Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ШПАНИЈА ПРЕД НОВА СЕПАРАТИСТИЧКА КРИЗА: Директното владеење на Мадрид над каталонската влада мора да заврши

User Rating

Во текот на вчерашниот ден, каталонскиот парламент го избра Квим Тора, пратеник од партијата ,,Junts per Catalunya’’, за претседател на автономниот регион. Сепак, Тора себе си се нарекува привремен претседател, бидејќи смета дека поранешниот каталонски водач Карлес Пучдемон е вистинскиот претседател.

Меѓутоа, новата каталонска власт го нагласи воспоставувањето на дијалогот со шпанската влада како примарна задача.

loading...

Квим Тора, пратеник од партијата ,,Junts per Catalunya’’, беше избран за претседател на автономниот регион од страна на каталонскиот парламент во понеделникот. Тора, себе си се нарекува привремен лидер на владата на Каталонија, и го нарекува Карлс Пучдемон вистински шеф на кабинетот, кој се соочува со можна екстрадиција во Шпанија, поради обвиненијата за бунт.

Претходно овој месец, регионалните пратеници гласаа за амандман кој ќе дозволи претседателот на Каталонија да биде избран без негово или нејзино присуство во парламентот, во потег што би можел да го врати поранешниот лидер Карлс Пуигдемонт на власт, кој е во само наметнат егзил.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ