Category: Колумни

АПАСИЕВ СО ЛЕКЦИЈА ПО ДРЖАВНОСТ: Прашањето е лукаво, манипулативно и сугестивно!

 • August 13, 2018
 • Коментари
Собраниската Одлука за распишување на референдумот за планираната и наметната промена на уставното име на Република Македонија не е во склад со конституционалниот концепт на народен, т.е. граѓански суверенитет и дозволува неприфатливо мешање во иманентно внатрешните работи на Републиката, оти во јавното право нема повнатрешно прашање од прашањето за уставот на една суверена држава. Предмет […]

КОЛУМНА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: А народот, го заборавивте?

 • August 11, 2018
 • Коментари
Повеќе од извесно е дека најдоцна со претседателски избори догодина ќе дојде и до промена на власта во државата. Тоа им е јасно на сите. На странците кои ќе сакаат да се ослободат од баласт на ваков кловн каков што сега имаат за партнер. На СДС функционерите на кои како што им се смалува времето […]

МИЛЕНКО ДО КОНТРОЛИРАНАТА ,,ОПОЗИЦИЈА”: Не знам кое копче го стистнав, но ги боли

 • August 10, 2018
 • Коментари
Навистина појма немам на кое копче стиснав, ама дефинитивно сум погодил некое кое многу боли! Пред да продолжам со пишувањево, да повторам: #бојкотирам е сенародна и непартиска иницијатива која на 30-ти септеври ќе успее. Секое присвојување од разно-разни партиички и лидерчиња само и наштетува на таа патриотска иницијатива. На темава, Сум стиснал некое дугме. И, […]

КОЛУМНА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Smart Ass(es)

 • August 10, 2018
 • Коментари
Ако има нешто што може максимално да ме изиритира, тоа се типови што се прават smart ass. По нашки тоа не е така вулгарно и би се превело како “паметњаковичи“. Особено е иритирачки кога таков (такви) smart ass-овци се во политиката. Тоа се луѓе што те гледаат во очи и те лажат, се лутат кога […]

КОЛУМНА НА СОТИР КОСТОВ: Кој и како известуваше од Мечкин Камен?(втор дел)

 • August 9, 2018
 • Коментари
Кој и како известуваше од Мечкин Камен?(втор дел) Слободните, независните и цивилните новинари/колумнисти од салто морале, до салто мортале, на патот кон пеколот, при известувањето од Мечкин Камен Ајде да видиме кој како известуваше за прославата за Илинден на Мечкин Камен . ‘’Независниот весник’’, кој лежи на грчки капитал, пренесува дека се случила најсрамна прослава […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Морон

 • August 8, 2018
 • Коментари
Знаете што е демократија, одговорност, правна држава? Кога за пропусти за јавна набавка која се случила во 2012.година додека сум бил член на СДСМ и пропустот го направиле членови на СДСМ, истражните органи да дојдат истата таа 2012.година. Реваншизам е кога тие што биле должни да ја земат банкарската гаранција или да ја активираат, денес […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Ќе правиме ајвар!

 • August 6, 2018
 • Коментари
Режимот продолжува со репресиите и сеењето на страв помеѓу граѓаните. Овој пат кривични пријави против учесниците на прославата на Мечкин Камен. На кого друг ако не да му се истурат на сопствениот народ, и тоа на патриотите. Па нормално е предавник, да сака да казни патриот. Не може предавник со предавник да се казнува. Што […]

СОТИР КОСТОВ: Што се случуваше на Мечкин Камен? (прв дел)

 • August 6, 2018
 • Коментари
Македонски алманах 2018 Во име на вистината: Да ги разобличиме лагите на политичките Дон Жуани и медиумските Минхаузени Илинден, Господово лето 2018та година. На Мечкин Камен зборува Претседателот на Република Македонија, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов. Претседателот зборува за важноста на Илинденската епопеја и Крушевската Република, тој духовен вруток и двигател и историски мит, но и […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Љубов ли е ова или геноцид!

 • August 3, 2018
 • Коментари
Седесињата заедно со Бејли успеале да излобираат во Американскиот сенат. Лобирањето е за нивна поддршка, а заплашување кон нас. Имено, двајца сенатори предлагаат резолуција која ќе ја изгласа сенатот за тоа кој е против договорот со Грција ќе биде прогласен за про-руски активист. Браво! Само така продолжете, уште повеќе ќе го изиритирате народот. А, зошто? […]

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Лајна!

 • August 2, 2018
 • Коментари
„Историјата! Лајна!!! Неа ќе ја пишуваат некои дебелогазовци!“ – ова му го вели Питу Гули во црквата вечерта спорти битката на Мечкин Камен на претседателот на републиката Никола Карев, затоа што Карев го одвраќа да не оди на Мечкин Камен туку сите да се повлечат, сфаќајќи дека се предадени. А, знаете ли од кого се […]
Страница 1 од 4012345 » 102030...Последно »