Category: Здравје

СИМНУВА 80% ОД САЛОТО:Светот полуде по овој рецепт!

 • August 12, 2018
 • Коментари
Потребна ви е само половина чаша вода и две состојки. Напитокот се консумира секое утро, а резултатот е воодушевувачки. Сакате да имате совршен стомак, а притоа да не се откажете од омилената храна?! Има решение и за вас – пробајте го напитокот од само три состојки, кој со секојдневна употреба симнува 80 отсто од салото […]

НЕМА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ, АКУШЕРКИ И ТЕХНИЧАРИ: Лошите плати, лошите услови и незаинтересираноста на власта ги избркаа медицинските сестри од Македонија

 • August 12, 2018
 • Коментари
Ниските плати, лошите услови за работа, брзата квалификација во сестра со отворањето на многу средни медицински школи и недостиг на јасно определени компетенции се клучни за намалување на бројот на медицински сестри во јавното здравство кои заминуваат во странство или во приватните болници кај нас. Појавата на суфицитарен кадар ја доведува во прашање и безбедноста […]

НАПИТОК КОЈ ДЕЛУВА: Со само три состојки исфрлете камен од бубрегот за шест дена!

 • August 11, 2018
 • Коментари
На природен начин, за само шест дена исфрлете го камнот од бубрезите но и остатоците од песок. Еден човек на социјалните мрежи го сподели своето искуство со овој рецепт: “Јас го исфрлив каменот од бубрегот малку поголем од зрно пченица”. Состојки: 100мл сок од лимон 100мл маслиново масло ( екстра девствено) 100мл пиво Сите состојки […]

ДИЈАБЕТИЧАРИТЕ КАКО ГРАЃАНИ ОД ТРЕТ РЕД: Инсулин пред истек на рокот се дели на болни од дијабетес!

 • August 10, 2018
 • Коментари
На првата прес конференција која како ново назначен министер за здравство ја оддржа Венко Филипче зборуваше токму за инсулинот, дека нема инсулинска криза и оти нема никаков проблем со лекот, а само неколку месеци подоцна, истиот тој лек го дели пред истек на рокот во септември. Вчера, инсулини со рок на траење до 9-ти месец […]

ТОПЛОТЕН БРАН, И КАКО ДА СЕ СПРАВИТЕ СО НЕГО: Може пиво, но не повеќе од две – пет совети за успешно справување со најавените горештини!

 • August 9, 2018
 • Коментари
Со топлотниот бран од Јапонија до Шпанија и од Алжир до Калифорнија сите имаат многу совети како да се разладиме. Еве пет кои ги пренесува Би-Би-Си: 1. Доста течности. Топли или ладни? Внесувајте многу течности за време на летните горештини. Важно е телото да биде хидринрано за да ги заштитиме бубрезите. Дебатата настанува околу тоа […]

ДОЈРАНЧАНЕЦ ГО ПРОНАЈДЕ ЛЕКОТ ЗА ДИЈАБЕТЕС?: Цела Македонија го бара чајот од маслинки на Ангел Попов кој лекува дијабетес

 • August 9, 2018
 • Коментари
Луѓе од цела Македонија го бараат домашниот чај од маслинки за кој Ангел Попов од Дојран вели дека го излечил дијабетесот. Откако „Женски магазин“ ја објави приказната за тезгата на дојранскиот кеј на чичко Ангел, на која се продаваат лековити чаеви и производи од маслинки, неговиот син, Бранко, вели дека телефонот не престанал да му ѕвони, а […]

ВНИМАВАЈТЕ:Ви продаваат мелено пилешко, а пишуваат дека е телешко месо

 • August 8, 2018
 • Коментари
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во маркети низ Македонија открила мелено месо за ќебапи и плескавици со пилешко кое било декларирано како свинско, говедско или мешано (говедско и свинско). Месото е повлечено од продажба, а операторите со храна се парично казнети – со по 5.000 евра како правен субјект, односно со по 1.700 евра […]

ВИДЕО: Слабејте со 30-минутен денс кардио тренинг кој обединува бокс и балет

 • August 6, 2018
 • Коментари
Топењето калории може да биде забавно. Танцувачкиот тренинг на Марисол и Зиба, кои стојат зад „MaZi Dance Fitness“ ќе ви ја донесе посакуваната фигура без да почувствувате здодевност. 30-минутниот тренинг кој тие го снимија во соработка со PopSugar обединува техники од балетот со движења типични за боксот. Започнете да се потите веднаш:

Во Србија откриени лекови помешани со цемент

 • August 6, 2018
 • Коментари
Во Србија се откриени лекови за циркулација и проблеми со срцето, вијагра и цитостатици помешани со цемент, но и крема за обувки кои претставуваат голема опасност доколку истите стигнат до рацете на  пациентите. Според царинските службеници, лани биле запленети  се 100 000 фалсификувани  лекови. Фалсификатите  во Србија најчесто доаѓаат од територијата на Косово и од […]

„Последна минута“ диета пред одење на одмор: До 5 килограми за 5 дена

 • August 5, 2018
 • Коментари
Оваа диета овозможува губење на 2 до 5 килограми за 5 дена или 10 до 15 килограми за 15 дена. Предноста е во тоа што нема чувство на слабост и изнемоштеност затоа што се внесуваат доволно витамини и минерали. Диетата се повторува три пати по пет дена или помалку доколку немате потреба од губење на […]
Страница 1 од 6012345 » 102030...Последно »