Day: April 13, 2018

‘НАЈНОВ И НАЈДОБАР’, НЕ ТОЛКУ: Менаџментот на Боинг му ги сруши надежите на Трамп – новиот Ф/А-18 ниту најдобар, ниту најнов

  • April 13, 2018
  • Коментари
Планираните надградби на воениот авион на Американското воздухопловство Боинг Ф/А-18 „Супер Хорнет“ нема да произведе авион кој ќе биде во можност целосно да избегне детекција, што е во спротивност со тврдењето на претседателот на САД Доналд Трамп кој неодамна изјави дека авионот ќе ја има „најновата и најдобрата стелт технологија за која луѓето немаат ни […]

(Видео)ЈА КРЕНА НА ШАМАРИ: Вработена во Мекдоналдс крена на шамари муштеријка која и истури кафе во лице

Вработена продавачка во Мекдоналдс во Флорида, ја зема правдата во свои раце откако муштеријка и го истурила пијалокот во лице Шокирана од постапката, вработената во Мекдоналдс излезе од позади шанкот и почна да вреска, „го фрли пијалокот врз мене?!“. Откако и се доближи почна да ја удира со шамари, од кои на безобразната муштеријка и […]

НАЈОПАСНАТА ОПЦИЈА: Американски удар на Дамаск, би предизвикал силен контраудар на Русија

  • April 13, 2018
  • Коментари
Во последните 24 часа, седум американски авиони имаа извидувачки летови на истокот на Медитеранот во близина на сирискиот брег, каде што се наоѓа руската воздушна база Хмејмим и пунктот за материјално-техничка поддршка на руската Воено-поморска флота во Тартус Дали ќе дојде до директен судир помеѓу Русија и САД во Сирија, е едно од главните прашања […]

ТЕРОРИСТИЧКА ЛАБАРАТОРИЈА ЗА ОТРОВИ: Сириската војска пронајде терористичка лабараторија за производство на отровни супстанци

  • April 13, 2018
  • Коментари
Сириската армија пронашла терористичка лабараторија за производство на отровни супстанци во населбата Афранатис во Источна Гута, пренесува сириската национална агенција Сана, повикувајќи се на воен извор   „За време на операцијата на чистењето во областа Афтарис во Источна Гута пронајдена е лабараторија останата од терористичките организации во населбата Афтарис, подготвена за производство на сите видови […]

СКАНДАЛ НА БРИТАНСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЈА: Водителката го исклучи од програма британскиот генерал кој зборуваше дека хемискиот напад во Дума е измислица!

Скандал на британската национална телевизија „Скај Њуз“ откако презентерката на вестите на телевизијата, во паника го исклучи од програма бившиот генерал на британската војска кој во својата анализа изјави дека хемискот напад во Дума е измислица, и дека за Дамаск би било бесмислено во овој момент да изврши таков напад Генералот го цитираше амбасадорот на […]

ЗАЕВ СЕ ПИШМАНИ: Споменикот на Александар Македонски немало да се руши, затоа што Македонштината била се што имаме

Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ 24 вечерва изјави дека споменикот на Александар Велики нема да се руши. Тој рече дека сѐ што имаме ни е македонштината, но нагласи дека на граѓаните им требаат повеќе пари, подобар живот и затоа се надева дека ќе има достоинствено решение за името со Грција. Заев вели дека […]

АЛИЈАНСАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ СО СООПШТЕНИЕ: Мора да се стави крај на бандитите од ДУИ!

Активистите на ДУИ денеска директно упаднаа во гостиварската гимназија и на класичен бандитски начин физички нападнаа професори на нивното работно место. Двајца повредени професори како последица на овој физички напад се хоспитализирани во клиничкиот центар во Скопје, соопштува Алијансата за Албанците за денешните случувања во Гостивар. Нивното соопштение до јавноста, го пренесуваме во целост Ја […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: СДСМ си е СДСМ

Градоначалникот на Скопје Петар Шилегов, прави прес-конференција затоа што насадил 50 дрва во главниот град. Замислете се утепал од работа човеков. Засадил 50 дрва. Не му е ли срам да држи прес-конференција за 50 садници? Дали овој изгубен случај, заедно со неговата партија знаат дека Коце Трајановски за осум години, има насадено преку 240.000 дрва. […]

НИКОГАШ ПОБЛИСКУ ДО МЕНУВАЊЕ НА ИМЕТО: Заев се пофали дека тој бил првиот премиер кој се согласил на географска одредница

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска. Разлики има во однос на промената на Уставот, што е поврзано со опсегот на употреба. Грчката страна има разбирање за нашиот идентитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ […]

БИГОРСКИОТ МАНАСТИР СО ДВОЈАЗИЧЕН САЈТ: Официјалната интернет страница на Бигорски манастир доби поддршка на грчки јазик, со Божја помош наскоро и на англиски

  • April 13, 2018
  • Коментари
Една година по објавувањето на новиот сајт на манастирот „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир објавена е и верзијата на грчки јазик.   – Исто како и пред една година и сега во чест на Празникот над празниците, Христовото воскресение Велигден, објавена е верзја на манастрскиот сајт на грчки јазик, велат од Бигорскиот манастир. […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »