Category: Балкан

ТЕНЗИИ ПОМЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО: Србија уапси двајца војници на Косовската армија на линијата на разграничување!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека српската полиција на преминот Јариње ги уапсила членовите на Косовските безбедносни сили Ален и Анел Ујкановиќ. Харадинај напиша на Фејсбук дека апсењето на Ујкановиќ е неприфатливо и побара итно ослободување. Во пресрет на нехумани притисоци и прогон против припадниците на КБС на немнозинските заедници, денеска на преминот на државната […]

(Видео)СО БРОД ТРГНАА НА ПРОТЕСТ: Грците се упатуваат кон Атина – брод полн демонстранти тргна од Крит!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Опремени со грчки знамиња и симболи на грчка „Македонија“ и мачки од островот кои ќе им прават друштво на протестот, група на островјани од Крит од пристаништето во Ханија со брод тргнаа кон Атина за утрешниот протест на плоштадот Синтагма, каде ќе се протестира против Преспанскиот договор Демонстрантите кои се противат на договорот од Преспа, […]

ДОГОВРОТ ОД ПРЕСПА, CMPTHA ПPECУДA ЗА ЦИПРАС: 66% од Грците се против Преспанскиот договор – Мицотакис апсолутен победник на следните избори!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Скок во рејтингот на грчката опозиција за сериозни 8.9 процентни поени е забележан на последната анкета објавена во грчките медиуми. Анкетата е спроведена од рејтинг агенцијата „Марк“ по нарачка на „Прото-тема“ Според анкетата, 66% од Грците се против Договорот од Преспа, додека 67.4% повикуваат на предвремени парламентарни избори, да се одржат во мај оваа година. […]

НАЈАВЕНИ МАСОВНИ ПРОТЕСТИ: Народот ќе го раскине договорот од Преспа, ако Грчкиот парламент го ратификува!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Централниот комитет на „Еноси Кентрон“ ги повика пратениците во грчкиот парламент да го отрфлат Преспанскиот договор, повикувајќи ги да излезат помеѓу народот кој утре ќе протестира во Атина „Времето за историска одговорност ги стигна и 300-те членови на парламентот. Грчкиот парламент е пред ратификација на репресивниот договор од Преспа. Централниот комитет бара за последен пат […]

МОЈОТ ДЕДО ПРОЛЕА KPB ВО САЧИШТА: Мицотакис од Крит порача дека нема да дозволи Преспанскиот договор да заживее бидејќи тоа би значело предавство на борбата на неговиот дедо!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Лидерот на „Нова Демократија“ Кириос Мицотакис од Крит денес порача дека тој и неговата партија нема да дозволат Договорот од Преспа да заживее, бидејќи според него тоа значело предавање на грчките интереси Претседателот на „Нова Демократија“ денес беше во посета на Крит, каде што беше дочекан со овации од локалните жители. „Ќе се соочиме со […]

TEНЗИИ НА НЕБОТО НАД ЕГЕЈСКОТО МОРЕ: Турски воени авиони извеле oпacни маневри на неколку метри до грчки воен хеликоптер!

 • January 19, 2019
 • Коментари
За малку бил избегнат поголем инцидент на небото над Егејското море, откако Турски воени авион Ф-16 ја отежнувале операцијата на грчкиот воен хеликоптер „Супер Пума“ кој бил испратен на cпacувaчкa oпepaциja     Како што пишува „милитари.гр“, грчкиот воен хеликоптер полетал откако во базата пристигнал сигнал за пoмoш во околината на Фармаконици, во врска со […]

КАРАНИЦА ПОМЕЃУ ХАШИМ ТАЧИ И РАМУШ ХАРАДИНАЈ: Косовскиот политички врв се судри за тоа кој повеќе треба да ги слуша „советите“ од САД!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Косовскиот претседател Хашим Тачи денес побара од косовската влада да го почитува советот на САД во врска со неодамна воведените такси за производи од Србија и Босна и Херцеговина Тој вели дека американските совети не треба да му штетат на Косово, туку да го зајакнат. „Актуелните случувања и некои активности на институциите, американската влада ги […]

ЈЕЛЕНА ОБЈАВИ ФОТОГРАФИИ ОД БОЛНИЦАТА:Ова беше пред три дена, сега сум подготвена да се вратам

 • January 19, 2019
 • Коментари
Поранешната тенисерка Јелена Докиќ е примена во болница пред три дена, поради воcпаление нa белите дробови. – Последните три дена ги поминав во болница. Обично не ставам вакви работи на социјалните мрежи, но објавив за да видите дека сите гламурозни работи на Инстаграм не се реалност и не ја покажуваат вистинската слика за тоа што […]

ШТО ИМ НУДЕЛ МИЛОШЕВИЌ НА САД: Пред бомбардирањето нудел влез на СР Југославија во НАТО и автономија за Косово

 • January 19, 2019
 • Коментари
На почетокот на март во 1999 година, само еден месец пред бомбаpдирањето на Србија, Слободан Милошевиќ преку својот генерал во Пентагон испратил последна понуда за да ги спречи воздушните напади. Но, челниците на САД и на НАТО не биле премногу заинтересирани и сликовито објасниле дека „возот веќе тргнал од станицата“, пишува „Република.рс“. Во понудата Милошевиќ нудел […]

(видео) ДАЧИЌ МУ ПЕЕШЕ НА ПУТИН: Видео од изедбата на Каљинка од страна на српскиот министер за надворешни

 • January 19, 2019
 • Коментари
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ му приреди свечен ручек на Владимир Путин, на кој присуствувале повеќе од 100 функционери. Покрај големиот број на претставници од двете земји, на церемонијата присуствувале и јавни личности како Емир Кустурица, Милош Биковиќ и други. Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ не ја пропуштил можноста и за време […]
Страница 1 од 16412345 » 102030...Последно »