Day: May 25, 2018

НИШТО ОД ПРЕГОВОРИ СО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Џабе продаден идентитет и достоинство – ЕУ со „нон-пејпер“ констатира дека Македонија нема шанси за преговори

Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот на преговорите на Македонија за влез во Унијата. Забелешките во документот освен за Македонија, се однесуваат и на Албанија. Според извори на Макфакс зад негативниот документ, не стојат сите земји членки на ЕУ. Иако еврокомесарот Јоханес […]

ЗАЕВ БАРА ЗАЕДНИЧКИ АМБАСАДИ СО БУГАРИЈА: Заев побара од Борисов заеднички амбасади со Бугарија, на Фб се шегуваат: „един народ и посолство, две држави“

Откако се согласија дека заеднички ќе слават историјата, Заев и Борисов сега договараат и заедничко претставување во странство. Посетата на Софија Заев ја искористил и да побара Македонија да ги користи дипломатските претставништва на Бугарија таму каде немаме свои. Заевата молба, но и дека ваквата опција не е исклучена потврдува и бугарската министерка за надворешни […]

НЕВРЕМЕ ВЕЧЕРВА: Погледнете за каде се предвидува невреме вечерва

  • May 25, 2018
  • Коментари
Времето во текот на денот денеска во Македонија беше сончево и топло, со доумерен ветер претежно од северен правец. Температурите се движеа од 21 до 30 степени. Во Скопје слично време со температури до 28 степени Целзиусови. Метеоролозите јаваија врнежи грмежи попладнево во земјава. Според приказот на „Акуведр“, може да забележите дека веќе во одредени […]

ДА МУ ПОМОГНЕМЕ НА ЗЛАТНОТО МОМЧЕ: Филип Петровски чека виза за живот, да му помогнеме сите!

  • May 25, 2018
  • Коментари
Златното момче од Специјалната Олимпијада, 15 годишниот Филип Петровски чека виза за живот. На својата пет годишна возраст ја добива дијагнозата тумор. Со операција е изваден дел. По десет години потребна е нова операција, но хирургот кој го оперирал заминал во приватна болница. Докторите од неврохирургија на почетокот рекле дека треба истиот да го оперира […]

ФРАНЦИЈА ЈА БАРА РУСИЈА НАЗАД ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА: Макрон изјави дека Русија треба да се врати во Советот на Европа поради стратешкиот дијалог

Франција сака Русија да остане дел од Советот на Европа, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. “Би сакал Русија да остане во рамките на Советот на Европа. Сакам по голем дел од прашањата – економски, социјални и одбрамбени – нашиот стратешки дијалог да добие нова динамика “, рече Макрон на пленарната седница на Меѓународниот економски форум […]

ПО ИЗВЕШТАЈОТ НА МЕЃУНАРОДНИТЕ ИСТРАЖИТЕЛИ: Ракетата што го погоди MХ17 не припаѓаше на Русија туку на Украина, рече Путин

Ракетата која го погоди малезискиот авион МХ17 над Украина во 2014 година, не припаѓа на Русија, рече рускиот претседател Владимир Путин. “Повторувам, постојат неколку верзии, вклучувајќи ја и онаа според која тоа е ракета на украинската армија, ракета од воен авион, и така натаму. Повторно, сепак, не постои ништо што би влело доверба во квалитетот […]

УКРАЛ 600 МИЛИОНИ ВО БИТКОИНИ: Хакер од Британија затворен со над 600 милиони долари во Биткоини запленети од страна на полицијата

Еден успешен хакер, кој е одговорен за нападите врз повеќе од 100 компании ширум светот, езатворен во Велика Британија, во првиот ваков случај за полицијата. Околу половина милион фунти биткоин беа запленети од Гранд Вест, кој најмногу ги користеше измамите преку е-пошта за да добие финансиските податоци на десетици илјади клиенти. Вест ги продавал приватните […]

РОМАНЦИТЕ ЈА ПРЕВЗЕМААТ ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Романската националност втора најголема етничка група во Велика Британија

Бројот на луѓе кои живеат во Обединетото Кралство, кои не се родени во Велика ниту се британски државјани продолжи да расте во 2017 година, со најголем пораст кај Романците. Според новите податоци од Канцеларијата за национална статистика (ОНС), врз основа на анкетата на домаќинствата, Романската сега е втората најчеста не-британска националност по Полската националност. Романската […]

НАЈАВЕНО АПСЕЊЕ НА ЏУЛИЈАН АСАНЖ: Си-Ен-Ен го најави апсењето на Асанж

  • May 25, 2018
  • Коментари
По речиси шест години престој во Еквадорската амбасада во Лондон основачот на Викиликс Џулијан Асанж е во опасност, отворајќи го патот за неговото апсење од страна на британските власти и можната екстрадиција во САД, според извори на Си-Ен-Еден. asanz_cia.jpg Иако Асанж претходно тврдеше дека неговата позиција во амбасадата е загрозена, извори велат дека сегашната ситуација […]

ДРАМА ВО МЕК ДОНАЛДС: Вооружен човек држи заложници во Кент

  • May 25, 2018
  • Коментари
Вооружен човек држи заложници во ресторанот на Мек Доналдс, објави Дејли експрес. Инцидентот се случува во близина на трговскиот центар Блувотер во Кент, Гринхит, на 28 км југоисточно од Лондон. Во грантот има огромно присуство на полициски сили. Британската полиција досега не објави повеќе детали.
Страница 1 од 41234 »