Day: May 13, 2018

ЕРГА ОМНЕС, ЕРГА ГОМНЕС: Бранко Героски со жестоки напади до Заев и неговата влада за промената на името и идентитетот

Новинарското перо на СДСМ, Бранко Героски, денеска на својот Фејсбук профил се огласи за „ерга омнес“ решението за името. Ерга Омнес или Ерга Гомнес, прашува уредникот на весникот Слободен Печат и порталот Плусинфо. -Замислете како ШКБ (Штабот на колосалните будали) ја разбира формулата “ерга омнес” за употреба на новото компромисно име што ќе го договорат […]

ИНСТИТУЦИИТЕ МОРА ДА ПОВЕДАТ ИСТРАГА: Хоџа тврди дека Верушевски учествувал во случајот „Сопот“ во кој загинаа Македонски и војници на НАТО!

Зоран Заев ја посрамоти Република Македонија со доделувањето на висока функција на Џезаир Шаќири Хоџа. Како што самиот кажа, Заев имал голема доверба во командантот Хоџа, заради неговите компетенции на терен! Зад одлуката на Заев да го именува Хоџа за советник за безбедност застанаа и министрите Оливер Спасовски и Радмила Шекеринска. Тие не гледаа ништо […]

СКАНДАЛ НА ЕВРОВИЗИЈА: Албанец кој лажно се претставува како Британец направи скандал на изборот за песна на Евровизија

Момчето кое синоќа направи скандал на „Песна на Евровизија“ и на британската пејачка и го грабна микрофонот на Инстаграм се претставува како Dr A.C. Станува збор за таканаречениот активист за слобода на медиумите и писател на неколку електронски книги а интересно е дека на неговата маичка пишувало „Дело на британската државна мафија“. Тој на Инстаграм […]

ОПОЖАРЕН УШТЕ ЕДЕН АВТОМОБИЛ: Запалено возило во струшко Октиси

  • May 13, 2018
  • Коментари
Ќ.Ц.(55) од струшкото село Октиси ноќеска во 2.30 часот во Полициска станица Струга пријавил дека околу 1 часот било опожарено неговото патничко моторно возило „форд фокус“, кое било паркирано во подрумските простории. Противпожарната единица Струга го изгаснала пожарот. Извршен е увид на местото на настанот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ИТНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Уште утре лидерска средба на која ќе учествува и Иванов!

Премиерот Заев и владата во континуитет демонстирааат дисонтантни тонови во однос на преговорите за името. Тие на почетокот имаа ставови за непромена на Уставот и задолжително одржување на референдум, но во периодот кој измина гледаме како овие ставови не само што бледнеат туку и истите се напуштаат, обвинува Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. -Евентуалното […]

ДУИ НЕ КАЛКУЛИРА, АМА ТАЛАТ ПРАВИ ШЕМИ: Талат ќе го прател законот за јазици во Службен весник, кога ќе мислел дека е дојдено време

Ниту ДУИ, ниту пак било која од политичките партии калкулира со Законот за јазиците, затоа што законот е веќе донесен по втор пат и нема никаква калкулација да се направи во однос на тоа, вели Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за Радио Слободна Европа. Џафери вели дека законот за употреба на јазиците ќе […]

ГРАДСКИОТ ПАРК КАКО ЗОНА ЗА ПАРКИРАЊЕ: Зеленилото во Градскиот парк узурпирано од возила

За време на викендот скопјани во најголем број го посетуваат Градскиот парк, особено во летните и пролетните денови кога времето е убаво. Но изминативе месеци, како никогаш до сега, може да се забележат голем број на возила паркирани на патеките за пешачење, а дел од возилата се оставени и на тревните површини.   Како што […]

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Беживотно тело на маж извлечено од Охридското Езеро

  • May 13, 2018
  • Коментари
Беживотно тело на машко лице денеска околу пладне е извадено од водите на Охридското Езеро, во близина на селото Подмоље. Увид на местото изврши екипа на крим-техника од СВР – Охрид, во присуство на јавен обвинител. Засега не се соопштува идентитет на лицето, а истрагата ќе ги утврди причините за трагичниот настан.

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Долг си е долг

Та нели Џезаир Шаќири, хуманитарецот, Заев го вработи поради многудетното семејство. Сиромав бил човекот. Можеби? Но и пред некој ден пишав, дека титулата „советник на премиер“ им е потребна за полесно да можат да го работат меѓуграничниот шверц со Косово. Убаво си кажа човекот дека не му било до тие 600 евра плата. Пусто да […]

СТРАШНА СООБРАЌАЈКА КАЈ ПЕТРОВЕЦ: Повредени пет лица, меѓу кои и 9-годишно дете!

  • May 13, 2018
  • Коментари
На автопатот Скопје- Велес по патарината Петровец, вчера во 11.50 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „југо“ со скопски регистарски ознаки управувано од Љ.К.(62) од Скопје и патничко моторно возило „мерцедес“ со гевгелиски регистарски ознаки управувано од З.Т.(53) од Гевгелија. Во незгодата со телесни повреди се здобиле Љ.К. и сопатниците од возилото […]
Страница 1 од 41234 »