Day: May 20, 2018

ПОЗНАТ ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ПЛАНИНАР: Алпинист од Македонија почина од инфаркт при искачување на Монт Еверст

  • May 20, 2018
  • Коментари
Георги Петков од Гевгелија е македонецот кој почина при искачување на Монт Еверест, пишува скимаседониа.   63 годишниот Петков починал од срцев удар за време на финално искачување на врвот Еверест. Петков беше дел од експедицја под искусно водство на британецот Тим Мосдејл. Од страна на шерпасите се прават напори телото да се пренесе на […]

СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА: Забрането оружје пристигна во Донбас

Украинските безбедносни сили префрлиле артилериските системи во Донабас, кои се забранети со Минсковскиот-договорот, изјави за новинарите заменик-шефот на оперативната команда на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин. Ешалон со техника пристигна во градот Константиновка. Вооружените сили на Украина во областа добиле засилување од вкупно 12 противтенковски проектили и повеќе од 20 возила, за кои ДНР ги […]

ТЕРОРИСТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Германската влада откри дека постојат стотици милитанти со германски пасоши

Значителен број германски жители, од кои многумина се државјани на Германија, отпатуваа во Сирија и Ирак и станаа дел од разни терористички организации во последните неколку години, при што многумина од нив сега се враќаат назад. Политичарите веруваат дека тие можат да претставуваат закана за германските граѓани. Германскиот медиум Функе објави на 20 мај дека […]

КАТАРЗА ВО САРАЕВО: Изетбеговиќ го нарече Ердоган гласник на Бога

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на митингот во Сараево ги повика своите симпатизерите да гласаат на претседателските и парламентарните избори во Турција за него. На настанот присуствувапе и претседателот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, кој го нарече својот гостин “Божјиот пратеник”. Во Турција ќе се одржат предвремени претседателски и парламентарни избори на […]

УКРАИНА КОРИСТЕЛА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Украински војник сака да сведочи пред Трамп дека во Донбас украинската војска користела хемиско оружје

  • May 20, 2018
  • Коментари
Во 2014 година, се појавија репортажи дека Украина, наводно, искористила хемиско оружје во своите операции против милицијата во Донбас. Во видео-пораката до американскиот претседател Доналд Трамп, објавена на ЈуТјуб каналот, поранешниот украински војник Александар Медински тврди дека Киев користел хемиско оружје за време на својата воена операција во Донбас. Обраќајќи му се на Трамп како […]

„ИТАЛИЈАНЦИТЕ НА ПРВО МЕСТО“: Новата италијанска влада го трасираше курсот на новата државна политика

Движењето на Петте Ѕвезди (М5С) и Лига – се двете италијански партии кои постигнаа убедливи победи на националните избори во Италија – и ги ставија интересите на италијанскиот народ на прво место. Лидерот на М5С, Луиџи Ди Мајо, во саботата за новинарите изјави дека договорот меѓу двете популистички партии во земјата е ,,Италија за Италијанците”. […]

ПОЛНОЌНИ ФИЛОЗОФИИ НА ДИМИТРОВ: Тешко било да си за Македонија, а да не си за Илинденска Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во вечерашното гостување на телевизијата „1ТВ“ изјави дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ бил утврден на министерско ниво на средбите со неговиот колега Никос Коѕијас, пред за опцијата да разговараат и премиерите, пренесува Фокус. За средбите со Коѕијас, македонскиот министер рече дека неретко се расправаат на преговорите, но секогаш се […]

РОКАДИ ВО ВЛАДА: ДУИ го зема Министерство за образование, Дескоска влегува во Министерство за правда

ДУИ го презема министерството за образование, а актелната министерка Рената Дескоска преминува во Министерството за правда. ДУИ утре ќе го предложат сегашниот заменик-министер, Арбер Адеми, за министерското место во образование, а сегашната министерка за образование и наука, Рената Дескоска, преминува во Министерството за правда, објави новинската агенција Zhurnal.mk од неофицијални извори во партијата. Истовремено веќе […]

ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР: Во обид да го искачи Еверест, загина Македонски планинар

  • May 20, 2018
  • Коментари
Еден македонски планинар почина откако се обиде да се искачи на Еверест, објави АФП, пренесе БГНЕС. 62-годишниот маж починална висина од 7 200 метри. „Нашиот тим во базниот камп ја потврди неговата смрт”- изјави Исвари Поудел од хималајските водачи на Непал, кој е и организатор на искачувањето. Локалните медиуми објавија дека алпинистот починал од срцев […]

СКОПЈЕ ДОБИ ШЕРИФ: А шерифот, вака се паркира…

Добро што ставија столбчињаа меѓу коловозот и велосипедската патека, па сега не може секој да паркира. А и полиција има, гледа, казнува…. Или не…?
Страница 1 од 3123 »