Day: April 17, 2018

ДЕЛ ОД ТРАНСКРИПТОТ: Мајката на убиенот Александар кажа дел од транскриптот од разговорот помеѓу Бејта и функционер на ДУИ

 • April 17, 2018
 • Коментари
Родителите на убиените момчиња побараа судењата да одат побргу и и под морална и кривична одговорност тие излегоа пред судот и изјавија дека се манипулира со судбината на нивните деца. Тие бараат судот да го објави идентитетот на двете, наводно непознати лица, чии гласови се слушаат на снимките од телефонските разговори – пренесува весникот „Независен“ […]

СЕМЕЈСТВАТА НА ТЕРОРИСТИТЕ СО ГОЛЕМИ НАДЕЖИ: Харадинај ветил дека максимално ќе се ангажира за слобода на терористите од Диво Насеље

Јавноста памети дека еден од условите и барањата кои произлегоа од Тиранската платформа беше ослободувањето на таканаречените ,,политички затвореници’’, по етничка припадност Албанци меѓу кои беа споменувани и терористите кои учествуваа во случајот ,,Диво Насеље’’. Останува прашањето дали утрешната посета на косовскиот премиер Рамуш Харадинај е во насока на ослободување на терористите? Да се потсетиме […]

КЛУЧ НА СЕКОЈА ТРЕТА ОБЛОЖУВАЛНИЦА: Власта во борба со обложувалниците, преку 1.000 вработени ќе останат на улица

 • April 17, 2018
 • Коментари
Бизнисот за обложувалниците станува невозможен. Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) реагира на измените од Законот за игри на среќа, тврдат дека новите одредби ќе ги натераат да стават клуч на најмалку третина од објектите, а околу 1000 вработени ќе останат без работа.   На текстот со измените во законот кој беше објавен во декември, Асоцијацијата […]

ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ НА ВМРО-ДПМНЕ: Нема преговори за идентитетот и промена на Уставот со цел промена на уставното име

Костадин Богданов, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ги потврди црвените линии на партијата во однос на преговорите за името со Грција во вечерашната емисија ,,Отворено’’ на ТВ 24. Истакна дека ВМРО-ДПМНЕ како и претседателот Христијан Мицкоски во повеќе наврати ги истакнале црвените линии на најголемата опозициска партија во однос на преговорите за […]

ПРОТЕСТИ ПРЕД РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Стотина демонстранти протестираат пред резиденцијата на Ѓорѓе Иванов

Прекин на преговорите за името и одбрана на уставното име бараат членовите и симпатизерите на здруженијата СеМакедонски национален совет Македониум и Христијанско братство. Педестина демонстранти во моментов се пред резиденцијата на претседателот на државата и бараат средба со Ѓорге Иванов, објави Мкд.мк. Демонстрантите бараат претседателот да ја извести ООН дека Македонија ги прекинува разговорите (преговорите) […]

ЌЕ СЕ ФОРМИРА „АРАПСКО НАТО“: Американскиот весник „Волстрит Џурнал“ објави дека се разгледува идеја за пандан на НАТО во арапските земји

 • April 17, 2018
 • Коментари
Белата куќа планира војската на арапските држави да ги замени Американските војници во Сирија за да се стабилизира ситуацијата во североисточниот дел на земјата, пишува “Волстрит Џурнал”, повикувајќи се на извори од американски официјални лица. Додека западните експерти сметаат дека ова е тешко остварлива идеја, Руските експерти пак сметаат дека создавањето на “Арапско НАТО е […]

КОРУПЦИЈАТА ПРОБЛЕМ ЗА МАКЕДОНИЈА: Извештајот на ЕУ за Македонија посочува голем проблем со корупцијата

Корупцијата е проблем за Македонија, се забележува во документот што ги содржи извештаите за напредокот на земјите од Западен Балкан, конкретно во Извештајот подготвен за Македонија. Европската комисија со забелешки за борбата против корупцијата, односно таа нотира корупција во работењето на владата, изразувајќи загриженост од политичкото мешање. -Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува […]

РУСИЈА ГИ НАМАЛУВА РЕЗЕРВИТЕ ВО ДОЛАРИ: По најавата за санкции, Русија ќе продава една милијарда во американски долгови

 • April 17, 2018
 • Коментари
Со голема веројатност за нови американски санкции кои сé надзираат над хоризонтот, Русија продолжува да ги намалува резервите во американски државни обврзници. Русија и натаму останува 16-тиот најголем имател на американските државни обврзници со 93.8 милијарди долари во американски обврзници. Кина го држи првото место со речиси 1,8 трилиони долари, зад која е Јапонија, која […]

ММФ ЈА НАМАЛИ ПРОГНОЗАТА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Од 3.2% прогнозата за раст на економијата намалена на 2.8%

 • April 17, 2018
 • Коментари
Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економскиот раст за Македонија на 2,8 отсто, наместо првичната проценка, кога ММФ очекуваше раст 3,2 проценти. За следната година, Фондот предвидува дека земјава ќе достигне стапка на раст од 3 проценти. Оваа година стапката на инфлација во Македонија ќе биде 1,8 отсто и таа ќе остане стабилна се […]

КОНТАКТ ПОМЕЃУ РУСКИ И БРИТАНСКА ПОДМОРНИЦА: Две руски подморници спречиле британска да се приближи до брегот на Сирија

 • April 17, 2018
 • Коментари
Една или две руски подморници, кои западните експерти ги нарекуваат „црни дупки” бидејќи речиси се нечујни, спречиле британска подморница да дојде до бреговите на Сирија, пренесуваат светските медиуми. Наводно, оваа подморница требало да биде вклучена во нападите изведени минатиот викенд. Британски „Тајмс“ наведува дека додека премиерката Тереза ​​Меј ја носела одлуката дали Велика Британија да […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »