Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

БУГАРИТЕ УТРЕ НА ПРОТЕСТИ: Утре протести пред синодот на БПЦ-бугарската јавност незадоволна од повлекувањето на бугарските владици

5%
User Rating

Откажувањето на БПЦ од учество на одбележувањето на јубилејот 1000 години од ОА, што МПЦ ќе го организира во Охрид на крајот од месецов, не е одлука на целиот Синод на бугарската црква, вели аналитичарот Благоев. За ваквата одлука гласале 8 од 15те владици во БПЦ, а на состанокот не присуствувал Патријархот Неофит. Една од причините за ваквото решение на владиците во Софија, според Благоев, би можела да биде и одлуката на МПЦ да не ја покани БПЦ како мајка црква.

Тој вели дека резултатот од гласањето и неприсуството на задграничните владици на БПЦ, се доказ дека во бугарската црква има поделба по однос на ваквата одлука.

loading...

Одлуката на Синодот на БПЦ е големо изненадување и за јавноста во Македонија, но особено за јавноста во Бугарија, бидејќи Патријархот Неофит неодамна јавно изјави дека ако МПЦ испрати покана, тие ќе испратат своја делегација.

Ваквата одлука во Бугарија се толкува и како резултат на силно руско влијание, што пак ја отсликува реалната состојба на поделеност во Синодот на БПЦ и јасно ги посочува владиците кои се под големо руско влијание.

За утре пак пред синодот на БПЦ е најавен протест на поддржувачите на идејата за зближување на МПЦ и БПЦ

loading...

29 Comments

 1. Dimitar

  “Bugar”, Turski zbor; “mešan”. GMO
  država, GMO narod.

  • Иван

   Баба ти е мешана)))

   • Dimitar

    “Bugar” Turski zbor; “mešan”. GMO država, GMO narod.

    • Иван

     Духльо хунзевски

 2. Бозон

  Ииииијебига. Со гнасни попови гнасни муабети. Добро бе што е тој скорешен ифтир дега Стефан е братучед на Љубчо.

 3. Паисий

  Това рещение е правилно.
  Първата Българска патриаршия е създадена 937 година.

  Василий Вулгарооктонос “Българоубиец” я понижава като
  ОА и пак ще Ви кажа на катаревус ” тис пасис Вулгариас” – на цяла България.
  След 20-30 години се ръководи само от Гърци до самия си край.

  Втората Българска Ппатриарщия е създадена 1235 г.

  Та, Вие “Горномакедонци’ нямате нищо общо с ОА.

 4. marjan

  FALA IM STO NEMA DA DOJDAT.SFATIJA DEKA NEMAT NISTO SO OA.

  • Иван

   Не че немамае,она си е наша.Вие хунзи немате обшто с ОА

   • Dimitar

    “Bugar” aka Bolvar, Voškar, Kopile, Turski zbor “mešan”. GMO “mozok”…

    • Иван

     Хунза- лайно,отпадък,копелдак,страхливец,педераст,безродник,циганин

 5. Erigon

  Оние што гласале ЗА веројатно се чувствуваат по потекло МАКЕДОНЦИ. Историјата вели дека Мајка црква на сите православни цркви во Европа е МПЦ ОА. Само Македонија стои во библијата , нема таму запис ни за срби ни за грци ниту таму некакви бугари итн…..

  • Dimitar

   Točno, Amin.

  • Dimitar

   Kolku pati se izbrkani? Ne im ide pamet…

   • Иван

    Хунзоооооооо

    • Dimitar

     “MEŠAN”… Što si? Sam neznaeš. Zatoa visiš kaj Makedoncite a SE PREDSTAVUVAŠ kako “bolvar”..

     • Иван

      Jас ли не знам што сум бре хунзо кирлива……Ние българите постоиме от 1300+ годин.Да не сме като тебе хунзи без идентитет,измислени во 1945г, со башта албанец и маjка србска циганка

     • Dimitar

      Si postoele celi 1,300 god. more bre. Pamek sepak ne sve si ostvarile vo toa vreme..ccc.

     • Dimitar

      ..pamet…..

    • Dimitar

     Hunzoooo…wtf? YOU ARE AN IDIOT BEZ MOZOK, NEDOKVAKAN NIZAEDEN. BEZ MOZOK, I BEZ ŽIVOT SEKAKO.

     • Иван

      А ти пък си проста тъпа селска пакистанска хунза без идентитет със сръбски кур в газа

 6. Erigon

  Ivan na Angliski se cita AJVAN. Ucam angliski pa otsega taka ke go citam imevo sto se javuva od bugarija. Ke vezbam.

  • Иван

   Се таа.Ама да знаеш што Иван на англиjски е John.

 7. Lupco Sydney - Australia

  IVAN = IVAN ISTO NA BASTARD ENGLISH LANGUAGE.
  ANGLISKI E ISTO KOPILE SO GERMANSKI I FRANCUZKI, OTVORETE PODLABOKO OD KORICITE NA KNIGITE STO SAMITE GI PISAT.
  THEY ARE ALL BASTARD PEOPLES AND THAT IS A FACT.
  ROME WAS ALSO A MELTING POT TO USE A MODERN DESCRIPTION OF BASTARDS.

  • Иван

   Реали.Анд ю ар хомосекчуал бастард уив мадър албениан проститут анд фадър сербиш фагит.Ю ар шейм фор иор кантри анд дъ уърд )))

 8. Erigon

  АЈВАН, на турко-татарски што значи?

  • Иван

   Значи дека си пакистанска хунза

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ