Category: Образование

Почнува летниот распуст

  • June 8, 2018
  • Коментари
За околу 270 000 средношколци и основци, од кои околу 20 000 првачиња, денеска е последниот училишен ден и почеток на летниот распуст. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во прва година средно образование за учебната 2018/2019 година. На 18-ти и 19 јуни е првото пријавување во јавните средни училишта, а второто пријавување во јунскиот […]

РУЧЕК КАКО ПОМИЈА ЗА СТОКА: Студентите во „Стив Наумов“ ужаснати од условите, студенскиот пленум не смее да реагира

  • May 30, 2018
  • Коментари
Вистински хаос се случува во студентските домови, а директорот и новата власт не сакаат да слушнат ниту да ги видат проблеите на студентите. Уште помалку за состојбата се загрижени т.н. „студентски пленуми“ кои во изминатите две години, додека СДСМ беше опозиција беа исклучително активни, речиси ексклузивно по нарачка на тогашната опозиција   Ручек како помија […]

ВО МНР ПОВИКАНИ ТУРСКИ ДИПЛОМАТИ : Турската амбасдорка ги нарече учениците во училиштата на „Јахја Кемал“ потенцијални терористи

По реакциите што во јавноста ги предизвика изјавата на турската амбасадорка, денеска во МНР се одржала средба со претставници на Амбасадата на Турција, предводени од заменик шефот на мисијата, Мурат Сумер. На средбата било изразено незадоволство поради неодамнешната неодмерена изјава на Амбасадорот на Република Турција во Македонија Тулин Кара, поврзано со класификацијата на учениците во […]

МАКЕДОНЕЦ, СТУДЕНТ НА ГОДИНАТА ВО РУСИЈА: Кирил Тодороски oд Прилеп прогласен за Студент на годината во Русија

Прилепчанецот Кирил Тодороски (22) е студент на Академијата за ветеринарна медицина во Русија (Казан), веќе трета година. Тој е прогласен за „Студент на годината“ (2017),во конкуренција од 786 кандидати. Во моментов е ангажиран во две организации: Лигата на студенти и Асоцијацијата на странски студенти во Казан. Работата со студентите, помошта што им ја дава организацијата […]

НОВИ ОТПУШТАЊА: Воспитувачки од градинка во Чаир останаа без работа

Две воспитувачки од градинката „Снежана“ во Чаир останаа без работа, објави телевизија Алфа. Родителите и дечињата од групите Пчелки и Букетче  денеска се собраа пред општината Чаир. Со вознемирување и солзи во очите пред камерите зборуваа за проблемот со кој се соочуваат, тие гласно говореа дека не сакаат воспитувачките Стојне и Ратка да бидат избркани и […]

МОН го објави конкуресот за запишување во средните училишта за учебната 2018/2019

  • March 31, 2018
  • Коментари
Министерството за образование и наука денеска го објави конкурсот за запишување ученици во јавните средните училишта за учебната 2018/2019 година во Република Македонија. Со конкурсот за запишување ученици во средното образование во учебната 2018/2019 година е утврдена можноста за запишување ученици според наставните планови и програми за: гимназиско образование, стручно образование (техничко образование – четиригодишно […]

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ ГИ ОДЗЕМА ИНГЕРЕНЦИИТЕ И НА ДРУГИ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ:Од Алијансата на Албанците обвинуваат дека ингеренциите намерно се одземени од Таравари

Министерството за образование и наука донесе одлука да му бидат одземени ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои може да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието, објави Телма. Како што информираат од Телма, овие градоначалници неправилно разрешувале директори на училишта […]

СОНК:Поради политички причини наставници немаат земено плата, најава за радикални синдикални мерки

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) изразува голема загриженост во врска со неможноста на вработените во детските градинки, основите и средните училишта во неколку општини во државата, да го остварат своето законско право, да земат плата за месец декември 2017 година.   -Имено, заради причини од политички карактер, Советите на […]

БОЈКОТ НА НАСТАВАТА И ВО ТЕТОВО: Професорите од СОУ „Кирил Пејчиновиќ“во Тетово ги бојкотираа првите часови

Десетици професори од гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово во знак на протест заради доцнењето на платите за декември, ги бојкотираа првите часови. Раководството на училиштето го поддржува протестот и апелира до надлежните органи да преземат мерки за да се реши ова прашање. -Законот за плати, знаеме дека има рок до кога да се исплатат. Разбирливо […]

УЧИЛИШЕН ЧАС ЌЕ ТРАЕ 55 МИНУТИ: Министерството за образование прави промени во училишниот распоред

Учениците денеска се враќаат во училишните клупи по зимскиот одмор. Министерството за образование и наука предвидува измени за нив кои ќе се разгледаат на јавна дебата. За учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути, во кој е вклучен и одмор во траење од 15 минути по секој наставен час. […]
Страница 1 од 912345 » ...Последно »