Category: Европа

ОФИЦИЈАЛЕН ПАРИЗ ПРОТИВ ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ: И името го сменивме, и пак ништо од ЕУ!

 • June 21, 2018
 • Коментари
Иако во нацрт заклучоците останува стартот на преговори на ЕУ со Македонија во јуни, битката не е извојувана, информираат дипломатски извори во Брисел за МИА. Расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ продолжуваат, а Франција и натаму се противи тоа да се случи […]

ВИШЕГРАДСКАТА ГРУПА ЌЕ ГО БЛОКИРА САМИТОТ НА ЕУ: Вишеградската група ќе го бојкотира мини-самитот на ЕУ за миграција во недела

 • June 21, 2018
 • Коментари
Четирите земји од Вишеградската група – Унгарија, Полска, Словачка и Чешка – најавија дека нема да учествуваат на вонредниот мини-самит свикан од страна на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, посветен на проблемите со миграциските прашања во ЕУ. Премиерите на четирите земји порачаа дека мини-самитот нема легитимитет и дека организацијата на самитите му припаѓа […]

АВСТРИЈА ГО ПРЕВЗЕМА ПРЕТСЕДАВАЊЕТО СО ЕУ: Во фокусот развивање на односите помеѓу ЕУ и Русија од јули

 • June 21, 2018
 • Коментари
Австрија за време на претседавањето со ЕУ ќе работи на развојот на односите со Русија, како и со еден од клучните играчи во сферата на безбедноста и стабилноста во Европа, според програмата на австриската Влада. Како што стои во програмата, за време на мандатот, Австрија ќе организира серија состаноци на министрите за надворешни работи на […]

УНГАРИЈА ГО УСВОИ ЗАКОНОТ ” СТОП СОРОС”: Невладините кои ќе им помагаат на мигрантите ќе бидат кривично гонети- еве какви ќе бидат казните !

 • June 21, 2018
 • Коментари
Унгарскиот парламент денес го усвои пакет-законот под назив “Стоп Сорос” со кој кривично ќе се гонат невладините организации кои ќе им помагаат на мигрантите. Премиерот Виктор Орбан по победата на парламентарните избори вети дека ќе предложи таков закон и си стоеше на зборот. Законот во парламетот е изгласан со 160 гласови “За” и 18 “Против”. […]

(Видео)КАКО СИ ПОМИНА НАСИЛНАТА ПОЛИЦИЈА ВО УКРАИНА: Немири во центарот на Киев, повредени десет полицајци

 • June 19, 2018
 • Коментари
Најмалку 11 лица беа повредени за време на судирот пред зградата на Врховниот суд во Киев, според порталот “Укринформ”, соопштил официјален претставник на Министерството за внатрешни работи на Украина, Андреј Антон Герашченко. “Осум полицајци добија лични повреди, од кои шест биле хоспитализирани. Тројца цивили беа повредени, додека двајца беа хоспитализирани “, рече Герашченко. Рударите кои […]

АВСТРИЈА ЌЕ ГО БЛОКИРА ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-ЦИПРАС: Британските медиуми пренесуваат дека Австрија ќе го „саботира“ Договорот за промена на името во ЕУ

 • June 18, 2018
 • Коментари
Австрија се закани дека ќе го саботира тешко договорениот Договор со Грција за промена на името, освен ако Европската Унија не ги прекине разговорите за членство со Турција, во последниот знак на длабоки поделби во блокот што се разгоре поради несогласувањето околу миграцијата, пишува британски Телеграф. Грција и Македонија презедоа голем чекор кон затворање на […]

ЦИПРАС ,,ПРЕЖИВЕА“:Грчкиот парламент не и изгласа недоверба на владата на Ципрас

 • June 16, 2018
 • Коментари
Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Гласаа вкупно 280 од 300 пратеници, а единствено Димитрос Каменос од Независни Грци имаше спротивна линија од партијата и не ја поддржа владата. Кажаното „да“ од Димитрис Каменос беше дочекано со […]

СПРЕЧЕН ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ГЕРМАНИЈА: Спречен терористички напад со токсичен агенс во Келн вели германската разузнавачка служба

 • June 15, 2018
 • Коментари
Германските власти веројатно спречија терористички напад со употреба на токсична супстанција во градот Келн, изјави Ханс Георг Масен, шеф на германската Федерална служба , домашна разузнавачка агенција. “Врз основа на постојните податоци, постои голема веројатност дека терористичкиот напад во Келн е спречен”, изјави Масен за весникот “Рајнланд Пост”. Според весникот, полицијата пронашла високо токсична супстанца […]

Пратеникот од Златна зора што повика на воен пуч, избришан од партијата

 • June 15, 2018
 • Коментари
Со одлука на лидерот на Златна Зора, Никос Михалољакос и со согласност од пратеничката група, пратеникот Константинос Барбарусис е избришан од партијата поради неговиот став изнесен од собраниската говорница кога ја повика војската да ги уапси Ципрас, Каменос и Павлопулос. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на партијата коментира дека изјавата на […]

ЗЛАТНА ЗОРА ГИ ОТСТРАНИЈА ОД ПАРЛАМЕНТОТ: Од говорница повикаа да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот

 • June 15, 2018
 • Коментари
Да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот, повика пратеник од Златна зора Константинос Барбарусис за време на денешната расправа во грчкиот парламент, додека по барање на претседателот на парламентот и со согласност од останатите партии, Златна зора нема да учествува во останатиот дел […]
Страница 1 од 8012345 » 102030...Последно »