Day: April 14, 2018

СИ ГО ЗАБОРАВИЛ ИМЕТО И ПРЕЗИМЕТО: Освоил добивка на лото вредна милиони, се шокирал го заборавил името и презимето

  • April 14, 2018
  • Коментари
Најголемата сума на пари која е освоена во Њу Џерси ја добил 41-годишниот Ричард Вол на лотаријата „Мега Милиони“ во март. Тој освои сума од 533 милиони долари, на што не се надевал ни во најлудиот сон.   Како што се тврди, дури и мајка му на Ричард го повикала на телефон да го извести […]

ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР ЕРДОГАН-ПУТИН: Разговарано за ситуацијата во Сирија, Турција смета дека треба политички дијалог не ракети

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот Турски колега Реџеп Таип Едоган телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија и се согласиле дека треба да се поддржат билатералните напори за политичко решение на конфликтот во Сирија, соопштуваат од Кремљ Путин потенцирал дека активностите на групата Западни држави во Сирија го нарушува меѓународното право како и правилата на […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Преваранти

Кај нас во село пред 100-тина години некој сиромав човек имал малку земја не можел да има ѕевгар (пар волови). Имал само еден вол. За да може да ги ора нивите му требало уште еден. Замолил еден свој сосед да му позајми еден од своите волови. Вообичаено воловите се во пар и тие одат во […]

ГРЦИТЕ ГО ЗАПАЛИЈА АМЕРИКАНСКОТО ЗНАМЕ: Протести пред амбасадата на САД во Атина, запалено американското знаме поради нападите во Сирија

Во центарот на Атина попладнево се собраа неколку илјади граѓани кои протестираа поради воздушните напади на САД, Британија и Франција во Сирија Грчката полиција наведува дека на протестот, организиран од Комунистичката партија, се собрале помеѓу 6.000 и 7.000 луѓе. Демонстратите се собрале на атинскиот централен плоштад Синтагма, а потоа се упатиле кон американската амбасада, носејќи […]

БРИТАНСКИТЕ МЕДИУМИ ПРЕНЕСУВААТ СВЕДОШТВО: Жена од Сирија го нарече Трамп „ментално болен“, Асад како заштитник на земјата!

  • April 14, 2018
  • Коментари
Амира Џабер, 46-годишна жителка на Хомс, градот во кој се нападнати наводните лаборатории за хемиско оружје, во разговор за британски „Гардијан“ вели дека е подготвена да умре за својата земја.   –Спиевме кога не разбури страшна експлозија. Беше престрашно, особено за децата. Трамп е ментално болен и нема да не исплаши со своите ракети. Имав […]

ГРАЃАНИ НА СЕВЕРНА/ГОРНА/ВАРДАРСКА МАСЕДОНИА: Зоран Заев на брифингот со новинарите откри дека ќе се менува националноста/државјанството!

На брифингот со новинари одржан денес на повик на владата, премиерот Зоран Заев истакна дека во случај да падне конечен договор за името, Македонија веќе има прифатено во графата за националност/државјанство, Македонците да се пишуваат како „граѓани на Северна/Горна/Вардарска или слично – Македонија“ Би било веројатно граѓанин на Северна/Горна/Вардарска или слично, тоа што ќе го […]

ЕМОТИВНА ПРЕС КОНФРЕНЦИЈА НА ВАРДАРКИ: Лекиќ низ солзи објаснуваше колку ќе и недостасува Македонија, клубот, пријателите и луѓето

  • April 14, 2018
  • Коментари
Вардар ќе има шанса со посакуваната титула да стави крај на успешната бајка која траеше цели шест години. Македонскиот шампион го завери учеството во Будимпешта, откако и на реванш дуелот го совлада Митјиланд – пишува порталот „Спортмедиа.мк“ Вардар ќе има шанса со посакуваната титула да стави крај на успешната бајка која траеше цели шест години. […]

ОТФРЛЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА РУСИЈА ВО ОН: Советот за безбедност ја отфрли резолуцијата на Русија за Сирија во Обединетите нации

  • April 14, 2018
  • Коментари
Советот за безбедност на ОН ја отфрли денеска резолуцијата на Русија, со која се осудува „агресијата“ на САД и нивните сојузници против Сирија. Текстот го поддржаа само Русија, Кина и Боливија. Осум земји гласаа против, а четири беа воздржани. За да биде прифатена резолуцијата беа потребни девет гласа „за“, без некоја од петте постојани членки […]

(Видео)РАКОМЕТОТ НЕ СПОЈУВАШЕ, И ТОА ГО ГУБИМЕ: Емотивна разделба на Вардарки од навивачите – ерупција во салата „Јане Сандански“

  Ракометарките на Вардар на најдобар можен начин се збогуваа со публиката во „Јане Сандански“, откако успеаја да го прегазат Митјиланд со високи 32-25. Ова воедно беше и последен натпревар на бројни ракометарки кои сезонава ги бранат вардаровите бои, а по последниот судиски свиреж беше многу емотивно, како на теренот, така и на трибините… Видео/Фото: […]

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА ЗА ОДБРАНАТА НАД СИРИЈА: 71 од 103 „паметни“ ракети соборени, три погодиле во целите другите завршиле во пустинскиот песок!

Според првите информации, кон воздухопловните бази на сириската армија се лансирани повеќе од 70 крстосувачки ракети базирани на различни борбени платформи. Засега нивниот ефект е потполно незначаен. Огромен број од нив се пресретнати, а добар дел се пренасочени кон сирискиот песок. Според Министерството за одбрана на Руската Федерација, значителен број од овие ракети се пресретнати, […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »