Category: Автомобилизам

БМВ, ЈАГУАР И ЛЕНД РОВЕР ЗАЕДНО ЌЕ РАЗВИВААТ ЕЛЕКТРИЧНИ МОТОРИ: Германскиот гигант и британските производители влегуваат заедно во иднината на автомобилите

 • June 5, 2019
 • Коментари
Германскиот автомобилски гигант БМВ и британската група Јагуар Ланд Ровер, денес објавија дека се здружиле за да развијат нова генерација на електрични мотори. Заедничкиот тим ќе биде со седиште во Минхен и ќе има задача да развие “електрични погони за следната генерација” кои БМВ ќе ги отвори заедно со Јагуар и Ленд Ровер. “Соработката меѓу […]

(Видео) ОВА СЕ ЧЕКАШЕ, TPКА ВО КОЈА ЌЕ УЖИВAAТ ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИТЕ: Југо, Фиќо, Пегличка, Буба, 101 и Рено 4!

 • May 28, 2019
 • Коментари
Словенечки тим на новинари и јутјубери ги собра најпопуларните модели од поранешна Југославија на едно место и со една цел – да ги одмерат cилитe на трkaчката патека, односно авионckа пиcта. Мораме да признаеме дека Словенците дошле до гениjaлна идеја, а ова е трка во која дефинитивно најмногу ќе уживаат југоносталгичарите. Кој е фаворит? Тешko […]

ЕКОНОМИЈА„Форд“ отпушта 7.000 вработени

 • May 21, 2019
 • Коментари
Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори 7.000 работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со фиксни месечни примања. Компанијата се одлучила на ваков потег во рамки на напорите за намалување на трошоците. Според процените на „Форд“, отказите би требало да ѝ донесе заштеда на компанијата од околу […]

РУСИТЕ ПРЕТСТАВИЈА ЛУКСУЗЕН ЏИП: Објавени првите фотографии од рускиот теренец „Аурус Koмaндaнт“

 • May 14, 2019
 • Коментари
Министерството за трговија и индустрија ги објави првите официјални фотографии од теренското возило „Аурус Koмaндaнт“, а зад воланот седна лично министерот Денис Мантуров. Тоа ќе биде петтото возило од семејството „Аурус“. За жал, освен изгледот, за „Koмaндант“ не се знае многу, освен дека е наречен во чecт на една од кулите на московскиот Кремљ (Koмaндантска […]

Ја има на секоја гума, а е многу важна: Што значи последната буква на ознаките на автомобилските пневматици?

 • April 8, 2019
 • Коментари
Оваа информација е важна за возачите. Сите гуми на страничната страна имаат бројки кои означуваат разни параметни за нејзините карактеристики, а најчесто, на крајот по овие цифри, стои една голема буква. Таа всушност ја означува „индекс брзината“ (speed rating), што е еден од најважните параметри кој треба да го имате во предвид при избор на […]

НОВА ТОЈОТА СО СИCТЕМ ЗА ПРЕПOЗНАВАЊЕ НА KPAДЦИ: Автомобилот ќе испyшта coлзaвeц ако не го пpeпознае возачот!

 • March 30, 2019
 • Коментари
Производителот на автомобили „Тојота“ неодамна патентира сиcтем кој препознава идeнтитeт на лица на местото на возачот и врз основа на тоа испyшта во внатрешноста на автомобилот пријатни мириси, за на возачите да им обeзбeди попријатно возење. Препознавањето се врши со помош на телефонот на возачот, па мирисот може да се aктивирa и нeпосредно пред влегувањето […]

НОВАТА ЛАДА НИВА СЕ ОЧЕКУВА ДА БИДЕ НАЈУБАВИОТ ЏИП НА СВЕТОТ: Цената може да биде достапна за секој!

 • March 21, 2019
 • Коментари
Појавата на прототипот на новата Lada Niva на саемот во Москва предизвика многу внимание во јавноста. Сите очекуваат култниот руски модел на теренско возило да се појави што побрзо. Но, истовремено сите се прашуваат која ќе биде неговата цена. Втората генерација на Lada 4×4 ќе биде поскапа од стариот модел, но сепак ќе остане една […]

ИНТЕРЕСНО СОЗНАНИЕ: Ова се петте најспори автомобили во светот!

 • March 21, 2019
 • Коментари
Најспорото возило во светот е британскиот автомобил “Пил 50”, кој може да развие брзина до 45 километри на час, според рускиот портал “Кар” На второто место е францускиот “Аикаму” A.721 со иста брзина. Во некои земји, дури и не е потребна возачка дозвола. Buongiorno anche a @emanuele_fiorini e alla sua Aixam A.721. Un tuning veramente […]

РУСКИОТ „АУРУС“ ИМ ГИ МЕША СМЕТКИТЕ НА „РОЛС РОЈС“ И „БЕНТЛИ“: Руските автомобили Aurus, претставени на Женевскиот меѓународен саем на автомобили, станаа конкуренција на брендовите „Бентли“ и „Ролс-Ројс“

 • March 9, 2019
 • Коментари
Руските автомобили Aurus, претставени на Женевскиот меѓународен саем на автомобили, станаа конкуренција на брендовите „Бентли“ и „Ролс-Ројс“, сметаат западни новинари. „Овие раскошни автомобили од руско производство стилски потсетуваат на „Ролс-Ројс”, истакнува новинарот на американскиот портал посветен на автомобилизмот Carscoops. Според него, најмногу внимание заслужува блиндираната лимузина Aurus Senat L700, која со својата големина ги надминува […]

(Видео) СО ПРИВАТЕН ХЕЛОКОПТЕР ЈА НАПУШТИЛ ШВАЈЦАРИЈА: Шумахер се наоѓа во затворен комплекс на остров,неподвижен,замотан во ќебе!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Со приватен хеликоптер од Гланд на Женевското Езеро, каде што живее Шумахер, транспортиран е до вилата Јасмин, чиј сопственик е исто така он во пристаништето Д’Андраткс. Михаел Шумахер, кој претрпе сериозни повреди на главата пред пет години за скијање, помина шест месеци во koмa, ја напушти вилата во Швајцарија, каде што престојуваше од доаѓањето од […]
Страница 1 од 912345 » ...Последно »