Category: Интервју

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ИНФОМАКС, ВЕДНАШ ПО ИЗЛЕГУВАЊЕТО НА СЛОБОДА: Јакимовски за целата драма која се случуваше во изминатите два дена

  • August 8, 2018
  • Коментари
Имав сознанија, уште изутрината дека е напишано решението за мое приведување. Тоа и се случи – рече Јакимовски, веднаш по излегувањто од Кривичниот суд во ексклузивно кратко интервју за Инфомакс.мк       Како што изјави лидерот на ГРОМ, тој и неговата партија остануваат на ставот за бојкот, без разлика на притисоците. Тој, како што […]

(Видео)АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ ЗА „РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА“: Владата на СДСМ сака да ги изманипулира граѓаните, тоа нема да го дозволиме!

  • July 29, 2018
  • Коментари
Како вие лично ќе се однесувате кон референдумот, ќе гласате „За“, ќе гласате „Против“ или ќе бојкотирате? Па уште не е закажан (референдумот), многу е битно да видиме какво ќе е прашањето и каков ќе е референдумот, која ќе е категоријата и соодветно на тоа да се донесат оценките. Во моментов што и да кажам […]

ИНТЕРВЈУ СО ШЕФОТ НА ОПОЗИЦИЈАТА: Заев и СДСМ повторно влегуваат во црниот дел на Македонската историја

Политичкиот терор станува основа на делување на власта на СДСМ. Картелот на власта ги држи полугите, додека во позадина се одвива колективен грабеж кој е полош и од транзицијата. Ќе ги поразиме, со труд и план. Имаме план за да ја извадиме државата од криза и да ја вратиме на здрави основи, вели во интервју […]

„МОНСТРУМ“ МУ СЕ ВРАЌА НА ЗАЕВ КАКО БУМЕРАНГ: Случајот „Монструм“е пример како може да се помине границата кога се тргува со чувствата на луѓето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Курир вели дека единственото што мора да се направи во сркса со случајот „Монструм“ е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. – Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Ова е црн пример како може да се помине […]

ВЕЌЕ СЕ БРОЈАТ МИЛИЈАРДИТЕ: Кој највеќе заработи од нападот на Сирија?

Американците со овие напади ја развиваат воената индустрија. Ако немате полигон за тестирање на оружјето, да трошите стари средства, да испробуате нови, не можете да одите напред. Од ова се профитира повеќекратко. Тоа се мери во милијарди долари, оценува Борис Мандиќ, претседател на Здружението на суперсонични пилоти за „Спутник“ Што значат прецизни напади на мети […]

ИНТЕРВЈУ СО ДРАГИ ИВАНОВ: Студира на Беркли, прави музика за светски ѕвезди и ниже академски награди

  • April 14, 2018
  • Коментари
Многу наши млади ја градат својата кариера на успешни професионалци надвор од Македонија. Драги Иванов е еден од нив, кој заврши две насоки на Berklee College of Music (Колеџ за Музика Беркли во Бостон), електронска продукција и соунд дизајн и музичка продукција и инженерство. Успешно заврши пет годишна програма во четири, и беше награден со […]

ИНТЕРВЈУ НА ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ се наоѓа во процес на реорганизација!

Граѓаните се изневерени од Владата, нема ниту подобар живот, ниту подобар стандард, вели во интервју за Независен весник лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Господине Мицкоски, помина еден месец откако седнавте на водечкото столче во ВМРО-ДПМНЕ. Во каква кондиција ја затекнавте партијата, односно што ви остави претходникот Никола Груевски како наследство? – ВМРО-ДПМНЕ ја затекнав во […]

ТИМОНИЕ ЗА АПСЕЊАТА НА ПРАТЕНИЦИ: Ваква работа не би можел ниту да замислам во Франиција!

Мислам дека притворањето на пратениците без претходно да им се одземе имунитетот е грешка. И мислам дека тоа не беше ни посакувано од највисоките власти во државата. И со сета почит кон судската власт, ми се чини дека тие треба да се водат во постапките со чувство на одговорност, зашто така се дава слика на […]

ИНТЕРВЈУ СО СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Кога граѓаните одбраа дете за градоначалник, сега ќе си го слушаат како плаче!

Господине Јакимовски, новиот градоначалник Богоев по речиси двомесечно молчење излезе со обвинување кон вас? – Не ме ни чуди. Тој не може да се снајде во градоначалничката работа, нема искуство и знаење. Не излегол на улица, не прима странки, ги работи истите проекти што јас сум ги работел дури и некои што одамна јас ги […]

Интервју со Горан Ангелов, претседател на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“

Порталот Баркод.мк направи кратко интервју со претседателот на МПЗ „Андон Лазов Јанев – Ќосето“ од Велес, Горан Ангелов. Интервјуто ви го пренесуваме во целост   Barkod.mk: Како ја оценувате актуелната политичка состојба во Р.М ? Моменталната политичка ситуација во Македонија ја оценувам како нестабилна,наметната,насилна со многу притисоци во сите пори на општеството. Barkod.mk:Дали очекувавте ваков […]
Страница 1 од 41234 »