Day: May 7, 2018

ОД ОБРАЗОВАНИЕ ИМА ЈАДЕНО „СУПА СО БУКВИ“: Новинарот Исени за новите советници на Заев

По ова последно советничко унапредување на бившиот командант Џезаир Шаќири, попознат како командант Хоџа, дилемата е како интелектуалната јавност гледа на овие наградувања по разни основи на луѓе кои се несоодветни за позициите што ги добиваат. Во разговор за „Независен весник“ новинарот и политиколог Џенур Исени, иако не верува дека, особено Џезаир Шаќири и Љубе […]

САШО ТАСЕВСКИ КОНТРА ЗАЕВ: „Како радикал ќе се бори против радикалите од својата екипа, да ми је знати?“

И актерот Сашо Тасевски, кој неодамна остана без зборови во интервју на една емисија, каде му беа прочитани неговите ставови кои ги објавувал на социјалните мрежи, се „сврте“ против Заев кога станува збор за вработувањето на командант Хоџа за советник во владата „Како радикал ќе се бори против радикалите од својата екипа, да ми је […]

БИОГРАФИЈА ОД ДЕСЕТ РЕЧЕНИЦИ: Неверојатни 1.500 евра плата за човек со десет реченици биографија

Владата одлучи да ја предложи за заменик-претседател на Комисијата за хартии од вредност сестрата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Лилјана Делиџикова, а својата одлука ја оправда со десет збора. Од Владата велат дека Делиџакова е избрана поради нејзиното професионално искуство, а во „биографијата“ испратена до Фокус пишува: „Дипломиран економист – 20-годишно искуство во работење […]

СОВЕТНИК ВО ВЛАДАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ: Знаете ли која е оваа госпоѓа, советник во владата на Заев?

И Цветанка Ласкова е советник во владата на Зоран Заев, а ќе го советува за култура. Ова е дел од нејзината биографија и културна наобразба, која ја објавија твитерџиите. Очекуам од Цветанка као „ПОСЕБЕН СОВЕТНИК ЗА КУЛТУРА“ да ни донесе една мамутска серија како што ни го збогати културното живеење во далечната 1997 година. pic.twitter.com/3eaETDYrDa […]

НЕ СЕ БРКААТ ЛУЃЕ, АКО СЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ: Спасовски не го интересира дали некои луѓе биле блиски на претходниот министер, ако се професионалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во вечерашното гостување на 1ТВ на прашањето дали се уште во МВР или луѓе блиски до поранешната министерка Гордана Јанкуловска рече дека не е грев да има луѓе блиски до еден или друг министер. -Битно е дека раководните позиции се дадени на професиналци кои свои цел живот го посветиле […]

СИНОТ ЈА ЗАМОЛИ ДА ПРЕСТАНЕ СО ВАКВИ ОБЈАВИ: Актерката Елизабет Харли претера со провокативните фотографии кои ги објавува на социјалните мрежи

  • May 7, 2018
  • Коментари
Многу пати докажала дека и на 53 години изгледа сензационално. Но, синот на манекенката и глумица Елизабет Харли ја замоли да престане да се слика, бидејќи нејзината последна објава на Инстаграм ги преминала сите граници. Иако веќе со месеци ја промовира својата линија на костими за капење, глумицата овој пат се чини дека малку претерала. […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕМИРХИСАРСКО: Слепче најпогодено – дожд, град и грмотевици на југозападот на Македонија

  • May 7, 2018
  • Коментари
Доцна попладнево демирхисарскиот крај го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто во еден момент го послал селото како снежна покрива. Засега нема информации за евентуални штети од временската непогода.

НАЈДОБРИТЕ ПУШКИ ВО СВЕТОТ: Ова се трите најдорби јуришни пушки во светот – Калашњиковот сеуште неприкосновен

  • May 7, 2018
  • Коментари
Овие пушки го менуваа распоредот на сили во војните во целиот свет и ги прославија и ги збогатија своите творци. Кон средината на 20 век првите автоматски пушки, оружје со голема огнена моќ, со голем капацитет и мала тежина, драстично ги изменија воените судири, и до крахот на векот се докажаа како најефикасно оружје во […]

КАРЛЕУША ПОВТОРНО ШОКИРА: Речиси гола објави фотографии на социјалните мрежи

  • May 7, 2018
  • Коментари
Јасно е дека изглед на просечна дама никогаш нема да видиме кај српската поп-пејачка Јелена Карлеуша. Токму затоа таа гордо стои на врвот како една од најатрактивните и најпопуларните на српската естрада. За да се биде таков, треба тим, пари и секако оригиналност, а тоа воопшто не и недостига. Секој следен ден е поглед кон […]

РУСКАТА СНАЈПЕРСКА ПУШКА, МЕЃУ ПЕТТЕ НАЈДОБРИ: ОСВ-96, монструм со оптика!

  • May 7, 2018
  • Коментари
На интернет се појави листа на петте најдобри снајперски пушки со голем калибар кои таа репутација ја стекнале во пракса. Во текстот што го објавува агенцијата РИА „Новости“ тие се наречени монструми со оптика. Големиот дострел, прецизноста и убојната сила се највпечатливите одлики на ова моќно оружје. На листата се наоѓаат супер-пушки од разни земји, […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »