Category: Македонија

МЕТЈУ ПАЛМЕР ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА: Во понеделник во Македонија пристигнува заменик-помошникот државен секретар на САД

 • October 18, 2018
 • Коментари
Во понеделник во посета на Македонија ќе биде заменик помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер. Како што информираа од американската амбасадата, тој доаѓа за да разговара за поддршката на САД за Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција и важноста да се продолжи со реформската агенда на Македонија. Ќе се состане со […]

НЕЛЕГАЛНО СЕ РУШИ „СКОПСКИ САЕМ“: На местото на „Скопски саем“ ќе се градел „Албански мини град“

 • October 18, 2018
 • Коментари
Се урива објектот на „Скопски Саем”, во текот на целиот ден градежна механизација и работници интензивно работеа на уривање на објектот.   Економски Лидер неофицијално дознава дека советот на Општина Гази Баба, нема издадено дозвола за рушење на албанскиот инвеститор, кој ќе гради нов стамбен комплекс.   Советници од општината, за Лидер брифираат дека никој […]

ЗАГРМЕ РУСИЈА: Западот со сила сака да ја внесе Македонија во НАТО

 • October 18, 2018
 • Коментари
САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат од руското Министерство за надворешни работи, објави ТАСС. – По неуспехот на референдумот на 30 септември, организиран со надеж да се добие сенародно одобрување на грчко-македонското „компромисно решение“, Вашингтон и […]

СКОПЈЕ ПОВТОРНО ЗАГАДЕНО: Граѓаните гневни на неисполнетото ветување на Шилегов

 • October 18, 2018
 • Коментари
И по една година власт на скопскиот градоначалник Петре Шилегов очигледно нема ништо од справувањата со загадувањето во Скопје, а граѓаните се се повеќе револтирани од овој проблем кој допрва следува. Овие денови Скопје повторно е загадено иако грејната сезона се уште не е целосно започната. Во моментов Скопје е загадено, а тоа го покажуваат […]

Собранието донесе одлука за оглас за членови на Антикорупциска

 • October 18, 2018
 • Коментари
Пратениците во рамки на 60. седница за вицегувернери на Народната банка на Македонија беа избрани Емилија Нацевска и Ана Митревска. Беше усвоена одлуката за огласување именување на членови на Државната комисија за спречување на корупцијата, поднесен од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Димовски образложи дека Антикорупциска подолго време е без членови и дека имајќи предвид дека […]

КОНЕЧНО ЌЕ СЕ ФОРМИРА АНТИКОРУПЦИСКА: Собранието донесе одлука за оглас за членови на Антикорупциска комисија

 • October 18, 2018
 • Коментари
Пратениците во рамки на 60. седница за вицегувернери на Народната банка на Македонија беа избрани Емилија Нацевска и Ана Митревска. Беше усвоена одлуката за огласување именување на членови на Државната комисија за спречување на корупцијата, поднесен од Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Димовски образложи дека Антикорупциска подолго време е без членови и дека имајќи предвид дека се […]

ЃОРЧЕВ: За кавки европски вредности зборите кога наполнивте 50 илјади гласови на референдумот?

 • October 18, 2018
 • Коментари
За жал се враќаме во Македонија во ситуацијата во која што институциите воопшто не гледаат проблем. Главната владејачка партија СДСМ и нејзиниот претседател и премиер не гледаат проблем дека имаме избирачки места во кои што имаме 91,95, 96 проценти одзив а во тие села реално 60 проценти од луѓето на избирачкиот список не живеат во […]

ДАЛИ ЛДП И ДОМ ЌЕ ГЛАСААТ ПРОТИВ УСТАВНИ ИЗМЕНИ ЗА ДА ОПСТОЈАТ КАКО ПАРТИИ: Молкот на Поповска и Милевски изненадува

 • October 18, 2018
 • Коментари
Утре во Собранието продолжува расправата за уставните измени, при што се очекува пратениците најпосле да пристапат кон гласање, нешто за што на владиното мнозинство му е потребно двотретинско мнозинство. Се поизвесно е дека власта го нема потребното мнозинство и дека уставните измени нема да го поминат собранискиот филтер. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата јасно го […]

ТИНЕКС ЈА ОБРАЗЛОЖИ ПРИЧИНАТА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД МАКЕДОНСКО СЕЛО: И покрај сите напори и вложувања анализите покажуваа дека работиме со загуба

 • October 18, 2018
 • Коментари
ТИНЕКС-МТ ДООЕЛ Скопје од една страна и Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија од друга страна имаат склучено Договор за јавно приватно партнерство. Согласно цитираниот договор Приватниот партнер има можност да го раскине договорот на сопствено барање кое ќе го достави во писмена форма до Јавниот партнер – изјавија од компанијата за Република, по […]

ВУЧИЌ: Ветувањата од Европа и Заев на Македонците не им беа привлечни, затоа пропадна референдумот

 • October 18, 2018
 • Коментари
По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е нешто опипливо, не само поддршка, туку потребно ни е исполнување на ветувањата од Европа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ на Белградскиот безбедоносен форум. – За жал, очигледно е дека договорот […]
Страница 1 од 1,17412345 » 102030...Последно »