Day: May 6, 2018

СЕКРЕТАРКАТА НА ВАНЧО МИХАЈЛОВ: „ЕДИН НАРОД В ДВЕ ДЪРЖАВИ!“ – Македонската армија прогласена за бугарска и од Вида Боева

„ЧЕСТИТ ПРАЗНИКА НА ХРАБРОСТТА – СВЕТИ ГЕОРГИ И НА НАШИТЕ МАКЕДОНСКИ ВОЕННИ! БРАВО! ЕДИН НАРОД В ДВЕ ДЪРЖАВИ!” – го поздрави заедничкото учество на македонската и бугарската армија на прославата и дефиле, по повод денот на бугарската Армија во Софија Вида Попова Боева на Фејсбук, секретарка и животна сопатничка на Ванчо Михајлов. За прв пат […]

НЕ СТЕ РАЗБРАЛЕ, ТАСЕВА ГО НАПАДНАЛА АНЃУШЕВ: Вицепремиерот се самопрогласи за жртва – не тој, туку новинарите него го нападнале

Вицепремиерот за економски прашања, одговарајќи на новинарско прашање, денеска порача дека нема намера да и се извини на Слаѓана Тасева, која претходно се пожали дека Анѓушев несоодветно реагирал откако Транспаренси Интернешнл изрази сомнеж кон стечајната постапка на комбинатот Фени. -Јас единствено ја прашав госпоѓата Тасева зошто пред да го спомене моето име не побара мислење […]

(Видео)СКОПЈЕ КАКО ДА ГО ПОГОДИЛ УРАГАН: Однесени дрвја, наноси на песок и камења, поплавени надвозници – Шилегов спрема забава за повторно пуштање на 50-ка во ГТЦ

 Краткотрајните обилни врнежи во Скопје предизвикаа поплави во повеќе населени места во нашиот град. Дел од коментарите се дека градот Скопје спие, иако овие обилни дождови се најавувани веќе три дена.   Во пораките кои жителите до нашата редакција ги испраќаат има фотографии и видеа од состојбата во нивната населба, и тие наведуваат дека локалните […]

(Фото)АХМЕТИ И ГРУБИ ВЛЕГОА И ВО РОДНИНСКА ВРСКА: Лидерот на ДУИ стана кум на синот на Артан Груби

Лидерот на најголемата албанска партија ДУИ во Македонија, Али Ахмети стана кум на синчето на неговиот сопартиец Артан Груби. Груби се пофали со новото кумство на својот Фејсбук профил и соопшти дека неговиот син Епир, слави роденден. – Денес Епир наполни две години и моето семејство е почестено што токму на неговиот втор роденден една […]

СЕ ВРАТИ СТРУЈАТА ВО АЕРОДРОМ: Отстранет дефектот во дистрибутивната мрежа, повторно светло во Ново Лисиче, Лисиче и Аеродром

  • May 6, 2018
  • Коментари
Снабдувањето со електрична енергија во општина Аеродром вечерва е нормализирано откако екипи на ЕВН го санираа дефектот на електричната мрежа што настана како последица на невремето што во текот на денот и повторно вечерва го зафати Скопје. Дефектот на трафостаницата настана од силните атмосферски празнења во тек на вториот бран од невремето што го зафати […]

ЗИНИ ЗЕМЈО ГОЛТНИ МЕ: Зошто Рада не го сакала Васко во Америка?

Читам обвиненија: Зошто амбасадорот во Вашингтон, Васко Наумовски не се сретнал со министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, за време на нејзината официјална посета на Пентагон? Одговорот е: Радмила Шеќеринска не сакала тој да биде со неа, за да не слуша што таа “продава” и зборува за Македонија. Логички и едноставно. Впрочем, сите носители на јавни […]

САТЕЛИТСКИ СНИМКИ ОД ЦИКЛОНОТ: Силна бура го зафати Скопје и северозападна Македонија

  • May 6, 2018
  • Коментари
Силен циклон ја погоди северозападна Македонија попладнево, кој се спушти од Јадранското море преку Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија   Најпогоден од циклонот „Тодор“ повторно е Скопје, каде во моментов паѓа голема количина на дожд, проследен со силни грмотевици и ветар. Според сателитските снимки, циклонот се движи од Јадранското море преку Балканот.  

(Видео)ПОПЛАВА И ВО СТРАЧИНЦЕ: Улиците се претворија во реки, како да ја повторија сликата од пред две години во Стајковци

  • May 6, 2018
  • Коментари
  Обилните врнежи од дожд денеска предизвикаа поплавување и во село Страчинце. Улиците во селото како да ја повторија сликата од Стајковци во 2016 година. Помош од надлежните, жителите на ова село не добиле, сите остатоци кои го блокираат главниот пат ги исчистиле сами.   SHI DHE BUBULLIMA NË SHKUP, VËRSHIME NË MATKË DHE STRAÇINCË […]

БОЛНИЦАТА ВО ПРИЛЕП СЕ РАСПАЃА: Се сруши таванот во прилепското хирушко одделение

  • May 6, 2018
  • Коментари
Во прилепската болница „Борка Талески“ денеска паднал таванот во една од болничките соби на Одделот за хирургија, објави „Фокус“. Според информациите на Фокус, болничката соба каде што се откачил плафонот била празна, односно немало пациенти, а пациент кој бил сместен во соседната соба бил испратен дома поради безбедносни мерки. Директорот на болницата за Фокус истакнува […]

(Фото)СТРАШНА СООБРАЌАЈКА КАЈ СТРАЖА: Едно лице го загуби животот, повредени жена и дете

  • May 6, 2018
  • Коментари
Страшна сообраќајна несреќа попладнево се случила на патот Гостивар-Кичево, а во која според неофицијални информации едно лице го загубило животот. Од полицијата потврдуваат дека имаат пријава за сообраќајна несреќа помеѓу две возила „Рено Меган“ со гостиварски ознаки и „Опел Астра“ со дебарски таблички, случена околу 17:20 часот на овој патен правец, кај сепарациите. Детали од […]
Страница 1 од 41234 »