Day: May 12, 2018

Цвијиќ: Нема алиби и оправдувања, титулата мора да заврши во Скопје!

Драгана Цвијиќ стана една од клучните алки во составот на Вардар на патот да ја освои својата прва и веројатно единствена титула во Лигата на шампионите. Македонскиот првак денеска славеше победа над Ростов со 25:19 во полуфиналето, а утре ќе се обиде да му се реваншира на Ѓер за поразот во финалето од минатата година. […]

Ставете ги врвовите од прстите во чаша со вода и за 30 секунди ќе дознаете дали сте здрави

  • May 12, 2018
  • Коментари
Ставете студена вода во чаша и во неа на 30 секунди потопете ги врвовите од прстите. По тоа време, ќе добиете јасен знак дали сте здрави или имате здравствени проблеми. Ако врвовите од прстите станат бели или сини, тогаш имате проблем со циркулацијата. Значајна промена на температурата ( или стрес) може да предизвика грчење на […]

ЗАПОЧНА ФИНАЛЕТО НА ЕВРОВИЗИЈА 2018

  • May 12, 2018
  • Коментари
Во Лисабон, Португалија, почна финалето на 63. издание од Евровизија. Ќе се натпреваруваат претставници на 26 земји. Меѓу нив се Албанија, Србија и Бугарија. Македонија не се пласираше во финалната вечер. Според типувањата во обложувалниците, фаворити се Кипар, Франција и Израел. На вечерашното финале прва настапува Украина, а вечерта ја затвора Италија.

Заев и дел од министрите присуствуваа на отворањето на новиот хотел во Охрид

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вчера присуствуваше на отворање на хотелот Јуник во Охрид. Поздравувајќи ги присутните гости, меѓу кои беа и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, министерот за здравство, Венко Филипче,, како и претставници на локалната администрација со градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски. Заев упатати искрени честитки […]

Разбиен меѓународен синџир на трговија со кокаин и хероин

Албанската полиција денеска соопшти дека во соработка со Обвинителството за тешки кривични дела разбила меѓународен синџир за трговија со кокаин, хероин и марихуана во западно европските земји. Според полицијата уапсени се 13 Албанци, а петмина од групата се веќе в затвор, од кои четворица во Турција и еден во Македонија. Водач на групата бил Мет […]

Џиновско суштество се појави на плажа на Филипини

  • May 12, 2018
  • Коментари
Огромно мртво суштество, покриено со влакна, се насука на плажа на Филипините, поттикнувајќи некои жители да се молат од страв од можна пропаст. Дваесет метри долгото суштество, неопределена органска маса, се појави на брегот во Барангај, Сан Антонио, во провинцијата Ориентал Миндроро на Филипините. Локалниот жител Тами Малинг, кој е еден од првите што го […]

ЃУБРЕЏИСКА СВАДБА ВО ТЕТОВО:Наместо поклон во плик, младенците добија ѓубре

  • May 12, 2018
  • Коментари
Наместо во ресторан денеска во Тетово свадбата на “новиот ѓубреџиски пар” се одржа на градскиот плоштад, а гостите, членови на невладини организации, наместо пликоа, за подарок донесоа вреќи со ѓубре собрани изутрината во градот. Не изостана ни честењето на музичарите, но не со пари, туку со маски како заштита од лошиот мирис од отпадот. -Јас […]

(ФОТО+ВИДЕО)ВОНРЕДНАА СОСТОЈБА ВО ГЕРМАНИЈА:Хамбургер испадна од Бундеслигата, навивачите го запалија стадионот

Екипата на Хамбургер и покрај победата од 2:1 против Борусија Мехенгладбах не успеа да го сочува бундеслигашкиот статус и од следната сезона ќе игра ранг подолу. Тоа значи дека тимот на Хамбургер за прв пат по 54 години испаѓа во Втората лига во Германија. Од основањето на Бундеслигата во 1963 година овој тим беше учесник […]

Оние коишто те газат денес, ќе ти се плашат утре

Се тресам кога посегнувам по тие пари кои ги оставаш на масата, било за некоја сметка, лекови или за храна. Не ми е пријатно што улогите ни се обратно сменети толку рано, кога сè уште имам чувство дека јас треба да те крепам тебе, а не ти нас. Двајца болни и уништени старци. Не сме […]

НАВИВАЧИТЕ НА ХАМБУРГЕР ГО ЗАПАЛИЈ СТАДИОНОТ: Хаос во Германија откако Хамбургер испадна од Бундес, ова се снимките!

  • May 12, 2018
  • Коментари
Екипата на Хабургер и покрај победата од 2:1 против Борусија Мехенгладбах не успеа да го сочува бундеслигашкиот статус и од следната сезона ќе игра ранг подолу. Тоа значи дека тимот на Хамбургер за прв пат по 54 години испаѓа во Втората лига во Германија. Од основањето на Бундеслигата во 1963 година овој тим беше учесник […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »