Category: Занимливости

Меган Маркл ги советува домаќинките: Гответе со моите трикови

 • October 20, 2018
 • Коментари
Освен што е идна мајка, сопруга на принц, модна икона, Меган Маркл е специјалист и по кулинарство. Неодамна, таа ја издаде својата прва книга со рецепти насловена: „Заедно, нашата заедничка книга со рецепти“. Инспирација и биле жените од Муслиманскиот центар за културно наследство Al Manaar. Во книгата, освен кулинарски тајни има и приказни за групата […]

МАЈЧИНА МОЛИТВА: Овие зборови секоја мајка треба да ги знае за добро на своите деца

 • October 19, 2018
 • Коментари
Со овие зборови треба да се молите за своите деца: Господе, бессмртен, од кого излегува добро и благослов, целосно се молам за децата кои ми ги подари за јас да ги родам. Чувај ги во својата милост и светост, за твоето име да биде славно и во нив. Дајте ми трпение и моќ, да ги […]

ЖИВОТОТ НА МЛАДИТЕ ВО СТУДЕНТСКИ ДОМ: Вторник и петок во диското, кафе и шеќер се позајмува од згоден сосед…

 • October 19, 2018
 • Коментари
Најубавите моменти од студентскиот живот можат да бидат деновите поминати во студентските домови. Ако не сте живееле во студентски дом, сигурно барем сте слушнале муабети за него. Цимери со различни карактери, гледање на фудбал во ходникот, делење на бањата, јадење во друштво…Тие дружења со новозапознаените луѓе, искуството што се стекнува таму да се осамостоиш како […]

ВО РУСИЈА ГОДИШНО ПО 5 НОВИ МИЛИЈАРДЕРИ: Колку милијардери има во Русија

 • October 19, 2018
 • Коментари
Според годишниот извештај на банката Credit Suisse, во Русија бројот на милијардери во долари порасна за пет од минатата година и сега ги има 74 милијардери. Според последниот извештај, 10 отсто од најбогатите жители поседуваат 82 отсто од богатството во Русија. Во Русија постои поголема концентрација на богатството помеѓу најбогатите отколку што тоа е случај […]

ДАЛИ НОСТРАДАМУС ГИ ПРЕДВИДЕЛ АКТУЕЛНИТЕ СЛУЧУВАЊА ВО МАКЕДОНИЈА: Еден непрокопсан човек кратко ќе владее со Македонија и ќе проба да ја уништи, но народот ќе ја спаси

 • October 19, 2018
 • Коментари
Нистрадамус бил најголемиот јасновидец на сите Времиња, во соите книги многупати ја споменува и Македонија. Нострадамус во едно од своите поглавија ќе напише: Во модерното време кратко во Македонија ќе владее еден непрокопсан владетел кој ќе проба да го уништи името на Македонија и Македонците воопшто само за да им учини добро на други владетели. […]

Чипсот и WC шолјата имаат нешто заедничко поради што никогаш повеќе нема да сакате да го јадете

 • October 19, 2018
 • Коментари
Чипсот за прв пат се појави во 1853 година кога готвачот Џорџ Крум постојано се нервирал од клиентите кои постојано му ги враќале пржените компири, бидејќи биле премногу дебело исечени. Во својот бес, Крум го исече компирот тенко како лист го испржил и така несвесно стана креатор на чипсот каков што денес го познаваме. Многу […]

Одличен рецепт за зафатените домаќинки – вкусен ручек за 30 минути

 • October 19, 2018
 • Коментари
Потребни состојки: 450 g мелено мисиркино месо 1 изматено јајце ¼ чаша лебни трошки 1 лажица Ворчестер сос 1 чешне лук 1 лажица сушен босилек ¾ лажица оригано ½ лажица сол ¼ лажица црн пипер 110 g моцарела сирење, исечкано на мали коцки ½ чаша рендано/ситно сецкано моцарела сирење 3 чаши маринара сос Начин на […]

КАША ПОПАРА ЗА ПАЗАРОТ НА ТРУД: Барам доктор на науки, плата 5 илјади денари

 • October 19, 2018
 • Коментари
Компаниите и бизнисот се жалат дека недостатуваат квалитетни кадри, младите забележуваат дека компаниите не ги ценат нивните компетенции, странците констатираат дека многу учиме, а а малку знаеме и се така во бесконечен круг. „Барам доктор на науки за работа на проект, плата 5 илјади денари“ – ова е еден од огласите кои изминатата недела се […]

Својот нов BMW џип од 70.000 евра го плати со еден тон метални монети

 • October 19, 2018
 • Коментари
Кинез направи вистински хаос во продажниот салот за BMW во кинески Тонгрен кога требаше да го исплати својот нов џип од престижниот германски автомобилски бренд. Тој со камион натоварен со еден тон монети, метални пари пристигнал да си купи нов џип BMW. Вредниот Кинез за купување на нов автомобил BMW чија цена изнесува 480 000 […]

Метаболизмот на 20, 30 и 40 години: Како се менуваат работите?

 • October 19, 2018
 • Коментари
Кога сте биле деца, сте лапнувалле што и да ви дојде на ум без никаква грижа. Растењето, формирањето на коскената структура и постојаната потрошувачка на калории во трчање и скокање ви давала шанса да се препуштите на ненаситност без тоа да влијае негативно на формата. За жал, со годините тоа се менува и мораме да […]
Страница 1 од 11712345 » 102030...Последно »