Day: May 17, 2018

ОНИ БУШОН НЕ МОЖАТ ДА СМЕНАТ, ИМЕ ЌЕ МЕЊАЛЕ: Професорот Апасиев не верува во можноста оваа влада да го промени името

Најавите дека Заев договорил промена на името предизвика различни реакции кај јавноста, дел негативни, а дел сатирични. Таков е и статусот на професорот и член на президумот на „Левица“ Димитар Апасиев. „Абе дај не се тревожете. Они бушони у Влада не можат да сменат, а не па ИМЕ ќе мењале 😉 #РекордериУНеспособност“ – напиша Апасиев […]

КУРТО ДУДУШ МУ СЕ НАЛУТИ НА ЗАЕВ: Не нѐ гласаа граѓаните за да го воскреснувате Амди Бајрам од мртвите и да го вратите монструмот на местото на злосторството!

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш од редовите на СДСМ е незадоволен бидејќи неговиот политички опонент пак е во власта. Според Дудуш, со тоа продолжува исмевањето на ромската заедница. – Почитуван премиере Заев сакам да ви ја пренесам пораката од граѓаните на Шутка: Не не гласаа граѓаните за да го воскреснете Амди Бајрам од мртвите […]

РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА: Ова е најверојатното “решение” за името!

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. Според истите извори, било кое име, па и “Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба како што инсистира Грција. Иако како најблиско решение досега се спомнуваше името „Република Горна Македонија“, напишано одвоено и […]

ЗАЕВ ЈА ЗАМОЛИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме – заборави дека Меј го води процесот за Брегзит

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. „Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува посветена на регионот. Сакам да посочам дека Македонија од заробена држава ја поставиме во институционална демократија. Овој исчекор го докажавме и со реализацијата […]

АМБАСАДАТА НА САД ИСПРАТИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Утре ќе се одржи вежба во амбасадата, граѓаните да не се плашат од сирените

Амбасадата на САД во текот на утрешниот ден (18. мај) ќе одржи вежба за проверување на безбедносните капацитети за одбрана на амбасадата   На официјалниот Твитер профил на амбасадата на САД објавија предупредување, дека во текот на утрешниот ден ќе се одржи безбедносна вежба, и ги повикаа граѓаните да не се вознемируваат бидејќи во текот […]

„ШАРЕНИТЕ“ СЕ ЖАЛАТ ОД ЗАЕВ: Би сакала денес Заев да ме праша дали сум добро, се одлуѓивте!

Една од најактивите учесници и гласноговорници на Шарената револуција, актерката Симона Спировска со укорувачки статус на својот Фејсбук профил му се обрати на премиерот Заев: Деновиве многу често мислам на денот кога го запознав Заев. Си го мислам тој ден заради едно негово прашање. ИМЕНО, се запознавме на првата донаторска забава во Излет. И додека […]

(Видео)АБЕ АЈДЕ, КАКО ВОДА Е: Англичанец за прв пат проба ракија, откако другар му од Србија го убедуваше дека е како вода

  • May 17, 2018
  • Коментари
Еден Англичанец имаше интересно искуство, кога пријател од Србија му понуди да проба од нашиот национален пијалок, Ракија. Британецот не ни можел да замисли што да очекува и каков вкус да очекува, па после првата голтка почна да дува и кашла. Сето тоа го сними неговиот пријател велечќи му дека тоа не е ништо дека […]

ПОЧИНА СКОПСКАТА ЛЕГЕНДА: Еден од најпознатите ликови на ноќната сцена во Скопје, Зеко, почина

  • May 17, 2018
  • Коментари
Денеска во Скопје по кусо боледување почина Горан Атанасов-Зеко. Тој беше познат скопски угостител и своевремено пејач, како и еден од главните создавачи на ноќниот и забавен живот во Скопје од крајот на 1980-ти години. Заедно со Сашо Пижевски – Пиже и Игор Џамбазов е основач и член на култната група Хавана Бенд, која беше […]

ГРУЕВСКИ ГО ПОВИКА СУДОТ ДА СЕ ОСЛОБОДИ ОД ПРИТИСОЦИ:Надминете ги стравовите и донесете исправна одлука

Груевски во завршните зборови посочи дека колку и судот да е под притисок, заробен и како таков ставен во функција на целта на власта за редефинирање на државата кое го прави сегашната марионетска власт, правдата порано или подоцна ќе излезе на површина. -Јас и покрај сите објавени новинарски натписи, особено оние на медиуми кои одблиску […]

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ПОТЧИНЕТ НА АЛБАНСКИОТ: Патоказните табли на излезот од Скопје испишани на Албански, па потоа на Македонски

Собраниското мнозинство го изгласа Законот за двојазичност, но тој не може да стапи во сила се додека указот не го потпише претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Но, тоа не значи дека во оваа држава не може да се применува. Иако Иванов не го дава потписот на закон кој задира во идентитетот на Македонецот, актуелната власт, […]
Страница 1 од 512345 »