Category: Автомобилизам

ТОЈОТА НАПРАВИ ХАВАРИЈА СО ХИБРИДНИТЕ ВОЗИЛА: Се работи за грешка поради која при постигнување на поголеми брзини возилото почнува да откажува со што се зголемува ризикот од судир

 • October 8, 2018
 • Коментари
Само еден месец од објавувањето дека повлекува одредени модели на автомобили, јапонскиот автомобилски гигант „Тојота“ повторно е во неволја и мора да ги информира 2,4 милиони сопственици на хибридни возила за грешка во систем поради која автомобилите губат енергија, објави ББЦ. Станува збор за возилата „Приус“ и „Аурис“, а од оние со грешка во Јапонија […]

ЧЕШКОТО „ВСЕЛЕНСКО ПРАСЕ“ ЈА ОСВОЈУВА АМЕРИКА: Чехословачките „Веспи“ на струја ја освојуваат Калифорнија

 • September 20, 2018
 • Коментари
Ентузијазмот на еден англиски претприемач го претвори своето хоби – обновување на „чехословачките Веспи“, во вистински бизнис. Десет години откако италијанскиот „Пјаџо“ го пушти во употреба култниот скутер Веспа, источниот блок одговори со „Чезета“. Станува збор за скутер, кој се произведувал во тогашната Чехословачка во период меѓу 1957 и 1964 година. Поради обликувањето во „вселенски […]

ПОЧНУВА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ПРОТИВ ФОЛКСВАГЕН: Германската автокомпанија на обвинителна клупа за лажирањето на издувните гасови

 • September 10, 2018
 • Коментари
Пред Високиот суд во Брауншвајг, в понеделник почнува процес против автомобилскиот концерн Фолксваген, во кој акционерите бараат отштета заради пад на вредноста на акциите. Акционерите на Фолксваген укажуваат на тоа дека тие предолго чекале со изнесување на вистината за скандалот со манипулација со издувните гасови на дизел мотори, поради што акционерите изгубија милијарди. Акционерите на […]

(Фотоглаерија)КОМПЛЕТНО НОВА НЕПРЕПОЗНАТЛИВА ЛАДА НИВА: На авто-саемот во Москва претставена новата Лада Нива

 • August 31, 2018
 • Коментари
Компанијата АвтоВАЗ која е дел од Рено-Нисан групацијата и сопственик на рускиот бренд Лада, на Саемот за автомобили во Москва приреди изненадување и го претстави новиот концепт со кој ја најавува следната генерација теренци Нива. Концептот е дело на главниот инжинер Стив Матин и неговиот тим, а крајниот производ е модерен SUV. Ако концептот го […]

„ФИАТ ПУНТО“ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ПРОИЗВЕДУВА: По 13 години, FIAT го запира производството на моделот Punto

 • August 9, 2018
 • Коментари
Според последните информации, FIAT во скоро време нема да го претстави наследникот на моделот Punto, а производствените погони од кои 13 години излегуваше нивниот претставник во В сегментот ќе бидат прилагодени за идното производство на вториот SUV модел на Maserati. Прекинот на производството на Punto беше најавено на почетокот на јуни, кога раководството на групацијата […]

ФЕТЕЛ СО 50.ПОБЕДА ВО КАРИЕРАТА: Фетел ја освои Канада за 50 победа во кариерата

 • June 10, 2018
 • Коментари
Себастијан Фетел ја оствари 50. победа во кариерата во Формула 1 и е само четвртиот возач со ова постигнување зад Михаел Шумахер, Луис Хамилтон и Алан Прост. Фетел во Канада стартуваше од пол позицијата откако беше недостижен во вчерашните квалификации. Германецот успеа да триумфира на седмата трка во овогодишниот шампионат и со тоа го прекина […]

СЕГА И „ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ МОТОРИ“: По лимузините, “Кортеж” ќе произведува луксузни мотори

 • May 26, 2018
 • Коментари
Руската компанија “Ростех”, која ја произведен лимузината “Кортеж” во која се вози рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за нова серија на производи – односно луксузни мотори, а се очекува дека првата серија ќе биде претставен на јавноста следната година. Според шефот на компанијата “Ростех” Сергеј Чемезов, веќе ги имаат завршено поединечните тестови, но има […]

НОВ ТЕРЕНЕЦ ОД РУСИЈА: Лада “Нива” 4X4 добива свој наследник?

 • May 26, 2018
 • Коментари
Како што истакна претседателот на групата “АвтоВАЗ”, тестот на времето покажа дека овој модел на”Лада” покажува добри теренски карактеристики, кои однапред ја определуваат понатамошната судбина и производство на споменатиот автомобил. “AvtoVAZ”, сепак, ќе промовира сосема нов SUV, но, во исто време, нема да го прекине производството на теренскиот автомобил Ladа 4X4. Ова тој го изјави […]

(Видео)ВНИМАТЕЛНО СО МОТОРИТЕ: Моторџија загуби контрола и летна во провалија

Се потоплото време го означува и стартот на сезоната на моторџиите, кои за жал се почесто се соочуваат со проблеми на патиштата низ Македонија, што поради несовесни возачи, или пак поради несоодветни услови на патиштата На Јутјуб е поставена снимка од тоа како изгледа возење мотор на необезбедени патишта.

Како да проверите дали е враќана километражата на автомобилот!!!

 • April 12, 2018
 • Коментари
Општо познато е дека има начин да се врати километражата на возилата, но има и паметни луѓе кои знаат да ја проверат километражата според многубројните сензори на современите возила.
Страница 1 од 612345 » ...Последно »