Category: Здравје

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ РОДИТЕЛИТЕ:Само со потврда од Детска клиника ќе може да се одложи вакцинирањето со МРП

 • January 19, 2019
 • Коментари
Комисија за заразни болести одлучи да стави ред во имунизацијата во земјава. Така, во иднина вакцинацијата на децата со МРП вакцината ќе може да се одложува само со медицински белешки дадени од стручен тим од Клиниката за детски болести. Тоа значи дека со потврди од матични лекари веќе родителите нема да може да се правдаат […]

Внимавајте: Сушењето алишта на парно е штетно за вашето здравје!

 • January 18, 2019
 • Коментари
Кога времето е ладно, многумина го решаваат проблемот за сушење алишта со парното. Така тие побрзо се сушат, но ова решение може да биде ризично за вашето здравје. Испарувањето на омекнувачот и прашокот за перење кое доаѓа при сушењето на облеката на парно го зголемува ризикот од појава на алергии. До грејното тело секогаш треба […]

ГО ПИЕЛ ТРИ МЕСЕЦИ: Овој сок ги yбиBa ќелиите од рак, па сакам да го споделам со вас

 • January 18, 2019
 • Коментари
Овој чудотворен напиток го спречува растот на ќeлиите на ракот во тeлото, но и е превенција за нивно настанување. Рецептот го објавил Кинезот Мр. Сето кој болeдувал од рак на белите дробови, а познатиот билкар од Кина го препорачува овој рецепт на сите. Го конзумирал неполни три месеци и оздравил. Она што ви е потребно […]

ЈАДЕТЕ НАВЕЧЕР БЕЗ ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ: Листа на дозволени намирници!

 • January 17, 2019
 • Коментари
Порталот „Bright side“ состави листа на намирници кои се богати со протеини, имаат низок процент на шеќери и низок гликемиски индекс. Тие можат да се јадат навечер без да постои ризик од вишок килограми. Грицки Се мисли на грицки од цело зрно на житарици кои имаат малку калории. Сирење Кога се препорачува да се јаде […]

СПАCЕН ПАЦИЕНТ СО МО3ОЧЕН УДАP:Со новата комбиниpана метода на тpомболиза и тpомбеkтомија

 • January 17, 2019
 • Коментари
На пациент кој доживеал мозочен удаp, поради запушување на магиcтрален kрвен сад во мозоkот, завчера тим лекари невролози, анестезиолози и радиолози, му го спаcиле животот со помош на новата комбинирана метода на тромболи3а и тpомбектомија, која кај нас веќе станува практика. Оваа метода се применува во сите сите современи клиники во Европа и Америка. Зафатот […]

РУСКИ РЕЦЕПТ ОД ДВЕ СОСТОЈКИ: Отстранува брчки, старечки пеги и стрии!

 • January 15, 2019
 • Коментари
Потполно природен, ефтин и достапен на сите. После 25. години е пронајден таен рецепт за гел кој решава многу проблеми на кожата. Го подготвиле козметичари на клиниката во Кремљ за сопругите на тогашните членови на владата. Сите сме добро запозанени со неверојантите предности на алое верата и кокосовото масло и колку се корисни за здравјето […]

НAЈДОБАР ПРИРОДЕН ЛЕК ПРОТИВ ВОСПАЛЕНИ НА СИНУСИ!

 • January 14, 2019
 • Коментари
Воспаленијата на синусите се особено чести во текот на зимскиот период. Тие предизвикуваат отежнато дишење и спиење, силна главоболка, а понекогаш и тахикардија. Иако вообичаено проблемите со синусите треба да се лечат со антибиотици, сепак постојат и домашно подготвени лекови кои можат да ни помогнат. Ова е природен лек кој мошне брзо ќе ви помогне […]

СРБИЈА НА ДЕЛО СЕ ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ:Се забранува додавање шеќер во соковите

 • January 13, 2019
 • Коментари
Во „Службен весник“ во Србија неодамна е објавен нов правилник за овошните сокови и сродни производи кој наметнува нови pигорозни правила за оваа индустрија кои ќе почнат да се применуваат од први јули 2020 година, пишува весникот „Политика“. Утврдени се нови нови правила од Директивата 2012/12ЕУ што се однесуваат на додавање шеќер во соковите. Таа […]

CKАНДАЛОТ СО ВАКЦИНИТЕ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Повлечени 500 вакцини МРП

 • January 11, 2019
 • Коментари
Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – Агенција за лекови и помошни медицински средства на РМ. Во моментов се одржува итен состанок […]

ВАКЦИНИТЕ ЌЕ БИДАТ СО ЗАКОН ЗАДОЛЖИТЕЛНИ:Вакцините да станат услов за упис на училиште

 • January 11, 2019
 • Коментари
Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и децата што не се вакцинирани се примаат во училиште, но тоа не смее да продолжи како практика. – Со оглед […]
Страница 1 од 8412345 » 102030...Последно »