Day: May 16, 2018

(Видео)ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА ВО СКОПЈЕ: Уништени гнезда од дивите патки заедно со подмладокот, помор на риби, Шилегов им порача да се преселат!

Ниту чистењето на коритото на реката Вардар во реонот на општина Карпош не му тргна од рака на Шилегов, кој наместо исчистено корито предизвика еколошка катастрофа, за која во нормални земји се одговара кривично   Од потегот кај мостот Обединети нации до почетокот на Градскиот парк, градот Скопје започна со акција за чистење на коритото […]

ОВОЈ ПАТ И ГЕРО Е ВО ПРАВО: „Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме паметните?“

Еден од главните медиумски стратези на власта, уредникот на порталот „Плусинфо“ и весникот „Слободен печат“, Бранко Героски во својата најнова колумна поврзана со спорот за името прашува дали „Глигоров, Црвенковски и компанија биле будали, а ние сме паметните?“. Героски прашува: ако решението erga omnes за сите употреби (надворешна и внатрешна) навистина е спас за Македонија […]

МИЦКОСКИ СЕ СРЕТНА СО ЕВРОПСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Христијан Мицкоски оствари средба со Себастијан Курц, Јоханес Хан и Доналд Туск

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во пресрет на самитот на Европската народна партија кој се одржува во Софија, денеска оствари средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан   На средбата се разговараше за перспективите на Македонија, актуелната политичка состојба како и стратешкиот интерес на […]

ПРОВОКАЦИЈА ОД МЕДИУМИТЕ ВО САД: Бомбардирајте го мостот на Путин, американскиот политички коментатор бизарно ја советува Украина

Отворањето на мостот кон Крим, поранешен дел од Украина, чии официјални претставници во Киев сеште го сметаат за дел од украинска територија, бара брз напад од украинските воздухопловни сили, смета конзервативниот американски политички коментатор. Храбиот совет упатен кон на украинската влада за ескалација на конфликтот со многу помоќна нација дојде во вторникот од Том Роган, […]

СИНОТ НА НЕТАНЈАХУ ПРЕДИЗВИКА МЕЃУНАРОДЕН СКАНДАЛ: Објави скандалозни фотографии и напиша „Fu*k Turkey“

  • May 16, 2018
  • Коментари
Израелско-Турската војна на зборови е во полн замав, синот на израелскиот премиер објави контроверзна слика со експлицитна содржина. Иако беше брзо отстранета, корисниците на Твитер се чини дека биле побрзи. Јеир Нетанјаху, син на премиерот Бенјамин Нетанјаху, на својто Инстаграм објави контроверзна слика со наслов “F ** k Turkey”, објави израелскиот весник Хаарец. Одговарајќи на […]

СО ТАКОВ „ПРИЈАТЕЛ“, НЕ ТИ ТРЕБААТ НЕПРИЈАТЕЛИ: Претседателот на Европскиот совет го прозва Трамп поради неговата агресивност

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го прозва американскиот претседател Доналд Трамп поради “каприциозната агресивност” на неговата администрација и ја повика ЕУ да се обедини околу зачувување на нуклеарниот договор и тарифите со Иран. Говорејќи на самитот на Западен Балкан во Софија, Бугарија, Туск не се повлече од својата проценка за САД, велејќи дека членките […]

И ЕВРОПА СЕ ПРИКЛУЧУВА ПРОТИВ ДОЛАРОТ: Збогум на доларите, ЕУ ќе ја плаќа иранска нафта во евра

ЕУ има намера од американскиот долар да се префрли на евра при купување нафта од Иран, изјави за Спутник дипломатски извор од Брисел. “Има информации дека ЕУ има намера да ја плаќа иранската нафта со евра неместо со долари”, рече изворот. “Европската тројка” – Франција, Германија и Велика Британија – и Иран се согласија да […]

КИМ ЈОНГ УН НЕМА ДОВЕРБА ВО ТРАМП: Северна Кореја со доза а сомнеж за преговорите со САД

  • May 16, 2018
  • Коментари
Северна Кореја го стави под знам прашалник самитот кој требаше да се одржи следниот месец помеѓу Ким Јонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп, со што пропадна повеќе неделниот дипломатски напредок, доколку Вашингтон инсистира на спроведувањето на едностран договор за денуклеареализација. Северно Корејската официјална новинска агенција КЦНА претходно изјави дека Пјонгјанг ги откажа разговорите на високо […]

ЕРДОГАН ЌЕ ПРАВИ МИТИНЗИ НА БАЛКАНОТ: Партијата на Ердоган побара дозвола да одржи митинг во Сараево

  • May 16, 2018
  • Коментари
Втората полициска Управа на МВР на Кантонот Сараево добила писмено барање за одобрување на јавен собир во организација на Сојузот на европските турските демократи на 20 мај во салата “Зетра”, каде што се очекува да присуствуваат помеѓу 10.000 и 15.000 приврзаници на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. “МВР им нареди на организаторите мерки во рамките […]

МЕДИТЕРАНОТ КАКО РУСКА БАРА: Руските бродови вооружени со „Калибар“ остануваат во Средоземното море

Воените бродови вооружани со ракети “Калибар” ќе бидат трајно лоцирани во Средоземното Море поради терористичките закани врз Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот на воениот совет. “Поради континуираната закана од напади од страна на меfународни терористи во Сирија, нашите бродови во Средоземното Море вооружени со ракети” калибар “ќе бидат таму постојано”, рече Путин. […]
Страница 1 од 41234 »