Day: April 8, 2018

ТРИ ПОРАКИ ДО ЗАЕВ: Не ми е гајле за твојата кариера, само едно решение е достоинствено!

Три пораки до Заев: Единствено достоинствено решение е името кое го имаме. Секое друго име не само што не е достоинствено, туку не се прифаќа. Многу ми е гајле за неговата кариера. Денес е, утре не е. Жално е што мисли дека треба да трае подолго од нашата држава! – напиша Солза Грчева, претседател на […]

ИСУС ОТИДЕ ВО ПЕКОЛОТ ПОРАДИ НАШИТЕ ГРЕВОВИ:Исус бил во пеколот, во гробот, но не бил оставен таму, зашто бил подигнат, или воскреснат од Отецот

Што всушност е пеколот? СЕЕДНО каква слика создава зборот „пекол“ во твојот ум, за пеколот општо се мисли дека е место на казна за грев. Во врска со гревот и неговиот ефект, Библијата вели: „Преку еден човек гревот влезе во светот и преку гревот смртта, така и смртта се прошири на сите луѓе, бидејќи сите […]

(Видео)МИСЛЕА ДЕКА НЕМА КАМЕРИ: Учесници во српско реално шоу многу се опуштија!

Двајца учесници во српско реално шоу мислеа дека никој нема да ги забележи додека водат љубов, па се сокрија во дел од куќата за која мислеа дека нема камери На снимката јасно се гледа дека двајцата се прилично слободни, убедени дека на тоа место нема камери. Менувале пози, па во еден момент момчето ја забележа […]

„ДИРЕКТОРЧЕВО УШТЕ СЕ КУ*ЧИ ИЛИ СИ ДАДЕ ОСТАВКА“: Јавноста сеуште бара оставка од Дарко Каевски за скандалот со збирката стихотворби!

Сеуште нема никаква одговорност за скандалот во врска со објавената збирка на стихотворби финансирана од Агенцијата за млади и спорт, во која нецензурирано се ширеше албанофобија, сексизам и вулгарност Голем број на интелектуалци, граѓани и невладини организации бараат одговорност од Дарко Каевски, директор на Агенцијата за млади и спорт, поради скандалот кој минатата недела ја […]

СЕ БЛИЖИ МУНДИЈАЛОТ: Отворена „Волгоград арена“ во Русија во пресрет на Светското првенство во фудбал!

  • April 8, 2018
  • Коментари
Стадионот во Волгоград, кој ќе биде домаќин на натпреварот на Светското првенство во фудбал во 2018. година, е пуштен за работа, соопшти службата за медиуми на Министерството за спорт на Русија Во соопштението се наведува дека дозволата за пуштање во употреба на стадионот „Волгоград арена“ е добиена во вторникот. „Новиот стадион е изграден на местото […]

ЦЕЛО ДУИ ЧЕСТИТА ВЕЛИГДЕН: И градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари честиташе Велигден

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари упати честитка до верниците по повод христијанскиот празник Велигден. – Во овие празнични денови ми претставува особено задоволство на сите христијани да им го честитам големиот празник, празникот над сите празници – Велигден. Ви посакувам овој ден да го поминете во добро здравје, благосостојба и среќа, споделувајќи љубов и топлина […]

СКРИЕНИТЕ ПОРАКИ НА „ТАЈНАТА ВЕЧЕРА“: Зошто пред Јуда има истурено сол?

  • April 8, 2018
  • Коментари
“Тајната вечера“ на Леонардо да Винчи е ремек дело на италијанската ренесанса. Сигурно сте ја виделе повеќе пати досега, но можеби овој факт за неа не сте го знаеле. Исус Христос е централна фигура на сликата, а апостолите се групирани по тројца во четири целини. Ова дело на Леонардо да Винчи се наоѓа во црвката […]

(Видео)КОГА КИРО ГЛИГОРОВ „ИМ ЗАВРШИ РАБОТА“ НА ГРЦИТЕ: Изјавата на Киро Глигоров, дека сме Словени и немаме никаква врска со Античка Македонија

Во време кога се уште, во 21-от век, се водат битки за и против македонскиот идентитет вредно е да видиме изјава на некогашниот претседател на Македонија, Киро Глигоров, дадена на 6 март 1992 година во која тој објаснува кои сме и што сме. Три години потоа Македонија ќе го смени своето национално знаме со новосоздадено […]

ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ:Еве зошто се менува датумот на Велигден

  • April 8, 2018
  • Коментари
Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување. Најстарите верници во малоазиската црква сакале да го задржат одбележувањето на Велигден во корелација со еврејскиот Пасха затоа што […]

ЗАЕВ ГИ ИМИТИРАШЕ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Правеле „хихихи – хохохо“, читале портали, пиеле кафе и затоа ќе ги бркал

За највената реконструкција и кадровско проветрување премиерот Зоран Заев во интервју за МИА вели дека има прилично јасна претстава какви решенија треба да бидат преземени. „Ги правам последните консултации. На разрешувањата треба веднаш да им следуваат и новите именувања. За мене е сосема логично некој што не може да испорача резултати да биде разрешен или […]
Страница 1 од 512345 »