Category: Економија

КАКО ВО ДЕВЕДЕСЕТИТЕ: Младите веќе нема да имаат ниту излез од државата, Визер ги оптимизира летовите

 • August 13, 2018
 • Коментари
Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона. – Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги […]

КАЈ СТЕЧАЈЦИТЕ ДОЦНИ „ЖИВОТОТ“: Штипските стечајци бараат итно да се донесат најавените законски измени

 • August 13, 2018
 • Коментари
Штипските стечајци кои добија негативни решенија за добивање на месечен паричен надоместок денеска повторно се собраа. На состанокот во општинската зграда беа информирани за законските измени, со кои ќе бидат опфатени и тие да добиваат стечаен надоместок. Речиси 180 стечајци имаат негативни решенија со образложение дека самите ги напуштиле работните места во фирмите кои работеле. […]

ДАЛИ СВЕСНО СЕ ТРУЕ НАРОДОТ: Свињи се товат на депонија пред да завршат во месарниците

 • August 13, 2018
 • Коментари
Никој од надлежните инспекторати ниту еднаш досега не презел ништо за да го оневозможи одгледувањето животни наменети за човечка исхрана на една ваква депонија. Покрај тоните ѓубре, екипата на ТВ21 при посетата на депонијата „Мегленци“, сместена среде Пелагонија, била пречекана и од десетина свињи. Од соговорниците дознале дека најмалку двапати годишно педесетина свињи се пуштаат кај депонијата […]

„ВИЗЕР“ ГИ УКИНУВА ЛЕТОВИТЕ: Министерот Сугарески најави нов тендер за авиокомпанија

 • August 13, 2018
 • Коментари
Новиот јавен повик за субвенционирање на нискобуџетски авиокомпании ќе биде објавен деновиве, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, одговарајќи на новинарско прашање поврзано со укинувањето на неколку авиолинии од страна на „Визер“ која беше единствено пријавена компанија на тендерот што го поништи Владата. – Минатата недела беше поништена постапката во делот на нискобуџетните компании бидејќи имаше пристигнато една […]

ВЛАДАТА НА ЗАЕВ САКА ДА ПРАВИ БИЗНИС СО ДРУГА КОМПАНИЈА-ВИЗЕР ВОЗВРАЌА: Ги укинува летовите од Скопје до Барселона и Ваксјо како и од Охрид до Лондон

 • August 13, 2018
 • Коментари
„Виз ер“ ја прекинува продажбата на билетите за две дестинации од Македонија, само осум дена откако Министерството за транспорт и врски ја прекина постапката за избор на авиокомпанија за субвенционирање, а на кој единствен понудувач беше оваа унгарска нискобуџетна компанија. Од денеска не може да се закажува лет од Скопје до Барселона, подоцна од 26 […]

РАФАЈЛОВСКИ:Секој кој прима девизи на сметка од роднини од странство ќе биде „сомнителен“ за државата

 • August 13, 2018
 • Коментари
Консултантот Горан Рафајловски за Сител вели дека со новите законски измени со кој Управата за јавни приходи ќе може кога сака да ги проверува банкарските сметки на граѓаните, истите ќе бидат „сомнителни“ за државата при секое примање на подарок во девизи од страна на нивни роднини што работат и живеат во развиените земји во странство. […]

СЕ УКИНУВА „БАНКАРСКАТА ТАЈНА“: Заев и СДСМ ќе имаат непречен преглед и контрола над вашите средства на трансакциска, во депозит како и приливите од странство

 • August 11, 2018
 • Коментари
Управата за јавни приходи ќе ги проверува платежните банкарски трансакции на граѓаните и фирмите барем еднаш месечно.. Со тоа се укинува банкарската тајна, а УЈП ќе може непречено и постојано “да упаѓа“ во сметките на банкарските клиенти. – Нема да има службена злоупотреба од нашите вработени и не постојат банкарски тајни, според законот кај нас. […]

И СЛИВИТЕ ЗАВРШИЈА НА БУНИШТЕ: По доматите, зелката, праските, бостанот и сливите завршија на буниште – земјоделците револтирани

 • August 11, 2018
 • Коментари
Сливарите од радовишко – струмичкиот регион го изразија својот револт поради немањето откуп на модрата слива. Вчерашната средба со претставници од министерството на која не добиле никакво ветување ги принуди со трактори да го блокираат регионалниот пат Радовиш – Струмица. Велат, ова е единствен начин за да го свртат вниманието на надлежните, објави Алфа. Наместо […]

ШАРМ ДИПЛОМАТИЈАТА НА ДИМИТРОВ И ЗАЕВ: Вратени три пратки овошје од Русија поради заразеност од инсекти од друг вид!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Русија ни вратила три пратки со праски поради заразеност од инсекти од друг вид, а ниту една пратка не е вратена поради заразеност со монилија, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Портпаролката на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Соња Трпчевска-Јанковска, на денешната прес-конференција, во однос на најавената забран од Русија за увоз […]

ОТКАКО ЗАЕВ ГИ НАРУШИ ОДНОСИТЕ: Русија најави забрана за увоз на праски од Македонија!

 • August 10, 2018
 • Коментари
Русија најави од 15 август да воведе забрана за привремен увоз на некои коскести плодови од Србија и Македонија поради загриженоста за безбедноста, соопшти рускиот регулатор за безбедност на храна, пренесува Ројтерс. Летово од Македонија во Русија беа извезени три милиони килограми праски, а оттаму поради соменж дека се заразени се вратени 120 илјади килограми. […]
Страница 1 од 7312345 » 102030...Последно »