Day: April 15, 2018

АГЕНС Б-3, ОТРОВОТ ШТО ЗА МАЛКУ ЌЕ ГО УБИЕШЕ СКРИПАЛ: Топ пет работи што треба да знаете за новите хемиски супстанции пронајдени во примероците од случајот Скрипал

 • April 15, 2018
 • Коментари
Извештајот на Лабораторијата „Спие“ пронајде траги на агент за онеспособување од воено производство на НАТО, Б3, во примерокот користен во случајот Скрипал, и ги натера луѓето во Велика Британија и во светот да брзаат да дознаат повеќе Откриен во 1951 година Б3, хемиски попознат како 3-хинуклидил бензилат, е халуциногенски хемиски агенс за воена употреба откриен […]

АЈДЕ, АЈДЕ, АЈДЕ ВАРДАРЕЕЕ!: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николовски го бодреа Вардар од трибините во „Јане Сандански“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николовски го бодреа европскиот шампион во ракомет Вардар, кој на домашен терен играше со „Загреб“ „Ајде, ајде, ајде Вардарееее! Вардареее Вардареее“ – напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на својот ФБ профил. РК „Вардар“ вечерва ја освои четвртата титула во СЕХА лигата, со што испиша историја […]

ВОЗЕН ПАРК ВРЕДЕН МИЛИОНИ: Што се сѐ наоѓа во возниот парк на Заеви, а не е пријавено во анкетниот лист?

Зоран Заев денешниот ден го искористи да го провози и да се пофали со својот нов мотор од 30.000 евра, БМВ „ К 1600 ГТ/ГТЛ“, со кој од Струмица, заедно со соодветно полициско обезбедување пристигна до Крушево   Во Крушево Заев присуствувал на прославата на именденот на градоначалникот Томе Христовски, кој денешниот ден го слави […]

АКО СЕ ПОВТОРИ, ЌЕ ГО ЗАПАЛИМЕ ЃОРЧЕ: Жителите на Ѓорче Петров гневни, го предупредија градоначалникот да превземе мерки!

Жителите на Ѓорче Петров се гневни на полицијата, затоа што не си ја извршуваат добро работата откако десетгодишно дете вечерва настрада во сообраќајна незгода на улицата Борис Сарафов, уште протестираат голем број на жители кај училиштето „Мирче Ацев“ . „Ако уште еднаш падне жртва овде, ќе го запалиме цело Ѓорче“, изјавуваат револтираните жители пред новинарските […]

ВАРДАР ПОВТОРНО СЕ ЗАПИША ВО ИСТОРИЈАТА: Прва екипа со четири титули во СЕХА лигата – Загреб на колена во „Јане Сандански“

 • April 15, 2018
 • Коментари
Вардар се запиша во историјата на СЕХА-лига, како единствен тим кој успеал да дојде до четири титули во ова натпреварување. Избраниците на Раул Гонзалез му се одмаздија на ППД Загреб совладувајќи го со 26-24. Вардар е кралот на регионот. „Црвено-црните“ испишаа историја во СЕХА-лига ја освоија четвртата титула во ова натпреварување, нешто што не му […]

ДЕТАЛИ ЗА ЗДРАВСТВЕНАТА СОСТОЈБА: Детето кое беше прегазено во Ѓорче Петров во стабилна состојба со потрес на мозокот

 • April 15, 2018
 • Коментари
Детето што вечерва беше повредено во сообраќајка на улицата „Борис Сарафов“ во населбата Ѓорче Петров е во стабилна здравствена состојба, но има скршеница на черепот и тежок потрес на мозокот, информира за МИА дежурниот лекар на Клиниката за неврохирургија д-р Александар Чапаревски. Според Чапаревски, детето ќе биде задржано на опсервација. Незгодата се случи откако возило […]

ЦРНА ГОРА ИЗБРА ПРЕТСЕДАТЕЛ: Мило Ѓукановиќ нов претседател на Црна Гора

 • April 15, 2018
 • Коментари
Според првичните резултати, нов претседател на Црна Гора е Мило Ѓукановиќ. Според прелиминарните податоци на изборната комисија, на 60.02% обработени податоци, кандидатот на ДПС Мило Ѓукановиќ има 53.5% од поддршката на граѓаните, а Младен Бојаниќ 34.1%. Резултати на останатите кандидати: Вуксановиќ – 7.9% Милачиќ – 2.8% Калач – 0.7% Миличковиќ и Дедиќ по 0.4%   […]

МАКРОН ЌЕ ОДИ ВО МОСКВА: Ден по нападот во Сирија, францускиот претседател најави посета на Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе ја посети Мосвка во текот на наредниот месец Макрон, ден по ударот на западната коалиција во Сирија, ја потврди посетата на Русија во мај. „Во мај одам во Русија“, рекол францускиот претседател во интервју за телефизиаја БФМТВ.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СЕ СОКРИ ВО ГЛУВЧЕШКА ДУПКА: Александар Наумовски лани протестираше, сега го нема со граѓаните кои протестираат поради небезбедната улица!

 • April 15, 2018
 • Коментари
Во октомври минатата година, пред локалните избори, актуелниот градоначалник Александар Наумоски излезе на протест барајќи од тогашните власти да се погрижат безбедноста на децата. Сепак, откако е градоначалник, Наумоски нема направено ништо во однос на ова прашање, што само покажува дека тогашниот негов протест беше само маркентиншки трик во пресрет на изборите. Во сообраќајка што […]

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА СООБРАЌАЈКАТА: Полицијата потврди дека се случила сообраќајна несреќа, сеуште непозната состојбата на детето

 • April 15, 2018
 • Коментари
Граѓани од населбата Ѓорче Петров се собираат на протест кај училиштето „Мирче Ацев“ откако дете вечерва настрада во сообраќајна незгода на улицата „Борис Сарафов“. Детето е пренесено во болница но се уште не се знае каква е неговата здравствена состојба. Според првичните информации од МВР, детето е на возраст од околу 10 години. Од полицијата […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »