Category: Арсенал

„БЛЕК ХОК“ ПОВТОРНО ПАДНА: Зошто рускиот Ми-17 во Авганистан се поефикасни од американските “црни јастреби”

 • June 16, 2018
 • Коментари
Американскиот хеликоптер УХ-60 “Црн јастреб”, со кој Вашингтон почна да го снабдува вооружените сили на Авганистан, во замена за руски хеликоптери Ми-17, се помалку ефикасни и многу повеќе комплекс за одржување, според порталот “Драјв”, повикувајќи се на извештај од страна на Државниот инспекторат на Министерството за одбрана. Имено, како што се покажа, транзицијата кон американските […]

ЕРДОГАН НУДИ ВОЕНО-ТЕХНИЧКА СОРАБОТКА СО РУСИЈА: Турскиот премиер Ердоган му понуди на Путин заедничко производство на новата генерација ракетни системи С-500

 • June 15, 2018
 • Коментари
Турција се залага за создавање на нов ракетен одбранбен систем како дел од нејзините тековни напори за подобрување на одбранбените стратешки воени способности на државата. Анкара со нетрпение го очекува заедничкото производство на новиот генерациски систем за воздушна и ракетна одбрана С-500 со Русија, рече претседателот Реџеп Тајип. “Го контактирав претседателот Путин со предлог за […]

ПУТИН НЕ БЛЕФИРА: Американските медиуми го анализираа најновото оружје на Руската Федерација

 • June 11, 2018
 • Коментари
Русија не прави блефира кога зборува за своето најново оружје и неговите способности, пишува “Нешнл Интерес”, повикувајќи се на воените експерти. Списанието ги нарекува најновите модели на оружје, оружје на “Судниот ден”. Како што пишува американскиот веснил, не е изненадување што Русија има ново оружје. Воениот експерт Павел Подвиг вели дека поголемиот дел од моделите […]

КАКО, АКО НЕ „БАЛКАН“: Руската армија добива најнов автоматски ракетен фрлач – “Балкан”

 • June 6, 2018
 • Коментари
Руските вооружени сили започна со тестирање на најновите автоматски фрлач на гранати “Балкан”, изјави Јуриј Набоков, директор на “Прибор”, компанија која произведуваат овие оружја. Како што рече, сепак нема конкретни рокови ако ова ново оружје треба да биде вклучено во арсеналот на руската армија. “Почнавме со тестирање. Сакавме да го пуштиме “Балкан” во масовно производство […]

ИНДИЈА ТЕСТИРАШЕ НОВА РАКЕТА: „Агни V“ е новата ракета на индиската армија способна за нуклеарен удар

 • June 3, 2018
 • Коментари
Индија успешно го спроведе тестирањето на нуклеарната балистичка ракета “Агни-V” изутринва од лансирната рампа (ИТР) на островот Абдул Калам, објави Одиша Сан Тајмс. Ракетата беше лансирана околу 9:50 часот по локално време (04:20 GMT), објави весникот “Одиши Сан Тајмс”. Лансирањето доаѓа само неколку недели по прославата на 20-годишнината од нуклеарниот тест Похрах, кога земјата изврши […]

РУСИЈА ТЕСТИРАШЕ НОВА РАКЕТА: Русија ја тестираше најновата ракета С-8 ОФП” Бронебојшчик”

 • May 28, 2018
 • Коментари
Тестирањето на најновата авициона ракета S-8 ОФП” Бронебојшчик” ќе биде завршено до крајот на годинава, изјави за новинарите Владимир Лепин, генерален менаџер на Групацијата Техмаш. “Да, сакаме да го завршиме проектот и да започнеме со испорака до армијата, ако сé е успешно завршено”, рече генералниот менаџер, нагласувајќи дека ракетата” Бронебојшчик” целосно ги потврдила своите карактеристики. […]

“АПОКАЛИПТИЧНА МАШИНА”: Новото руско оружје добива нуклеарна боева глава!

 • May 17, 2018
 • Коментари
За време на своето обраќање до руското Федерално собрание во март, претседателот Владимир Путин го промовираше најновото оружје, вклучувајќи го и подводното беспилотно возило Посејдон (Статус-6). Рускиот најмодерен морски систем Посејдон (Статус-6) се очекува да биде опремен со торпеда кои ќе содржат нуклеарни боеви глави, објавија руските медиуми. Цитирајќи неименуван извор во руското Министерство за […]

СИРИЈА ГО ИЗВАДИ ТАЈНИОТ РАКЕТЕН СИСТЕМ „ГОЛАН-1000“: Сириската армија го покажа тајниот ракетен систем Голан-1000

 • May 15, 2018
 • Коментари
Изграден врз шасија на T-72, новиот ракетен систем веќе е ставен во употреба со 4-тата оружена дивизија на сириската армија и учествуваше во нејзините противтерористички операции низ целата земја. Се претпоставува дека “Голан-1000” се повикува на окупираната од Израел Голанска висорамнина, новиот ракетен систем носи три масивни проектили од 500 милиметри, од кои секој е […]

(Видео)РУСИЈА ЌЕ ПРОИЗВЕДЕ НОВ ХЕЛИКОПТЕР: Нов руски хеликоптер Ми-38Т на небото до крајот на годината

 • May 11, 2018
 • Коментари
Новиот руски военo-десантен хеликоптер Ми-38T ќе биде тестиран во мај, соопштуваат од фабриката во Казан за производство на хеликоптери. Според наводите, хеликоптер се произведува по наредбата на Министерството за одбрана на Русија. По тестирањето, фабриката во Казан ќе започне масовно да го произведува, а првиот хеликоптер треба да биде испорачан за употреба на крајот на […]

ОД НИВ ТРЕПЕРАТ НЕПРИЈАТЕЛИТЕ: Хиперсоничните ракети „Кинжал“ прелетаа над Црвениот плоштад во Москва

 • May 9, 2018
 • Коментари
Хиперсоничната ракета „Кинжал“ е наменета за борба против најголемите површински бродови кои прстенесто се бранети со голем број противвоздушни борбени средства. Неа не можат да ја уловат ни противничките ракети, ни противничките авиони. Од неа едноставно нема одбрана и како таква претставува нерешлив „ребус“ во евентуален судир со конвенционални борбени средства. На крајот на големата […]
Страница 1 од 1212345 » 10...Последно »