Day: May 11, 2018

ЧАВКОВ ИЗБЕГНАЛ ПРОВОЦИРАН ИНЦИДЕНТ: Струмички наркодилер го следел Чавков, го фотографирал па демолирал ресторан

Струмички наркодилер, осудуван за трговија со дрога, доцна попладнево предизвикал инцидент во угостителски објект во близина на Колешински водопади во Струмица, каде претходно бил присутен поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков – пишува порталот Нетпресс.мк Наркодилерот, во Струмица познат како Ванчо Комитата, прво се обидел со мобилен телефон да го фотографира Чавков. Поранешниот министер […]

СЕДУМ МЕСЕЦИ БЕЗ ПЛАТА: Вработените во ТВ Нова бараат помош и итен стечај на телевизијата

43 вработени и поранешни вработени во Телевизија Нова, покренaa претстечајна постапка поради неисплатени 7 плати, односно од октомври наваму. ,,Во моментот бараме законска заштита, но во интерес на процесот не можаеме да дадеме повеќе детали. Се соочуваме со пречки и затворени врати, но сме одлучни во барањето за своите права. Досега неколку пати во Телевизија […]

ДЕЛОВИ ЗА АУДИ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ ВО ПРИЛЕП: Новите резервоари за „Ауди А4 Г-трон“ за гас под притисок се произведуваат со роботи од Прилеп

Најновата генерација на Ауди А4 Г-трон содржи “CNG” (природен гас под висок притисок) резервоари произведени на најнапредната и единствена роботска линија во светот развиена и испорачана од прилепската компанија Микросам-Прилеп. Композитните резервоари, вградени во возилата кои се во продажба од оваа година, ја намалуваат тежината на системот за гориво до 50% и носат до 40% […]

ВО ВЕРО ЏАМБО И ВЕРО МАРКЕТИТЕ ОТКРИЕН НЕБЕЗБЕДЕН ПРОИЗВОД ОД КИНА: Сите потрошувачи кои што го купиле небезбедниот производ може да го вратат на местото каде што го купиле

  • May 11, 2018
  • Коментари
Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите за отповикување на небезбеден производ „златни пластични вилушки“ произведени во Кина, со лот бр. AZ-161224. Информацијата за небезбедниот производ е добиена преку системот РАСФФ на ЕУ. Информацијата за небезнедниот производ е добиена преку системот РАСФФ на ЕУ. Производот е ставен во промет во сите маркети од страна на […]

РАСПРОДАЖБА ВО УЈП: Се продаваат Пасати, Алфа Ромео, телевизори – се по „багателни“ цени

  • May 11, 2018
  • Коментари
Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на запленети предмети по пат на јавна аукција која ќе се одржи на 31. мај, годинава, но и во слободна продажба. На продажба се нудат станови, земјиште, автомобили, телевизори, компјутери и други машини и предмети. Така, автомобил Хјундаи купе од 2004 година се продава за 200.000 денари, […]

МАЛТРЕТИРАНИ УЧЕНИЦИ ВО УЧИЛИШТЕ ВО ЦЕНТАР: Деца на високи функционери малтретираат соученици – раководството не презема ништо?

  • May 11, 2018
  • Коментари
Деца од скопското основно училиште „Димитар Миладинов” ги малтретираат своите соученици, а раководството на училиштето не презема ништо за да го спречи насислството, дознава Лидер. Во ова училиште, во повеќе генерации постои бојкот на наставата на цели одделенија, како резултат на зголеменото насилство од страна на одредени ученици врз нивните врзници. Дел од медиумите веќе […]

ВИЦЕ ДОЛЖИ 25 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Вице Заев на државата и должи над 25 милиони

Две фирми, во сопственост на фамилијата Заеви се најдоа на најновата црна листа на должници, која ја објави Управата за јавни приходи. Според документот, фирмите Дарвас – Инженеринг и Сара Инженеринг се најдоа на листата со долг кон државата во висина од над 25 милиони денари. Па така фирмата Сара- Инженеринг и должи на државата […]

ШЕЌЕРИНСКА И ДИМИТРОВ „НЕ СЕ МИРИСАЛЕ“: Шекеринска избегнува да одговори дали е во „тивка војна“ со Димитров

Вицепремиерката Радмила Шекеринска избегнува да даде одговор за дипломатските инциденти во Вашингтон, Стокхолм, Анкара, преку кои излегоа на виделина нејзините несогласувања со шефот на дипломатијата Никола Димитров. Во дебатна емисија на МТВ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, во контекст на случајот со амбасадорот Наумовски, ја обвини дека освен во Вашингтон, ги избегнувала и амбасадорите во […]

НЕМА ДА ПОДДРЖИМЕ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ: Мицкоски на словенечката телевизија „НОВА“ го реафирмираше ставот за името

  • May 11, 2018
  • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше на словенечката телевизија Нова 24 ТВ. Тој во интервјуто говореше за регионалната соработка, соработката со партијата на Јанес Јанша, како и економската состојба во државата и разговорите околу спорот за името. Во однос на прашањето за името, тој посочи дека Владата има помалку егзибиционистички пристап и ставови кои полека […]

“Најбараните” команданти на ИСИС заробени во прекугранична операција

  • May 11, 2018
  • Коментари
Ирак зароби петмина команданти на Исламската држава откако нејзините разузнавачки служби ги намамиле да ја преминат границата со соседна Сирија, објави ирачката државна телевизија. Ирачката државна телевизија ги опиша петте како “едни од најбараните” лидери на ИСИС. Тие беа именувани како Садам ал-Џамел, Мохамед ал-Кадер, Исмаил ал-Еитави, Омар ал-Карбули и Есам ал-Завалја и беа прикажани […]
Страница 1 од 41234 »