе речат системите кои владеат со притисок речиси подеднакво го копираат политичкиот терор, иако навидум различни земји, но многу слични по методите и постапките. И не можам да не се сетам на еден таков пример во африканската држава Уганда, исто мала земја, како нашата, со турбулентна историја, и речиси исто толку крвава по своето […]

НЕКА СИ ГИ ЧУКНАТ МАЛКУ ГЛАВИТЕ: Новинарката на „Телма“ Емилија Лазаревска го испрати Заев „да си ја чукне главата“ и да не летаат во облаци

Новинарката Емилија Лазаревска која учествуваше во Шарената Револуција почна да упатува силни критики кон СДСМ. Во своите постови на Фејсбук таа пишува дека станале недопирливи и продаваат елитизам, а вртоглаво ја губат поддршката од непартиските гласачи. Лазаревска претходно на својот Фејсбук профил ја критикуваше и локалната власт. -Општина Аеродром, во поглед на хигиената, сѐ повеќе […]

ХАРЕМ НА ЈАХТА: Американскиот фудбалер Дак Прескот објави снимка од својата јахта полна со полуголи жени и пари на сите страни

Големата ѕвезда на американскиот фудбал, Дак Прескот изнајмил јахта полна полуголи жени. Видео снимката се појави на социјалните мрежи, а потоа ја презедоа и голем број светски медиуми. На неа младата НФЛ ѕвезда на Далас со десетина полуголи девојки комплетно „опуштен“ на јахта. Прескот моментално се одмора на Флорида од сезоната, но се чини дека […]

(Фото)СКАНДАЛ ВО АЛБАНИЈА: Внуката на албанскиот претседател се соблече гола пред камери!

Бениаду Нишани многумина во Италија ја знаат како топ модел и огнена навивачка на Јувентус. Меѓутоа, она што е поинтересно е дека оваа атрактивна Албанка е внука на доскорешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани кој финкцијата ја извршувал од 2012 до 2017 година. Нему веројатно не му мило што внуката често му се соблекува пред […]
Страница 1 од 41234 »