Category: Локално

ГРАЃАНИТЕ РЕВОЛТИРАНИ ЗА ПОКАЧЕНАТА ЦЕНА НА ПАРКИНГОТ ВО КЛИНИКИ МАЈКА ТЕРЕЗА: Ние не сме овде со автомобил од ќеиф, туку од мака

 • January 22, 2019
 • Коментари
Поради загадениот воздух во Скопје, Владата, како и Град Скопје во неделата усвоија итни мерки. Меѓу нив е и покачување на цената на паркингот. Цената на паркингот за 100 проценти се зголеми и на паркингот во рамки на кампусот Клиники Мајка Тереза. Граѓаните револтирано реагираа „па ние не сме овде со автомобил од ќеиф, туку […]

XOPOP ВО БИТОЛА: Погледнете како изгледа битолското шеталиште вечерва!

 • January 21, 2019
 • Коментари
Битолското шеталиште вечерва изгледа како сцена од xopop филм, откако загадувањето повторно почна да достигнува рекордни вредности   Освен тoкcичниoт воздух, запуштеното битолско шеталиште во кое не работат повеќе од половината лампи на уличното осветлување, расфрланите корпи за смет и иcкpшeнитe клупи додаваат на мopничaвaтa слика на омиленото место за прошетка на битолчани „Еве ова […]

ЕМ OTPУEHИ, ЕМ OГPAБEHИ: Граѓаните со здpaвjeтo ја плаќаат цeнaтa за зaгaдeниoт воздух, но и со 100% поскап паркинг!

 • January 21, 2019
 • Коментари
Во време кога Скопје и Битола ја носат тутулата на најзагадените градови во светот, власите не само што не превземаат никакви соодветни мерки за здpaвjeтo на граѓаните, туку и удиpaaт врз џебот на граѓаните. Доказ за ова е мерката која ја спроведоа власите во Скопје за покачување на паркинг цените за цели 100%. Paзoчapaнитe и […]

ГРАД СКОПЈЕ ГИ ЗГОЛЕМУВА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ: Пет отсто повисоки плати, двојно повеќе пари за привремени вработувања

 • January 21, 2019
 • Коментари
За пет отсто повисока плата ќе добива администрацијата во Град Скопје од септември. Со одлуката на градоначалникот Петре Шилегов која треба да ја усвои Советот на Град Скопје на седницата која ќе се одржи в среда, се предвидува зголемување на вредноста на бодот за пресметување на плати на државните службеници од 77,24 денари на 81.10 […]

ГРАД СКОПЈЕ СУБВЕНЦИОНИРА ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ: Нов повик за субвенции за печки на пелети

 • January 21, 2019
 • Коментари
Градот Скопје денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на пелети. Со цел да ги стимулира граѓаните да користат почисто гориво и поквалитетни печки за затоплување на своите домови – печки со повисока енергетска ефикасност и пониски емисии во воздухот, Градот […]

СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА МОМЧЕТО ОД КАВАДАРЦИ ШТО ГО ФАТИ КРСТОТ И ЗА НАВИВАЧКАТА ГРУПА „ЛОЗАРИ“

 • January 21, 2019
 • Коментари
Момчето кое го фати светиот крст и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, во денешната хумана акција собраа повеќе од 81 илјада денари за лекување на Драгана Малкиќ. „Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ, на која и е […]

СТОЈАНОВСКИ: Додека ѓорчевци се гушат од загаденоста на воздухот, Наумовски ужива во локални кафеани

 • January 20, 2019
 • Коментари
Интегрален текст од прес-конференцијата на Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски продолжува со расипничкото трошење на парите на граѓаните, а колку повеќе се расфрла толку помалку е заинтересиран за круцијалните проблеми со кои се соочуваа општината. Клучниот проект на Наумовски во година и половина раководење со општината е зголемување на […]

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ, ОД ДЕНЕС ГРАДСКИОТ ПАРКИНГ ДВОЈНО ПОСКАП: Една од интервентните мерки за намалување на загадувањето е двојно поскапа цена на паркинг услугите во Скопје

 • January 20, 2019
 • Коментари
Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху на прес-конференција соопшти дека е донесена и одлука за прекинување на сите градежни активности на градилиштата што се под надлежност на Град Скопје и ги повика и градоначалниците на скопските општини исто така да ги прекинат градежните активности. Цените на паркирањето на паркиралиштата на Градски паркинг од денеска двојно […]

ОД ДЕНЕС БЕСПЛАТЕН ГРАДСКИ ПРЕВОЗ: Поради загадувањето деновиве јавниот транспорт бесплатен за граѓаните

 • January 20, 2019
 • Коментари
Автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од денеска, 20 јануари, ќе возат бесплатно за граѓаните на Скопје. Одлуката денеска ја донесе Град Скопје и стапува во сила веднаш, а ќе важи до моментот на намалување на загадувањето на воздухот за што јавноста ќе биде дополнително известена. Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху на прес-конференција […]

МЛАДИОТ КАВАДАРЧАНЕЦ СО ЛЕКЦИЈА ПО ХУМАНОСТ: Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за утре организира хуманитарна акција!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од 9:15 часот светиот крст ќе биде поставен на градскиот плоштад во Кавадарци и сите верници ќе можат да го бакнуваат и даруваат. Сите пари ќе бидат донирани за […]
Страница 1 од 17112345 » 102030...Последно »