Day: April 19, 2018

ОДЛИЧНА ВЕСТ:Вакцината против рак за една година ќе се применува кај луѓе

 • April 19, 2018
 • Коментари
Вакцината против рак до која дошле истражувачите од Универзитетот Стенфорд, во наредните месеци ќе се тестира и на луѓето, а за една година би можела да се применува кај онколошките пациенти ширум светот. Ова е одлична вест за лицата заболени од рак, затоа што, во најголем случај за 1-2 години, овој лек би можел да […]

ШЕФОВИТЕ НА БАЛКАНСКИТЕ ПОЛИЦИИ СЕ СРЕТНАА ВО ОХРИД: Генерално собрание на Асоцијацијата на шефови на полициски служби на Југоисточна Европа (СЕПКА) во Охрид

 • April 19, 2018
 • Коментари
Oрганизираниот криминал не познава граници и е во постојано движење, и обезбедувањето на сигурна и безбедна средина за живеење за нашите граѓани – што претставува една од основните задачи на службите кои ги раководиме – може да се реализира единствено преку постојано зајакнување на заедничката оперативна соработка и побрза и поефикасна размена на информации на […]

ИСКРШЕНО СКАПОТО „АУДИ А5“ НА ШИЛЕГОВ: Демолиран возниот парк на Шилегови

Непознат сторител ги оштетил автомобилите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов и на неговата сопруга, кои биле паркирани пред зграда на улица „Хелсинки“. МВР информира дека синоќа во 23.10 часот, Ш.Ј. (49) пријавила дека во периодот од 17 до 22 часот во средата, на улица „Хелсинки“, поточно на паркингот пред зграда од страна на непознат сторител […]

ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ ВО ПРАВДА: Човечки фактор е причина за пожарот – некој го подметнал?

Запалена цигара или заборавено решо е најверојатно причина за пожарот во Министерството за правда. Од МВР велат дека истрагата е се уште во тек, а по вештачењето на изгорените предмети ќе бидат објавени и првични информации. Дека пожарот најверојатно е предизвикан од човечки фактор, укажуваат и информациите дека електричната инсталација во зградата на Министерстовор била […]

СДСМ ПЛАНИРА ОТВОРАЊЕ НА УВОЗОТ НА ГМО ПРОИЗВОДИ: Директорот на АХВ смета дека ГМО храната треба да се увезува и произведува во Македонија

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство во интервју за дневниот весник Вечер, вели дека Македонија треба повторно да отвори дебата за ГМО храната, затоа што, според него на човештвото му е потребно ГМО. Директорот на АХВ вели дека не е проблем да има ГМО храна доколку на неа е означено дека е таква. Во […]

ИНТЕРПОЛ ГО БАРА СО ПОТЕРНИЦА: Рамуш Харадинај баран со меѓународна потерница, слободно се прошета во Скопје

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај кој вчера дојде во во Скопје на регионалниот форум за дигитализација, можел да биде приведен на граница на барање на српските власти. Како и други поранешни припадници на ОВК на Косово, сега политичари, Харадинај е на листата на лица кои Србија ги гони. Според Алсат-М македонските власти го симнале Харадинај […]

МЕЛНИЧАРИТЕ ЌЕ ГО ЈАДАТ „НАЈДЕБЕЛИОТ СТАП“: Mожно е целосно укинување на маркичките за брашно за да се форсира увоз

 • April 19, 2018
 • Коментари
Наместо да ги заштити домашните мелничари со контрола на увозот на брашно, македонската влада им задава финансиски удар, форсирајќи го увозот, на сметка на домашното производство. Сето тоа под превезот и изговорот за подобрување на добрососедските односи со Србија, која ќе го има најголемиот ќар од најавата за можно укинување на маркичките на брашното. Контролните […]

ОВА ИСТОТО СДСМ ОД ПРЕД ИЗБОРИТЕ Е, ИЛИ НОВО?: Груевски зачуден од менувањето на политиките на СДСМ

 • April 19, 2018
 • Коментари
Економските политики на оваа влада доживуваат фијаско на сите полиња. Пред изборите едно се ветуваше, а сега друго се прави и сето тоа на штета на граѓаните. Зголемување на даноци, задолжувања, се само дел од непопуларните мерки на властa, кои Никола Груевски, поранешен премиер на Македoнија, ги искритикува во својот статус на Фејсбук. Ова е […]

ОТСЕГА ЗЕМАЊЕ КРЕДИТИ, МАЛКУ ПОИНАКУ: Се менува законот и целата постапка за земање на кредит од банка

 • April 19, 2018
 • Коментари
Министерството за финансии подготвува измени на Законот за кредитно биро чија цел е воведување извештај за кредитната способност на кредитобарателите. Во согласност со Законот за кредитно биро, истакнуваат од Министерството за финансии, кредитното биро може да изготвува извештаи за состојбата на обврските на правни и физички лица, но не може да изготвува извештаи за нивната […]

АПАСИЕВ СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА: Битанги и апаши се преставуваат како “великани“ на работниците!

 • April 19, 2018
 • Коментари
Унверзитетскиот професор Димитар Апасиев кој во исто време е дел од политичката партија Левица, преку цитат од Џон Кенет Галбрајт ја прокоментира информацијата дека министерката за Труд и социјална политика Мила Царовска ќе го предводи првомајскиот работнички протест. -Водењето политика која привидно ги штити РАБОТНИЦИТЕ може, во очите на јавноста, да ги претвори т.н. синдикални […]
Страница 1 од 41234 »