Day: May 15, 2018

(Видео)ЕДНА РАБОТА НЕ ЈА ЗАВРШИЈА КАКО ШТО ТРЕБА: Се расипа електричниот автобус кој беше пуштен во употреба пред пет дена

Се расипа електричниот автобус кој градоначалникот Петре Шилегов го донесе во Скопје, барем тоа може да се заклучи според видеото кое е објавено во групата „Ѕид на сообраќајниот срам“ на Фејсбук. Инаку, електричниот автобус треба пробно да вози низ скопските улици 6 месеци, како пилот проект преку кој на граѓаните ќе му се презентираат неговите […]

НОВИНАР „ЈАДЕШЕ“ ТОПКА: Македонски новинар доби топка во глава додека интервјуираше фудбалери од бизнис лигата

  • May 15, 2018
  • Коментари
Во Македонија веќе неколку години редовно се одржува Бизнис лигата, во која компании од нашата држава се натпреваруваат во мал фудбал. Можеби фудбалската игра во ова натпреварување не е она за што јавноста премногу знае, но сега се случи еден помалку интересен, но и болен момент. Имено, новинарот кој земаше изјави од двајца играчи кои […]

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ НАЈАВИ ГОЛЕМ ПРОТЕСТ: На 2-ри јуни сите пред Влада – народот го крева гласот!

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, после која претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање за што било разговарано, кажа дека се приближува една година од владеењето на СДСМ односно од владата која што ја предводи СДСМ во коалиција со ДУИ. – Гледаме дека поминува една година со неисполнети очекувања, нереализирани […]

СТОИЛОВ ОСТАНУВА ВО „ВАРДАР“: Капитенот на европскиот шампион ја отфрли тврдењата на „жолтата штампа“

  • May 15, 2018
  • Коментари
Ракометарите на Вардар со денешната победа над Тинекс Пролет 38:25 се промовираа за старо-нови шампиони на Македонија. Капитенот Стојанче Стоилов горд на својата екипа и освоената титула на прашањето за напуштање на Вардар и заминување во Киелце одговори: Тоа е само „жолта штампа“. Нема ништо околу тоа. Продолжен ми е договорот на две години и […]

ЗДРАВО СЕМЕЈСТВО КАКО ПОЛИГОН ЗА ЗДРАВИ ЛИЧНОСТИ: УМС на неформална средба со отец Ивица одоров и Андреј од ДНК

Најголемата младинска политичка организација во земјава, УМС на ВМРО-ДПМНЕ денес оствари неформална средба со отецот Ивица Тодоров и пејачот Андреј од групата ДНК на тема „Здраво семејство е полигон за здрави личности“ „„Здраво семејство е полигон за здрави личности“ е една од поентите од денешната неформална средба на младите од ВМРО-ДПМНЕ со отец Ивица Тодоров […]

АНОНИМНО ПИСМО НА ЕСЗ „ТИГАР“: Ќе се вработуваат специјалци без компетенции по барање на ДУИ, безбедноста на државата ставена во ризик!

Министерството за внатрешни работи објави интерен оглас за вработување на припадници во специјалните сили „Тигар“ и единицата за брзо распоредување „ЕБР“. Според информациите кои прситигнаа до Инфомакс.мк од анонимни извори во единицата, можно е и бркање на веќе докажани професионалци поради ослободување на места за членови на ДУИ. Освен ова, тврдат од единицата, објавувањето на […]

ПРАТЕНИК НА ДУИ ОТКРИВА СКАНДАЛ: Заев ќе се откаже од референдумот и ќе го потпише договорот за името исто како со Бугарија!

Пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили во емисијата 200 која ќе се емитува денес најави дека Заев ке се откаже од евентуален референдум за името и дека прашањето ќе биде решено како меѓународен договор исто како со Бугарија. -Да го ратификуваме договорот на начин како со Бугарија и да го решиме проблемот без да оставаме простор, […]

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ХРВАТСКА: Говорот на омраза во Хрватска во пораст

Говорот на омраза и расистичката реторика се зголемува во Хрватска, главно насочена кон Србите и Ромите, ја предупреди Европската комисија, Советот на Европа против расизмот и нетолеранцијата. Во извештајот објавен во вторникот од страна на Советот на Европа против расизам и нетолеранција, вели дека говорот на омраза е во пораст во Хрватска и ги критикуваше […]

АМДИ СВРТЕЛ НОВ ЛИСТ: На Амди не му било јасно што толку сте се фатиле за морковот и неговите изјави

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции. Во телефонски разговор за „Фокус“, Бајрам вели дека е презадоволен и благодарен за оваа одлука. Според […]

ИРСКА БАРА ПРОТЕРУВАЊЕ НА ИЗРАЕЛСКИОТ АМБАСАДОР: Ирскиот министер за надворешни работи критикуван за двојните стандарди за случајот Газа и Скрипал

  • May 15, 2018
  • Коментари
Ирскиот министер за надворешни работи е обвинет за хипокризија поради тоа што не го протера израелскиот амбасадор поради акцијата на ИДФ во понеделникот, при што загинаа 60 Палестинци, и покрај тоа што протера руски дипломат во случајот Скрипал без докази. Министерот за надворешни работи и заменик-премиер Симон Ковенеј го протера рускиот дипломат во март, по […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »