Category: Бизнис

Лозарите аплицираат за добивање еден денар по килограм предадено грозје во регистрирани винарски визби

 • November 9, 2018
 • Коментари
Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес неделава почна аплицирањето на лозарите од велешкиот поширок регион за добивање субвенција, 1 денар по килограм за предадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“, исклучиво во регистрирани Винарски визби. Велес, 9 ноември 2018 (МИА) – Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство […]

ЗАРАБОТКА ПРЕКУ 5.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Еве што е потребно за одгледување на оваа билка

 • September 11, 2018
 • Коментари
Станува збор за одгледување на боровинки. Иако заработката е голема, нивното одгледување не е баш така едноставно. Боровинките се осетливи на многу фактори. Осетливи се на земјиштето, квалитетот на водата и бара подигнување на мали ридчиња. Секако, потребно е и наводнување. Одгледувањето на ова овошје може да ви донесе дури 5.000 евра месечно. Ако добро […]

УТРЕ НОВА ЦЕНА НА ГОРИВАТА

 • August 6, 2018
 • Коментари
Регуларно по две недели утре ќе ќе ја соопшти новата цена на горивата во Македонија. Со минатата одлука поевтинија бензините за денар. Со новата одлука, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалија за 1 денар во однос на цените утврдени со Одлуката од […]

ВЛАДАТА СЕ НАЛУТИ:Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

 • July 20, 2018
 • Коментари
Македонија и официјално, со допис до ЦЕФТА, ЕУ и Владата на Косово, побара повлекување на времената  одлука за зголемување на царините за увозното овошје и зеленчук. Ако Косово не ја повлече одлуката, Владата на Република Македонија ќе преземе мерки за заштита на домашното производство, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Според МЗШВ, владите на […]

Паднаа „Виса“ и „Мастеркард“

 • June 1, 2018
 • Коментари
Падна платежниот систем на Виса и Мастеркард во Велика Британија и ширум Европа, поради што се оневозможени финансиските трансакции со тие платежни картички. Британските медиуми јавуваат дека од компаниите соопштиле дека ги испитуваат причините за прекинот и дека работат на тоа што побрзо да најдат решение. Супермаркети, барови и ресторани во Британија не се во […]

„Дојче Банка“ на свој клиент му префрлиле 28 милијарди евра – по грешка!

 • April 21, 2018
 • Коментари
Грешката се случила на 16-ти март кога „Дојче Банка“ ја реализирала трансакцијата на сметката на клириншката куќа „Еурекс“ која што станала побогата за „само“ 28 милијарди евра. Од „Дојче Банка“ потврдија дека по грешка, во рамките на рутинска трансакција на пари, префрлиле 28 милијарди евра на сметката на клириншката куќа „Еурекс“, а станува збор за […]

БАНКИТЕ СТРАВУВААТ: Amazon воведува банкарски услуги!?

 • March 12, 2018
 • Коментари
Според релултатите добиени од едно истражување кое неодамна беше спроведено од Bain&Co, можно е гигантот Amazon за 5 години да има 70 милиони корисници на финансиски услуги. Концептот Amazon bank наскоро би можел да прерасне во банкарски гигант, доколку Amazon склучи договор за партнерство со американски банки со кои преговара во моментов. Во почетниот план […]

КРИВИЧНА ПРИЈАВА: Сопственик на хотел затаил 4 милиони денари данок

 • March 9, 2018
 • Коментари
Сопственик на струшки хотел е осомничен дека затаил данок од околу 4 милиони денари, информираше МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава за даночно затајување против осомничениот К.Ш.(58) од струшкото село Ложани.   За истото дело приајвена е и фирмата ТДУТУ „Шуми-81“ Струга ДООЕЛ село Калишта. Инспектори од Управата за јавни приходи […]

НЕЈАСНО:Што се случува со биткоините во случај на смрт на сопственикот?

 • February 28, 2018
 • Коментари
Момче во Колорадо одеднаш починало и остави на своето семејство да го сортира целиот негов имот. Меѓутоа, никој не знаеше дека тој со години инвестирал во биткоини, кои во 2013 вределе 13 долари, а денес околу 9.500 долари. Неговите најблиски требало да наследат право мало богатство – но само ако го лоцираат биткоинот и пронајдат […]
Страница 1 од 812345 » ...Последно »