Day: May 21, 2018

ГОРАН АНГЕЛОВ ЌЕ ШТРАЈКУВА СО ГЛАД: Претседателот на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“ штрајкува со глад во притвор поради нехуманите услови

Нехумани услови, недостојни за животни, уште помалку за луѓе се реалност и секојдневние за претседателот на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“ Горан Ангелов, кој се наоѓа во притвор поради истрагата во врска со настаните на 27-април „ОД ДЕНЕС 21.05.2018 ГОРАН ПОЧНУВА ШТРАЈК СО ГЛАД И ОДБИВА ТЕРАПИЈА ПОРАДИ ТОРТУРАТА ШТО МУ СЕ ВРШИ ВО […]

(Видео)СОЖИВОТ ВАКА, НЕ: Навивачите на Шкендија ја прославија титулата со песната ,,Македонско Девојче,К**** Голема’’

По освојувањето на титулата во првата македонска фудбалска лига, навивачите на Шкендија ја прославија титулата со навредливи песни кон Македонците. Тие срамно го променија текстот на македонската народна песна ,,Македонски девојче’’ и зборовите ги заменија со ,,Македонско Девојче,К**** Голема’’. На видеото може да се слушне како истите скандираат ,,Каурски П****’’. Ова не е ваков прв […]

ФАМИЛИЈАТА НА МЕЛАНИЈА НА ГОСТИ КАЈ КОЧАН: Доби подарок, шише високосортно вино, што всушност претставува специјална едиција со логото и името

Деновиве дел од потесното семејство на првата дама на САД  го посети Скопје. Членовите на потесното семејство на Меланија Трамп, деновиве беа во приватна посета на македонската метропола, па беа гости и на семејството Кочан, пишува порталот Вистина. Сопствениците на градежниот гигант – фирмата „Трансмет“, браќата Чедо, Дин и Сеад како добри домаќини ги пречекаа […]

ЗА 10 КЕБАПЧИЊА ВО ЗАТВОР: Заев за поткуп од 200.000 евра слободен

За десет украдени тегли ајвар една и пол затвор, за барање поткуп од 200.000 евра ослободителна пресуда, вака може да се објасни судството во Македонија. Судијата Дарко Тодоровски го ослободи од одговорноста премиерот, кој беше обвинет во случајот „Поткуп“. Иако на снимката која беше објавена во јавност, снимка прибавена со ПИМ мерки, јасно се гледа […]

Зоран Заев ослободен од обвинение за Поткуп

Судот донесе одлука дека Зоран Заев не е виновен во случајот Поткуп и е ослободен од обвнинение. Обвинителството не докажа дека премиерот Зоран Заев додека бил градоначалник на Струмица побарал поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев. (Следува опширен извештај)

(Во живо) Пресуда за „Поткуп”

  • May 21, 2018
  • Коментари
Пресуда за премиерот Зоран Заев во предметот „Поткуп“   ВО ЖИВО: Пресуда за „Поткуп“ ВО ЖИВО: Пресуда за „Поткуп“ Posted by Makfax on Monday, 21 May 2018

Заев ќе ја слушне пресудата за „Поткуп“

  • May 21, 2018
  • Коментари
Пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде осуден за барање поткуп. Обвинителката за ова кривично дело побара од Судот на […]

ЛЕВИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРОТИВ ЗАЕВ:Предметот ќе го проширувале и против Димитров

Левица поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за сторено дело од кривичниот законик кој се однесува на загрозување на независноста. -Граѓанин кој ќе доведе државата во потчинетост од друга држава го сторува ова кривично дело. Се повикуваме на официјалните изјави на премиерот на Македонија и на премиерот на Грција. Со прифаќање на ерга оменс […]

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3,5 години

  • May 21, 2018
  • Коментари
Ценaта на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни, како последица на драстичното намалување на нафтеното производство во Венецуела, растот на глобалната побарувачка на енергенсот и одлуката на САД за воведување нови санкции кон Иран. Воведувањето американски санкции кон Иран, кој произведува околу четири проценти од вкупното нафтено производство во светот, би […]

Црна Гора ќе поставува ограда долж границата со Албанија?

  • May 21, 2018
  • Коментари
Црна Гора ја разгледува можноста да постави ограда долж границата со Албанија со цел да ја запре илегалната миграција, изјави Војислав Драговиќ, началник на службата за обезбедување на црногорската државна граница. Во текот на последните години, Црна Гора се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти, што ја минуваат земјата за да стигнат до […]
Страница 1 од 212 »