Category: Временска Прогноза

Од утре невреме со пороен дожд, од сабота температура до 37 степени

 • August 13, 2018
 • Коментари
Локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, но и натаму со многу високи тепмператути, најавува од утре попладне УХМР. Утринските темпеартури ќе бидат од 11 до 21 степен, а дневните од 27 до 37 степени. Најтопло ќе биде во сабота, со температура од 30 до 37 степени. УВ индексот ќе биде 8.

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: За викендот следи вистински пекол!

 • August 9, 2018
 • Коментари
Времето во сабота ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер, со максимална температура до 36 степени. Во недела времето ќе биде претежно синчево и топло со слаб северен ветер, со максимална температура до 36 степени. Додека во понеделник ќе биде сончево и топло со максимална температура до 37 степени.

ТОПЛОТЕН БРАН НИЗ ЕВРОПА: До неверојатни 47 степени целзиусови во Европа!

 • August 7, 2018
 • Коментари
Европа се соочува со топлотeн бран, а метеоролозите најавуваат дека во наредните денови, може да „падне“ температурниот рекорд, јави Би-Би-Си. Тековниот европски рекорд е 48 степени Целзиусови, измерени во Атина во јули 1977 година. Прогнозата за јужна Шпанија и Португалија за петок и сабота е 47 степени Целзиусови. Медиумите во Европа објавуваат фотографии од намалени […]

ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Што не очекува наредните денови?

 • August 4, 2018
 • Коментари
Oд денеска се очекува промена на времето во земјата, така што ќе имаме сонце и драстичен скок на температурите. Најтопло денеска ќе биде во Дојран каде температурата ќе биде 33 степени. Утре таму температурите ќе бидат 34 степени. Во понеделник ќе имаме сончево време со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен […]

ПОРОЕН ДОЖД ВО МКЕДОНИЈА: Овие градови ќе бидат зафатени од невреме

 • August 3, 2018
 • Коментари
оследните информации од УХМР говорат дека во моментов нестабилно време со пороен дожд, чести грмежи и засилен ветер е претежно на југозападот, а особено поинтензивно е во северните делови од Пелагонија. Движењето е претежно од североисток. Со поројни врнежи од дожд и грмежи со засилен ветер ќе бидат зафатени делови од Прилеп, Крушево, Битола и […]

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силно невреме се приближува кон Скопје, носи пороен дожд, грмежи и силен ветер!

 • August 1, 2018
 • Коментари
Од УХМР известуваат дека нестабилна облачност се развива на северот од скопската котлина и се движи кон градското подрачје. Се најавува дека за многу брзо време ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

ФЛОРИЈАН ЌЕ ЈА ПОКАЖЕ СИЛАТА ОСОБЕНО ВО ЧЕТВРТОК И ВО ПЕТОК: На некои места се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог со што може да дојде и до локални поројни поплави

 • August 1, 2018
 • Коментари
ФЛОРИЈАН особено силата ќе ја покаже во четврток и во петок кога времето во државава ќе биде променливо и нестабилно на многу места со повремен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот додека локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места за време на овие два дена се очекува да наврнат над 30 л/м2 […]

НЕВРЕМЕТО ВЕЌЕ БЕСНЕЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА: За попладнево најавени дожд и грмежи во неколку градови низ државата!

 • July 29, 2018
 • Коментари
Започна невремето, во неколку градови низ Македонија беснее попладнево, проследено со грмежи и врнежи. Од понеделник продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе бидат околу или помалку под просечните за овој период од годината.  

Сончево и топло со температури до 34 степени

 • July 28, 2018
 • Коментари
Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе се движи од 24 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 20, а дневната ќе […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: „Флоријан“ ги покажа забите

 • July 27, 2018
 • Коментари
Силно невреме во моментов го зафаќа Скопје. Дождот попратен со грмежи и засилен ветер во форма на невреме се движи од западниот дел на Македонија кон Скопје. Силно невреме го зафати и Миладиновци, како и Петровец во околината на главниот град. Вчера, беше поплавена населбата Ѓорче Петров. Инаку денеска голем дел од Босна и Херцеговина […]
Страница 1 од 7612345 » 102030...Последно »