Category: Македонија

ПО ТРИ МИНИСТЕРСКИ ФУНКЦИИ, СТАНА И УГОСТИТЕЛ: Никола Тодоров отвори кафуле во „Капитол Мол“

 • June 21, 2018
 • Коментари
Екс министерот за образование и за здравство, Никола Тодоров заедно со брат му отворија кафуле во трговскиот центар Капитол Мол во населбата Аеродром, објави порталот Фактор. Претходно, екс министерот за здравство откако изврши примопредавање на функцијата отвори адвокатска канцеларија и се повлече од политичките и партиски активности во ВМРО-ДПМНЕ.

СО ДОГОВОРОТ НЕ СЕ ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКА НАЦИЈА: Сеуште не го слушнавме Заев да го демантира Ципрас

 • June 21, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „На патот кон“ на телевизијата Алсат-М истакна дека досега никој не ги демантираше изјавите на премиерот и министерот за надворешни работи на Грција дека не постои македонската нација. -Сега веќе не сме Македонци, туку сме граѓани на Република Северна Македонија и тоа недвосмислено го кажува премиерот […]

ДИМИТРОВ ВЛЕГОЛ ВО ФИЛМ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Димитров наместо да си даде оставка, слушам претседател го викале, нема тоа да помине!

 • June 21, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во неговото гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат М Телевизија, посочи дека министерот за надворешни работи ја најави својата оставка ако пропадне предлогот Илинденска Македонија. -Но еве сега не само што не дава оставка, туку претседател го викале во неговиот кабинет, но тоа нема да им помине, рече Христијан Мицкоски. Тој […]

СЕ ПРОТЕСТИРАШЕ И ДЕНЕС: Со македонски знамиња и песни граѓаните и вечерва на протест

 • June 21, 2018
 • Коментари
Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ратификација на договорот, што беше донесен во средата. За нив договорот е штетен и спротивен на […]

ОБИД ЗА УБИСТВО НА МАКЕДОНИЈА: Сведоштва на повредени демонстранти, сведоштво на уапсениот репортер и анализи на ситуацијата!

 • June 21, 2018
 • Коментари
Сотир Костов, заедно со политичкиот аналитичар и режисер Алесандар Русјаков и лидерот на „Трета“ Љупчо Палески, ја анализираа актуелната ситуација и нападите на полицијата врз народот минатата недела на протестите пред Собранието на Р.Македонија Освен анализи, ќе видите и сведоштва на повредени демонстранти, но и сведоштво на репортерот на „Инфомакс“ кој беше уапсен со цел […]

ВЕЌЕ НЕ НАРЕКУВААТ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА: Коѕијас го направи сефтето на новото име на самит во Родос

 • June 21, 2018
 • Коментари
Толку беше од владините приказни дека со договорот со Грција е заштитен македонскиот идентитет како Македонци. Требаше да поминат само четири дена од неговото потпишување за да станеме Северномакедонци! А, кумот не е никој друг, туку грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас. Како што пренесува државната МИА, тој на конференцијата за стабилност и безбедност, […]

ВЛАДАТА ТРОШИ ПАРИ ЗА КАМПАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Македонци и Албанци, заедно ќе го убедуваат народот да гласа „ЗА“ на референдум!

 • June 21, 2018
 • Коментари
Заедничка голема кампања на коалиција за евроатлантска Македонија, е идејата на владејачките партии за претстојниот референдум за името наесен, ексклузивно дознава Плусинфо од висок владин функционер. Главните владини партнери, премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети овој предлог ќе го стават на маса пред коалициските партнери, партиите од албанскиот политички блок, но и […]

ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ СО ПОРАКА: Со потписот врз овој срамен договор се откажуваме од сè што е македонско, од целата наша историја и од сета наша неизживеана иднина

 • June 21, 2018
 • Коментари
Неброени се жртвите кои македонскиот народ ги положил во многувековната борба за слобода и независност на нашата татковина Македонија, ова го вели во својата колумна објавена на Фејсбук страната „Повардарска епархија“, Митрополит Повардарски Агатангел. -Речиси и да не постои македонско семејство, кое како скапоцено семејно богатство, по пат на предание, не го чува споменот за […]

(Видео)БИЛ НИКОЛОВСКИ ИСЧИТИ „ПЛОЧКИ“ СО ПЕТАР АРСОВСКИ: Газење на меѓународна сцена со факти и аргументи!

 • June 21, 2018
 • Коментари
Македонскиот аналитичар Петар Арсовски и претседателот на Македонското меѓународно движење на човекови права беа дел од телевизиското гостување на англискиот сервис на Турската телевизија. Арсовски сигурно зажалил за настапот во емисијата, погледнете.  

И СТУДЕНТИТЕ СЕ ПРИКЛУЧУВААТ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Или ќе победиме и ќе опстанеме, или ќе изумреме ние, со нашите неродени, внуци и правнуци.

 • June 21, 2018
 • Коментари
Ние студентите нема да дозволиме промена на нашето име и идентитет и по секоја цена ќе го одбраниме нашето име Македонија и ќе останеме Македонци. Ние не сме „граѓани на Северна Македонија”, ниту пак нашата татковина се вика северна провинција, се вели во прогласот на Млади за Македонија за протестот што го најавуваат за 23 […]
Страница 1 од 90912345 » 102030...Последно »