Day: May 9, 2018

ЕКСПЛОЗИЈА ВО БРИСЕЛ: Помала експлозија во бриселска железница предизвика паника во центарот на ЕУ

Помала експлозија денеска предизвикала паника во прометната бриселска железница Миди поради што два перони се затворени. Луѓето почнале да бегаат од станицате бидејќи слушнале гласен звук. Железничката компанија соопшти дека полицијата веднаш дошла на станицата и затворила еден дел поради проверка. Нема ниту еден повреден, а засега не е јасно која била причината за експлозијата. […]

УМС ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ: Најголемата младинска политичка организација го одбележа Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска на плоштадот Македонија го одбележа Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Во чест на овој ден УМС пушти црвено жолти балони во знак на жртвата на македонскиот народ во минатото. -Со тоа ќе се испрати порака дека македонскиот народ заслужува да биде рамо до рамо […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Шупливи глави

Зошто ли, зошто, во 1992. година гласавме на референдумот за слободна, независна и самостојна Р.Македонија? Да бидеш слободен, независен и самостоен значи да бидеш достоинствен. Да живееш достоинствено. Дали ние Македонците денес во Р.Македонија под власта на СДСМ и Зоран Заев живееме подостинствено, или до 1992. година кога наводно сме биле под туторството на Белград? […]

ЗАЕВ НА НЕНАЈАВЕНА СРЕДБА СО РАМУШ ХАРАДИНАЈ: Заев “опуштено” кај Харадинај заборави на екстрадицијата на двајцата барани за “Монструм” – коалицијата со ДУИ кризира!

Зоран Заев со сопругата денеска заминал во опуштена неофицијална домашна посета кај косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Ова заедничко опуштање не им е прво, но веројатно на ниедна од нив на Заев не му паднало на памет да побара испорачување на двајцата кои се обвинети за случајот “Монструм”, а се пребегани во Косово кое не ги […]

СЕ РАСИПА АМЕРИКАНСКИОТ НОСАЧ НА АВИОНИ: Откажаа погонските системи на американски носач на авиони среде океан!

Грешка при производството на новиот мултимилионски носач на авиони на морнарицата на САД, го принуди бродот да стави крај на тестирањата и да се врати во пристаништето, објави Блумберг Њуз. На 12,9 милијарди американски долари вредниот USS Џералд Форд му откажал погонскиот систем додека во пробниот тест за справување со големото синило. Проблемот со носачот […]

КРИЗА ВО КОАЛИЦИЈАТА СДСМ-ДУИ: Заев на тајни состаноци со луѓе на Рама и Харадинај, функционерите незадоволни од Владата која не ги вработува албанските административци!

Висок функционер на ДУИ за телевизијата на албански јазик од Тетово, ТВ Коха, изјавил дека коалицијата помеѓу неговата партија и СДСМ е во критична состојба, особено поради обидот да се спречи поставувањето на околу 1.000 административци од ДУИ кои досега седеле дома „Во полицијата, царината, УЈП, обвинителството, судовите и други институции каде што административци од […]

ГОЛЕМА ЕНЕРГИЈА ВО ШТИП: Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ пред преполна сала се обрати во Штип

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва присуствуваше на средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата во Штип „Преполна сала во Штип! Со голема енергија, многу мотив и сила на денот на Европа и победа против фашизмот против политиките на национален срам и економско опустошување на Македонија! Тие по нас со политички терор, ние одговараме […]

ПОСЛЕДНИТЕ ОБИДИ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Ексклузивна снимка од воздух, од борбите во последните неколку километри кај Дамаск

  • May 9, 2018
  • Коментари
Новинарот на руската државна телевизија „Русија 24“, Евгениј Подубни, објави на својот канал на Јутјуб ексклузивна снимка од борбите за последните километри на Дамаск кои ги држат припадници на терористичката организација ИСИС Јармук, палестинскиот бегалски камп јужно од Дамаск, е последно упориште на терористите на територија на сириската претстолнина. Како што јавува рускиот дописник од […]

(Видео)СПЕКТАКУЛАРЕН ОГНОМЕТ ВО МОСКВА: Заврши прославата на 73.годишнината од победата над фашизмот!

  • May 9, 2018
  • Коментари
Во Москва со испалување на плотуни и празничен огномет завршена е прославата на 73.годишнината од победата во Втората светска војна Градските власти истрелале плотуни од 16 места во градот, а во 17 паркови се организирани огномети.

ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ ГО НАВЈАСАА НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: Хомосексуалните двојки ќе можат да посвојуваат и да чуваат деца

Грчкиот Парламент денеска го изгласа Законот, со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца. Законот беше донесен и покрај спротивставувањето на десницата. Текстот беше изгласан со гласовите на 161 пратеници, а 103 гласаа против. Во салата присуствуваа 264 пратеници од вкупно 300-те во Парламентот, откако неонацистичката партија Златна зора побара поединечно гласање […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »