Category: Култура

„Македонско село“ стави клуч на врата: Ги открија причините за таквата одлука

 • October 18, 2018
 • Коментари
Македонско село“ од денеска се затвора. Компанијата „Тинекс“, која беше првиот концесионер на комплексот од неговото отворање во 2016 година, вчера информираше дека нема економска исплатливост и дека комплексот во континуитет работел со загуби. македонско село „И покрај нашите напори, инвестиции и надеж за беспрекорно функционирање на комплексот ‘Македонско село’, кој е единствен од таков […]

Објавен конкурсот за избор на најдобра поема „Григор Прличев“ за 2018 година

 • October 17, 2018
 • Коментари
Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид го распиша годинашниот конкурс за најдобра поема што традиционално се објавува во знак на сеќавање на ликот и делото на големиот охридски поет и преродбеник. Според пропозициите на конкурсот, пријавувањето на авторски трудови ќе трае заклучно со 16 ноември, со досега необјавени поеми на слободно избрана тема. – […]

СЕ ОГЛАСИ ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ:Денес се одржа рочиште во врска со филмот „Ругање со Христос“

 • October 10, 2018
 • Коментари
По однос на текстовите објавени во одредени медиуми дека судијата го прифатила барањето на директорот на фестивалот „Кине Нова“, како и дека судијата не донела никаква одлука во врска со емитувањето на филмот. Имено, Основниот суд Скопје II Скопје, во врска со постапката за дозволување на привремена мерка по предметот ВПП2-250/18, а по предлог на […]

„РУГАЊЕ НА ХРИСТА“ СЕПАК ЌЕ СЕ ЕМИТУВА: Основниот суд одлучи да се симне цензурата на филмот на Јани Бојаџи

 • October 9, 2018
 • Коментари
И покрај тоа што Државниот правобранител пред два дена го повлече барањето, Основниот суд Скопје 2 денес сепак одржа седница за емитувањето на филмот “Ругање со Христа” на режисерот Јани Бојаџи. Судот одлучи да не го цензурира. На судското рочиште присуствуваше само претставникот на здружението “Арт кино” под чија надлежност е емитувањето на филмот. Во […]

ПРОДОЛЖУВА ЛУДИЛОТО: Фестивалот Киненова утре на суд за прикажување на ,,Ругање со Христос“

 • October 8, 2018
 • Коментари
Неверојатен развој на настаните со филмот Ругање на Христос откако денеска директорот на фестивалот КинеНова Небојша Јовановиќ добил покана за на суд според која тој направил кривично дело со прикажување на уметничко дело филмот на Јани Бојаџи. Судењето ќе се случи откако министерот за култура побара, а народниот правобранител прифати да го тужи филмот за […]

ПОЧНУВА НОВАТА СЕЗОНА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ: МОБ стартува со Кармина Бурана

 • September 28, 2018
 • Коментари
Македонската опера и балет вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, која утревечер ќе биде и репризно изведена. Кореографијата и либретото на претставата е на Кан Аслан од Турција, сценографијата на Миодраг Табачки од Србија, костимите за операта ги направи Елена Дончева, а […]

Денови на гравот во Теарце

 • September 22, 2018
 • Коментари
Преку 100 килограми грав и 100 килограми домашна алва ќе се подготвуваат денеска во селото Теарце на манифестацијата 9. Денови на гравот. Со свои вештини ќе се претстават жители,  училишта, културно-уметнички друштва, Најмалиот етнолошки музеј, а ќе биде поставена и изложба на слики. Предвидена е и дебата на тема „Младински перспективи за локален развој“. – Оваа манифестација […]

ПОЧНАА СО ЦЕНЗУРИРАЊЕ НА ФИЛМОВИ: Филмот на Јани Бојаџи повредувал нечии чувства

 • September 2, 2018
 • Коментари
Горјан Тозија, директорот на Агенцијата за филм, инаку познат по аферите со недвижности во Загреб налик на скопски ФИКОМ (еден стан го продал на двајца купувачи) овојпат повторно се впушта во содржинската осуда на филм, чија продукција е комплетно цензурирана. Тозија веќе има уништено неколку започнати проекти, со едноставно објаснување дека имал идеолошки забелешки на […]

МАРТИН ВУЧИЌ НОВ ДИРЕКТОР НА ТАНЕЦ: Понеделник ќе биде неговиот прв работен ден како директор

 • September 1, 2018
 • Коментари
Магистерот по музичка уметност, Мартин Вучиќ, кој во моментов е перкусионист во Македонската филхармонија, ќе биде новиот директор на националниот Ансамбл за песни и игри „Танец“, јавува порталот 7дена.мк. Потписот врз неговата кандидатура е веќе ставен и најверојатно во понеделник и официјално ќе му биде прв работен ден. – Очигледно сите официјално знаат само јас […]

МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА НЕ ЗНАЕ ВО КОЈА ДРЖАВА Е МИНИСТЕР: Повторно “исчезна“ Македонското знаме?

 • August 31, 2018
 • Коментари
На официјалната фотографија што Министерството за култура ја сподели со јавноста откако прими дел од организаторите на Меѓународен фолклорен фестивал „Скупи 2018“ Македонското знаме го нема . Министерот за култура Асаф Адеми денеска оствари кратка средба со претставници на културно-уметничкото друштво „Каршиака“, кое е организатор на фестивалот, на кој учествуваат фолклорни друштва од девет земји: Мексико, Аргентина, […]
Страница 1 од 612345 » ...Последно »