Category: Актуелно

УЧК СО ЗАКАНА ЗА НОВ КОНФЛИКТ ВО МАКЕДОНИЈА: Терористот Абедин Зимбери ќе се враќа во планина ако пропаднел референдумот

 • August 13, 2018
 • Коментари
Ќе реагираат ли ОЈО и МВР на повиците за отворен конфликт на Абедин Зумбери, поранешен пратеник и командант на ОНА во 2001? На својот ФБ профил, со наслов „Реципроцитет на меѓуетничко почитување“, Зумбери пишува дека Албанците нема веќе да го трпат непочитувањетоа од Македонците и порачува дека нивниот пат кон ЕУ и НАТО ќе продолжи […]

И КОНДУРИТЕ ДА МУ ГИ ИЗГЛАНЦА: Бугарскиот претседател вели дека извинување на Фејсбук не е доволно, бара Заев да му се извини официјално!

 • August 12, 2018
 • Коментари
Румен Радев, претседателот на Бугарија, изјави дека тоа што го напишал македонскиот премиер Зоран Заев на Фејсбук не било извинување како што тврдат бугарските медиуми. – Вие слушнавте да име извинување?. Јас не слушнав. Тоа на Фејсбук не е извинување. Тој (Заев) посочи дека се работи за грешка, но не ги коригира мислите. Не може […]

УНИШТУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА НА 31 СТРАНИЦА: Охридски и Преспански Договор

 • August 12, 2018
 • Коментари
Македонија денес одбележува 17 години од Рамковниот договор кој требаше да стави крај на крвавиот воен конфликт од 2001 година кој траеше една година, но впрочем само ги продлабочи проблемите помеѓу Македонците и Албанците. Рамковниот договор го замени заедничкиот живот помеѓу сограѓаните од албанска и македонска етничка припадност со нова кованица, нов термин ,,соживот”, термин […]

КАРЛ БИЛТ СО НОВО СЦЕНАРИО: Ако Србите и Албанците направат договор, ќе исчезнат Македонија и Албанија

 • August 11, 2018
 • Коментари
Се додека нема нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина, нерешеното косовско прашање ќе ги ограничи потенцијалите на двете страни и стабилноста во регионот, оценува бившиот шведски премиер Карл Билт и истакнува дека „затоа идејата за нова поделба на територија одново е акутелна“ – Дискретно, српските и албанските политички лидери ја истражуваат можноста да се […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ВЛАДАТА: Ќе си лежи Горан Сугаревски – градел пат без тендер, проект и ревизија, доби кривична

 • August 11, 2018
 • Коментари
Кривична пријава е достсавена до ОЈО против министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Скопје и Гајур Кадриу директор на Македонија пат Скопје. Пријавата е доставена до Основното Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција од страна на непознат подносител, пишува Нетпрес.мк Според објаснувањето во кривичната […]

(Видео)ЗАВЕТ ЗА НОВА ЕНЕРГИЈА: Мицкоски од Струмица тргна на патот по кој одеа петте струмички студенти кои беа ѕверски убиени поради идејата за независна Македонија!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов се петте млади животи кои што од тоа време сонува за Европска Македонија. Македонија која што ќе биде независна и самостојна. Македонија која што ќе биде горда. Македонија која што ќе биде исправена а не понижена и омаловажена. Годините потоа ќе сведочат за нивниот активизам, но и за нивното […]

АЛЕКСАНДАР ПАНДОВ СО ОСТРА КРИТИКА: Како што доликува на една политичка џукела и шарлатан, Заев им се извинуваше на Бугарите за Илинденското востание!

 • August 10, 2018
 • Коментари
Аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил, остро го искритикува извинувањето кое Зоран Заев го испрати до Бојко Борисов, откако овој му замери затоа што неговиот македонски колега Илинденското востание го нарече „Македонско“   После изјава на Заев, Илинденското востание е македонско, недела дена во Бугарија ликов е главна тема и буквално не постои политичар […]

УБИЕЦОТ НА АЛМИР, ЧЛЕН НА СДСМ: Таткото на убиецот на малиот Алмир член на СДСМ, и близок пријател на градоначалникот на Куманово!

 • August 10, 2018
 • Коментари
Четиригодишниот Алмир Алиу од Куманово пред неколку години на нечовечки начин беше убиен од страна на Бобан Илиќ, додека ова е документирано и со видеа. Новинарот, Аријан Керими, објави фотографија на која пишува: “Дали ви е јасно? Таткото на убиецот, монструмот и терорист Бобан Илиќ”. Така, откривајќи дека таткото на Илиќ е член на СДСМ […]

ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА „СПЕЦИЈАЛНА ВОЈНА“: Што се случува пред одлучувачката битка на 30.септември!

 • August 9, 2018
 • Коментари
На референдумското прашање „дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“, позитивно би одговориле 41.5% од испитаниците, додека против би биле 35.1%, покажуваат резултатите од истражувањата на јавното мислење кои за Македонскиот центар за меѓународна соработка ги спровела агенцијата „М Проспект“ Според овие резултати, 66.4% […]

СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ НА СЛОБОДА: По 18 часа, Јакимовски излезе на слобода – одземен му е пасошот!

 • August 8, 2018
 • Коментари
Лидерот на Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ и екс-градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски по 18 часа, попладнево беше пуштен со одредена мерка на претпазливост на барање на обвинителството   Јакимовски се заблагодари на коректниот однос на полицијата, и посочи дека од она што го барале за време на претресот во неговата куќа нашле […]
Страница 1 од 59112345 » 102030...Последно »