Day: May 14, 2018

„ВОЈВОДАТА“ ТАЧИ И АФРИМ ГАШИ ВЛЕГУВААТ ВО ВЛАДА: Заев постигнал договор со лидерот на ДПА и лидерот на едно од крилата на БЕСА

ДПА на Мендух Тачи и Беса на Африм Гаши влегуваат во Влада. Ова вечерва било прецизирано по средбата на Тачи и Гаши со премиерот Зоран Заев, потврдија за Плиусинфо партиски извори. Партиските извори откриваат само дека и ДПА и Беса добиваат по едно министерско место. ДПА на Тачи го добива министерството без ресор кое остана […]

ТУРЦИЈА ГИ ПОВЛЕЧЕ АМБАСАДОРИТЕ: Турските амбасадори во Вашингтон и Тел Авив повлечени, Ердоган го нарече Израел „терористичка држава“

Анкара ги повлекува своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив „на консултации“, потврди турската влада Владата на Турција исто така прогласи тродневна жалост поради загинувањето на повеќе од 50 Палестинци кои загинаа на границата помеѓу Израел и Газа. Анкара го осуди „масакрот“ на Палестинци кои го извеле израелските сили и додава дека регионалниот и глобален […]

ИЗВРШЕНА ИТНА ОПЕРАЦИЈА ВРЗ МЕЛАНИЈА ТРАМП: Првата дама на САД со влошена здравствена состојба

  • May 14, 2018
  • Коментари
Првата дама на САД, Меланија Трамп се наоѓа во болница, каде и била направена итна операција на бубрезите, соопшти „АФП“. -Првата дама имаше успешна операција, изјави директорот за комуникации во Белата куќа, Стефани Гришам. Меланија ќе остане во болница до крајот на оваа недела.

УБК СО НЕГАТИВНО МИСЛЕЊЕ, НУХИУ „ИНТЕРВЕНИРАЛ“: Лица ризични за државната безбедност вратени на скопскиот аеродром!

Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање даде негативно мислење за Рефик Исмаили и Енвер Куртиши и двајцата вработени на скопскиот аеродром, како ризични за државната безбедност, објави „Журнал“. Новинската агенција Журнал дознава дека поради овој факт реагирале заменик-министерот Агим Нухиу и заменик-директорот Ариф Асани и истите ги вратиле на работа. Нухиу апелирал до двајцата да го […]

ИМЕР СЕЛМАНИ ГО БРАНИ ИДЕНТИТЕТОТ ОД ГРЦИТЕ: Бившиот претседателски кандидат нѐ брани од Грците

Поранешниот министер и претседателски кандидат, Имер Селмани во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека компромисот за името нема да биде лесен и дека Грција мора да сфати дека не може да гази врз нашиот идентитет. -Секоја измината Влада давала свој допринос и напор спорот со името да се реши, не заради Грција, туку заради […]

НЕ БРИШАТ ДВЕ БИТАНГИ И ЕДНА ГУСКА: Професорот Горазд Росоклија „распали“ на социјалните мрежи

„Македонија ја водат луѓе кои зад себе немаат создадено ништо, апсолутно ништо како македонска вредност“, пишува професорот Горазд Росоклија од њујоршкиот универзитет „Колумбија“, еден од водечките во светот. „Бугарскиве историчари, кои сега ќе ја интерпретираат македонската историја, 100 години не успеваат да се ‘договорат’ со српските кој која битка ја добил, кој ја загубил, кој […]

ОПШТИНА ЦЕНТАР ПРЕТВОРЕНА ВО ДЕПОНИЈА: Реа се шири од центарот на метрополата – Богдановиќ ветуваше зеленило, донесе ѓубре

Преполни контејнери, страшна миризба и извор на потенцијална зараза, ваква е сликата што почна да кружи по социјалните мрежи од просторот кај Зелено Пазарче. Оваа слика во најстрогиот дел од Центар е секојдневие за сите кои живеат на овој дел од градот. Неподносливата миризба и хорор глетката која секој ден ја преживуваат овие луѓе не […]

ЗАЕВ БИЛ „РОБИН ХУД“: Терористичкиот командант, со пофални и големи зборови за Заев – бил Робин Худ, а тој сакал да му помогне

Несудениот советник на премиерот, Џезаир Шаќири, алијас командант Хоџа во интервју за емисијата „Стадион“ за Канал 77 изјави дека Зоран Заев бил еден вид Робин Худ за граѓаните во Македонија и дека затоа сакал да му помогне. „Ако му помогнев со обезбедување гласови ќе му наштетев кај македонскиот електорат. Затоа се договоривме да ги помагам реформите […]

ТЕРЕЗА МЕЈ ЌЕ ЈА ПОСЕТИ МАКЕДОНИЈА: Британската премиерка ќе пристигне во Скопје на 18-ти мај

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари срдби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија. Ова е прва посета на толку висок државник од Велика Британија по подолго време.

АХМЕТИ ЌЕ ПРАВИ ЧИСТКА ВО ДУИ: Лидерот на ДУИ разгледува кои министри ќе останат во влада, а кои ќе напуштат

Лидерот на ДУИ Али Ахмети сам ќе одлучува кои министри ќе останат во владиниот кабинет, а кои ќе си одат, пренесува Телма. Централното претседателство му дало одврзани раце за преговорите со Премиерот Заев околу најавената реконструкција и можноста за проширување на парламентарното мнозинство.   Премиерот Зоран Заев досега во неколку наврати најави дека владината реконструкција […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »