Day: May 10, 2018

АКЦИЈА НА ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ: Сомнителна набавка на многу скап лек на клиниките за хематологија и ревматологија

Финансиска полиција влегла на Клиниките за хематологија и ревматологија и во Агенцијата за лекови (МАЛМЕД), дознава НОВА. Цел на инспекторите била последната набавка на лекот Мабтера, кој наместо директно од производителот, наводно бил донесен преку паралелен увоз. Од Финасиската полиција за НОВА потврдија дека започнале истрага по пријава од пациенти дека лекот кој што го […]

ЗА ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА:На жените во Саудиска Арабија ќе им биде дозволено да возат автомобил од следниот месец

Од 24 јуни, за првпат во историјата, жените од Саудиска Арабија ќе можат да возат автомобил во кралството. Забраната жените да управуваат со возило со години наназад беше симбол на угнетување на припадничките на понежниот пол. „Сите мерки жените да започнат да возат во кралството се преземени“ – изјавил Мохамед ал-Басами, Генерален директор на Одделот […]

ТЕТОВЧАНИ МУ ПРИРЕДИЈА „ДОБРЕДОЈДЕ“ НА ЗАЕВ: Со транспаренти „терористи за советници, бранители на споменици“ пречекан во Тетово

На трибината која се одржа денес во Тетово, Заев не доби добредојде какво што можеби очекувал, откако тетовчани со транспаренти го пречекаа на влезот на градот   „Терористи за советници, бранители на споменици“ – пишуваше на транспаранетот поставен на влезот на Тетово. По трибината во Тетово, Заев наводно заминал на тајна средба со соработници на […]

НЕ МОЖЕЛ ДА ИМ ПОВЕРУВА НА ОЧИТЕ:Го сопрела полиција за брзо возење: Возел 696 км/час!

  • May 10, 2018
  • Коментари
Белгиски државјанин речиси се онесвестил од изненадување, откако по пошта добил уплатница за парична казна за возење со 696 километри на час со неговиот Опел Астра. Мажот, на возраст од околу 30 години, не можел да им поверува на очите откако прочитал дека паричната казна се однесува за брзо возење од над 690 километри на […]

(Видео)„БОМБИ“ И ВО БОСНА: Босански политичар бара секс од кандидатка за работно место – снимен со скриена камера!

  • May 10, 2018
  • Коментари
На снимката може да се слушне како кандидатката за работното место го прашува политичарот „што ќе биде со нејзиното вработување“ и во еден момент го прашува „Дали треба да имаме секс?“, по што тој одговара „Треба“. Делегатот на Домот на народниот Парламент на Босна и Херцеговина и генерален секретар на партијата “SDA”, Адмир Хаџипашиќ од […]

ПРОБЛЕМИ СО ВИБЕРОТ?: Ако не ви стигнуваат пораките на Вибер, ова е решението

  • May 10, 2018
  • Коментари
Многу корисници се жалат дека не им стигнуваат пораки на Вибер, па еве како да го промените тоа.   Новата веризја на оперативниот Андроид систем има опција која поради штедење на батеријата ги исклучува позадинските процеси при заклучување на екранот или по одреден временски период па дури и Wi-Fi мрежата, па променете ги подесувањата така […]

МИЦКОСКИ ОД СЛОВЕНИЈА: Македонската влада е неколку чекори зад Грчката во преговорите за името

Процесот нa Евро-Атланска интеграција е главната движечка сила за просперитет во нашиот регион. Тој е мотивација за стабилизацијата и оддржливиот развој на земјите од регионот, како и ефикасна алатка за соочување со предизвиците за безбедност и стабилност преку дијалог. Јас искрено верувам во значењето на регионалните партнерства и регионалната соработка како рамка која би дала […]

МИЦКОСКИ ОД ПРЕДАВАЊЕТО ВО СЛОВЕНИЈА: Македонската економија оди во негатива

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конференцијата организирана од институтот „Ифимес“ во Љубљана истакна дека на економски план Македонија во последната година забележува доста негативни резултати. -Не е остварен очекуваниот економски раст, нема план за инвестиции во нови капитални инфраструктурни проекти, ниту пак нови странски инвестиции, нема отворања на нови работни места, платите не се […]

ОСТРА РЕАКЦИЈА НА АЛЕКСАНДАР ПАНДОВ: Заев и неговите команданти свесно се мочаат на Македонија и Македонските херои!

Скандалот со вработувањето на Командант Хоџа за советник за безбедност и неговите скандалозни изјави дека Албанците требало да војуваат со Македонците во првиот момент кога ќе добиеле оружје не остави никого рамнодушен. Ок, можеби т.н. новинар Саше Ивановски кој тргна да го брани, и неговиот пријател Сеад Ризвановиќ   Остро реагираше и политичкиот аналитичар Александар […]

ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Пред четири години лица вршеа шпионажа на касарната „Кузман Јосифовски Питу“ – денес ја снимале и правеле скици!

Според полицискиот билтен на 09.05.2018 година во 16.20 часот на ул. „Фуштанска“ во Тетово, четири непознати лица со патничко возило „Фолксваген Голф“ со косовски регистарски ознаки со мобилен телефон ја снимале касарната „Кузман Јосифовски Питу“. Откако реагирало обезбедувањето на касарната, лицата избегале. Во 17.45 часот на регионалниот пат Тетово – Јажинце, кај с.Глоѓи, полициски службеници […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »